Far Gate – vesmírná řežba

Znáte Homeworld? Určitě ano, alespoň pokud se zajímáte o vesmírné strategie. Pak byste ale měli vědět, že Far Gate je mnohem lepší. Překvapí především snad opravdu dokonalým ovládáním a fantastickou grafikou vesmíru, a to už stojí za pozornost.

Diablo 2Musím se přiznat, že po ne až tak povedeném Homeworld: Cataclysm jsem na vesmírné realtimové strategie poněkud zanevřel. Far Gate zprvu mou averzi výrazně podporoval, neboť se mi jej podařilo zprovoznit, k plné spokojenosti, až na třetí konfiguraci. Na té první (Celeron 466 MHz, 64 MB RAM s TNT 2 Ultra) vykazovala hra neúnosný škubavý syndrom. Druhý počítač, konfigurace velmi podobné (K6 450 MHz, 64 MB RAM, Voodoo2), zvládal Far Gate bez sebemenšího zaškobrtnutí, leč příslušný grafický driver se nedokázal vypořádat s určitým typem písma ve hře. K mé spokojenosti běhala hra až na PIII 733 MHz, 128 MB RAM, GeForce, z čehož vyplývá jedno ponaučení. Pokud se vám Far Gate zalíbí a vy si jej pořídíte, počítejte s možnými problémy s optimálním spuštěním.

Mou skepsi ještě více nahlodala nemožnost hrát skirmish mapy, jež se v poslední době staly u realtimových strategií mou oblíbenou kratochvílí. Přitom tuto volbu obsahuje kdejaké "béčko". No nic. In-game intro plné lodí a zbytečných řečí okolo se nedá odkliknout, což mě přivedlo do stavu mírné zuřivosti. Se zatnutými zuby sleduji příběh z blízké budoucnosti, kde Diablo 2se to vetřelci doslova hemží. Když se nám konečně chlapi vypovídají, je mi připomenuto, že se jedná o tutorial misi. Naštěstí. Ono zvládat ovládání v prostoru, rozuměno, OPRAVDOVÉM 3D prostoru, nepatří zrovna mezi nejjednodušší záležitosti. Homeworld nám ukázal, že to nemusí být až tak složité, nicméně proti Far Gate se absolutně nechytá.

Začínáte s výhledem na jakousi sluneční soustavu čítající něco planetek a asteroidů (a se sluncem uprostřed :-)). Pravým tlačítkem na krysce se pohybujete v prostoru, přes levé (či točící kolečko uprostřed) zoomujete. Jistou kombinací si zase ukotvíte objekt a pohybem myši určujete libovolný pohled. Skvěle si tak vychutnáte vzdušné bitky, protože fantazii ve volbě úhlu pohledu se meze rozhodně nekladou. Stane-li se, že se v prostoru „ztratíte“, stačí stisknou klávesu Tab a v mžiku pohled propluje až do výchozí polohy. Zde musím pochválit jednu věc – plynulé průlety vesmírem skrze různé mlhoviny totiž vypadají naprosto úchvatně. Vážně nekecám, tohle by si neměl nechat ujít žádný opravdový fanda do vesmírných strategií. S lodičkami se manipuluje opět velmi jednoduše. Zkrátka si požadované plavidlo nakliknete (či vyberete rovnou celou skupinku) a určíte cílovou lokaci s tím, že navíc akorát určujete Diablo 2výškový posun. Ten se indikuje svislými čarami, čili okamžitě poznáte, která bije.

Určitě již máte prohlédnuté okolní obrázky a všimli jste si jakýchsi podivných sklopených panelů. I díky tomuto drobnému vylepšení velikém ve své použitelnosti si mě Far Gate získal. Když totiž na panel najedete kurzorem, otočí se do své normální polohy a vy můžete provádět příslušnou akci. Po posunutí kurzoru stranou se panel opět odklopí. A teď pozor, když potřebujete rychle manipulovat s panelem, stisknutím tlačítka ho přišpendlíte, aby se neodklápěl. Vidím v tom velké plus, jelikož panely nezabírají příliš velký výřez, ale v případě potřeby mohou být neustále k dispozici. A k čemu slouží? První vás neustále informuje o aktuálním zadání cíle mise, druhý slouží k ovládání lodí, třetí vyobrazuje skupiny jednotek a čtvrtý seznam korábů příslušné skupiny. Z toho všeho vyplývá, že systém ukládání plavidel „do paměti“ byl nahrazen daleko přehlednější variantou.

O tom, jak vypadá grafické zpracování, do značné míry rozhoduje vaše grafické karta. Na starších typech totiž vypadají modely, přesněji řečeno textury, velmi odpudivě. Mé pocity a vůbec celkový dojem silně zakolísal, neboť na jiném počítači vše vypadalo podle záměru Diablo 2tvůrců – tedy hezky. Takové samozřejmosti jako trysky za koráby nelze vychvalovat jako nějaký moderní výdobytek. Srovnání s Homeworldem sice Far Gate snese, ale v první zmíněné hře se mi modely líbily trošičku víc. Navíc si je tam můžete obarvit vlastní barvičkou, což například mou hravou povahu navrací kam patří - do chlapeckých let :-). Ovšem bitky slibují daleko větší požitky, za něž vděčíme především excelentnímu ovládání. V klidu si navolíte ty nejlepší pohledy, různě se posouváte, koukáte na alieny ze všech stran. Mimochodem, mimozemšťané jsou hodně odporní. Vypadají jako létající medúzy, žahají jako létající medúzy, ale jsou to ufoni. Hodně mě zaujalo, že střely vystřelované z korábů a letadélek se ne vždy trefí, čili hvězdou oblohu křižuje spousta smrtících paprsků, které pohlcuje nekonečný vesmír.

Kdo hrál alespoň jednu realtimovou strategii, nemusí se nijak zabývat principy budování, zbrojení a těžení. Stavění komplexů omezuje vesmír, proto postupně ověšujete a zvětšujete jakousi mateřskou loď. K přibývajícím stavbám se umísťují obranné věže – v konečných fázích misí se obří kolos jeví jako ohromná hromada šrotu. Ale ta palebná síla! Těží se asteroidy, opět dochází k pendlování příslušných jednotek. Cíle mise se často mění i během Diablo 2jejího průběhu, tzv. „zvratovky“. Obvyklé schéma však zůstává. Vyrobit co nejvíc jednotek a rozdrtit nepřítele – eventuelně plnit úkoly se skupinkou a specifickými jednotkami. Ještě vypíchnu, že chování jednotek ovlivňuje i nespočet různých nastavení formací a podobně.

Hudební zpracování působí velmi zvláštně. Zapomeňte na rychlou akční hudbu, jež burcuje hladinu adrenalinu v krvi. I při vesměs husté bitce stále zůstává věrna pomalému žánru, pouze ve zvratových okamžicích se lehce změní. Výbuchy, střílení a vůbec zvuky okolo beru, ale dovedu si představit lepší.

Malý informační souhrn by neškodil. Far Gate překvapí především snad opravdu dokonalým ovládáním a fantastickou grafikou vesmíru. Různé mlhoviny a krásné výbuchy mě nenechaly chladného, srdíčko vždy pookřálo při zdařilé akci. Poněkud zvláštní hudba mi nakonec sedla, zvuky nevybočují z průměru. Modely plavidel taktéž nepostrádají nápad, zvlášť ty v pokročilejších misích, zkrátka lahoda. Nepotěšily mne akorát počáteční problémy s HW (že by souhra náhod?) a nudné in-game scény. Příběh šel zpracovat daleko poutavěji. Líbil-li se vám Homeworld, Far Gate si zamilujete. Mne sice Homeworld příliš neoslnil, nicméně ve Far Gate spatřuji hodně povedenou hru. Že by návrat ztraceného syna?

Far Gate
Výrobce: Super X Studios
Distributor: Microids
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: hra nemá homepage
Minimální konfigurace: Pentium 266 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium III 550 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Konečně pořádná vesmírná realtimová strategie.
Hodnocení: 84%