Animal Crossing: Wild World

  • 2
Máte rádi zvířata a starání se o ně? Leží vám na polici Nintendo DS? V takovém případě je Animal Crossing: Wild World nejspíše hrou, která by vám neměla uniknout.

Animal Crossing: Wild World Animal Crossing: Wild World patří ke hrám, které zkušeným hráčům mohou připadat přinejmenším zvláštní. Neobsahuje nějaký konkrétní cíl a dá se hrát prakticky neomezeně dlouhou dobu, čímž může některé „obvyklé“ hráče přivyklé příběhu, questům či soubojům s různými bossy odrazovat. Ve skutečnosti jde však jen o nepochopení podstaty jejího obsahu, neboť jak The Sims, tak i Animal Crossing je vlastně takový nekonečný seriál pro lidi, kteří si navykli se místo televizí bavit herní konzolí. Mateřská firma Nintendo tuto hru nazývá „komunikační“, což mluví samo za sebe.

Z hlediska obsahu je Wild World konverzí původního, více jak dva roky starého Animal Crossingu pro Nintendo GameCube. Jediná podstatnější změna, kterou DS verze nabízí, je online hraní. Kdo tedy měl tu čest se zmiňovanou GC předlohou, Wild World jej může překvapit maximálně některými úpravami ovládání, které je díky dotykovému displeji a stylusu intuitivnější a pohodlnější.

Animal Crossing: Wild World

Variabilita hry je skutečně obrovská, nakonec je to její hlavní pilíř.

Hra je v podstatě takovými The Sims ze světa zvířat, nakonec to už napovídá samotný název hry. Její podstata není nijak hluboká, ale přitom je zábavná a návyková. Jedná se o obyčejné „žití“ ve městě plném zvířat. K tomu patří hlavně navazování mezilidských (tedy spíše mezizvířecích) vztahů, založení, zvelebování a udržování vlastního hnízdečka (doupěte, nory) a v neposlední řadě také společenský život. V těchto ohledech jsou možnosti, které hra nabízí, skutečně široké a hlavně zábavné. A s různým smýčením v domě a kolem něho se pojí i jedna úvaha - nakolik hráčům přijde zábavné uklízet se svou videoherní postavou, když právě videohry jsou tím správným únikem před úklidem v reálném světě?

Animal Crossing: Wild World Možná to zpočátku nemusí tak vypadat. Proč nakonec dělat ve hře něco, co v opravdovém životě obvykle není moc zábavné? Teď mluvím o uklízení a dalších domácích pracích. Je to jednoduché - v Animal Crossing je jednak činnost každého zvířátka docela roztomilou pokoukanou a navíc život ve městě je zpodobňován do velkých detailů, takže vám tyhle stereotypní činnosti vlastně přijdou naprosto přirozené.

DS verze Animal Crossing přináší jako největší trumf možnost online hraní.

Hra začíná vaším příjezdem do města, při němž se octnete v taxíku starého známého staříka z GC verze jménem Kapp´n. Ten pomocí několika otázek určí vaše pohlaví a vzhled, takže podcenění se nevyplácí. Začátky jsou vždy těžké, i Wild World na startu nabízí „příjemnost“ v podobě několikatisícového dluhu místnímu magnátovi Tom Nookovi. Ten vám Animal Crossing: Wild World totiž v návalu dobrosrdečnosti zajistil bydlení, ovšem obchodnický duch se v něm nenechal udusit, a tak za něj chce slušně zaplatit. První úkoly tak budou plynout hlavně od něj.

S bydlením se pojí asi nejvíce motivující prvek hry. Vybavit, rozšířit a celkově zútulnit vaše útočiště totiž není jednoduché. A to nemluvím pouze o finančních obtížích. Když už budou nějaké peníze k dispozici, hra z celého procesu udělá menší boj tím, že vás zahltí takovým množstvím nábytku, který lze koupit, že nerozhodní hráči nejspíše trošku cuknou.



Kdo má židli, ten bydlí

S nábytkem se v Animal Crossing: Wild World pojí velká porce zábavy. Když se totiž octnete ve svém bydlišti, zjistíte, že se prakticky jedná o čtyři stěny a dveře a veškeré vybavení leží na vás. Tak do toho! Hra s tím počítá a za pestrost její nabídky by se nemusela stydět ani Ikea. Hráči se sklonem k přírodě mohou zkusit vytřást nějaký kus nábytku ze stromů, ovšem pozor na včely. Na policejní stanici je oddělení ztrát a nálezů, kde se také dá občas něco užitečného najít, to samé platí i o ostatních obyvatelích města, kteří se čas od času rozhodnou, že už nepotřebují to či ono. A pak je tu samozřejmě Tom Nook. Nejenže vám pořád cpe rozšiřování domu, ale také je to obchodník s nábytkem. Asi nejjednodušší způsob, ale také nejméně originální. A každý chce mít doma něco jedinečného, že Ikeáčci? :-)

Animal Crossing: Wild World Variabilita hry je skutečně obrovská, nakonec je to její hlavní pilíř. Pomocí dotykového displeje je možné navrhovat střihy a vybírat látky a stát se tak malým zvířecím módním návrhářem. Dále je možné stylusem psát dopisy, kreslit plakáty a další vylomeniny. Když se vám dostane do ruky prak, nejenže se můžete pokoušet sestřelovat z oblohy různé předměty, ale terčem se samozřejmě mohou stát i jiné postavy.

Stejně jako v GameCube verzi je u Animal Crossing: Wild World důležitým faktorem reálný čas. Městečko tak hráčům nabízí pravidelné i jednorázové události, kterých se podle svého rozhodnutí mohou nebo nemusí účastnit a čas od času do něj zavítají i potulné postavy, aby jeho klidný život trošku rozptýlily. Často se tak může stát, že zapnete DSko jen proto, abyste zkontrolovali nově naplánované události a atrakce.

Klady a zápory

Plus Stejné jako GameCube verze
Plus Velká variabilita
Plus Trvanlivost

Mínus Stejné jako GameCube verze

DS verze Animal Crossing ovšem přináší jako největší trumf hlavně možnost wi-fi online hraní. Sice tu jsou jistá omezení, ale jak tento způsob, tak i obyčejný link kabel pro hraní ve dvojici, jsou dobré zlepšení už tak dobrého zážitku z hraní. Kdo tuto sérii vidí poprvé, docela jednoduše jí může propadnout, pro matadory však mobilní verze kromě online hraní zase až tak moc nového nepřináší.

Animal Crossing: Wild World
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Simulátor (zvířecího) života dobře využívá DSka, jinak jen lehká aktualizace původní verze, pokud tedy nepočítáme online hraní.
Hodnocení: 85% (info)