Alan Wake’s American Nightmare je odlišnou kapitolou známého hororu
Alan Wake: American Nightmare
Platforma: PC
Výrobce:
Remedy
- Alan Wake již poněkolikáté baví
- Změna prostředí
- Spousta nových nepřátel a zbraní
- Arkádová akce
- Recyklace prostředí
- Příliš munice kazí hororový zážitek
- Žádné zasvěcení do příběhu a předchozích událostí
Ani pokračování, ani další stahovatelný obsah, ale nový příběh ze světa spisovatele Alana Wakea, který vydal na samostatnou hru. Kratší, akčnější, ale stále poutavý a povedený.
Alan Wake’s American Nightmare
Exkluzivní počin Alan Wake pro Xbox 360 (naše tehdejší recenze zde), pojednávající o stejnojmenném spisovateli, jemuž temnota unesla milovanou manželku, patří k tomu nejlepšímu, co žánr hororu přinesl v posledních letech. Po dvou stahovatelných epizodách The Signal (recenze) a The Writer (recenze), delší odmlce a konečně i PC verzi (recenze zde), se spisovatel opět hlásí s dalšími řádky svého příběhu o slovo.
Tentokrát ale nejde o další epizodu původního příběhu ani konverzi. Prostřednictvím internetové služby Xbox Live vyšel Alan Wake's American Nightmare, jenž rozšiřuje spisovatelův příběh, ale nejde o regulérní pokračování.
Pamatujete na mysteriózní seriál Night Springs, který se vysílal v městečku Bright Falls, kde se odehrávala původní hra? Každá epizoda pojednávala o nadpřirozených událostech, nějakým způsobem spjatých s odlehlým městem v lesích. American Nightmare se však odehrává na arizonské poušti. Nový a samostatně hratelný díl Alana Wakea je totiž jednou z těchto epizod.
Hlavní hrdina zůstal nezměněn, byť se odlišně obléká a nijak ho nerozrušuje, že se najednou ocitl na americkém jihozápadě. Alan Wake i jeho dodatečný stahovatelný obsah byl hráči prezentován jako televizní seriál rozdělený do epizod. Před každou další jste se dozvěděli, co se stalo minule a byli jste uvedeni do příběhu. U samostatné hry, kterou jste mohli hrát v kuse, to ani nebylo třeba, byť šlo o stylový úvod.
Nic takového vás však v American Nightmare nečeká, do příběhu jste vrženi přímo po hlavě, aniž byste se dočkali osvěžení paměti, co že se to Alanovi stalo minule. Naštěstí si alespoň spisovatel pamatuje, že stále bojuje s temnotou a musí z ní zachránit svou milovanou choť.
Temnota však má v American Nightmare konkrétnější podobu. Hlavní hrdina bojuje se svým protějškem, temným já a zlým dvojčetem, které si říká Mr. Scratch. A vzhledem k tomu, že Scratch vypadá stejně jako Alan a ještě se za něj vydává, nejednou spisovateli zatopí.
Hratelností je American Nightmare opět tím samým akčním hororem, jako tomu bylo v minulosti. V příběhovém režimu, který vydá asi na pět hodin, se podíváte do tří hororových lokací v Arizoně: motelu, hvězdárny a letního kina. Všechny tři jsou správně strašidelné, čiší z nich temná atmosféra a naleznete v nich spoustu detailů.
Bohužel se American Nightmare uchyluje k jednoduchému triku prodlužujícímu životnost, k recyklaci. Každou z těchto lokací navštívíte třikrát, protože uvíznete ve stále se opakující časové smyčce.
Hlavolamy nebyly v Alanovi Wakeovi nikdy příliš obtížné a zde jsou ještě víc zjednodušeny. Z bodu A se přesunete do bodu B, abyste sebrali předmět C a posléze se na vás vyrojil shluk nepřátel zachvácených temnotou.
Nepřátel je v American Nightmare požehnaně a kromě klasických dělníků se srpy a kladivy, jež zachvátila temnota, se objevuje celá řada nových protivníků, až jsme z jejich počtu byli překvapeni. Například jeden z nových protivníků se dělí na několik menších, další se zase dokáže proměnit na hejno vran a postaví se vám i pavouci temnoty nebo obr ozbrojený gigantickou bruskou. Fandové originálu se pak mohou těšit i na návrat poltergeistů.
Že by vám však protivníci příliš zatopili, se říct nedá. Ne, že by nebyli nebezpeční, ale všude je dostatek zbraní i munice. Hra je tak v podstatě víc akcí než hororem. Hlavní zbraní v boji s temnotou však zůstává světlo, které vám doplňuje zdraví a slouží také často jako záchytný bod. Vám však nejlépe poslouží baterka, která protivníky zbaví temnoty, abyste si s nimi pak mohli poradit mnohem konvenčnějším způsobem, střelbou.
Arkádová akce
Mimo příběhový režim nabízí American Nightmare další mód, který je zaměřený pouze na akci. V jedné z několika lokací se postavíte proti stále dotírajícím hordám nepřátel pohlcených temnotou. Vaším úkolem je přežít jejich nával do rozbřesku a nasbírat co největší skóre. To samozřejmě získáváte likvidací nepřátel, ale znásobení skóre se dočkáte, když se vyhnete útoku protivníka. Ke slovu tak přichází i taktika a strategie. Postupně odemknete několik lokací k boji a svoje úspěchy můžete porovnávat s internetovými žebříčky. |
K tomu vám dopomůže pistole, revolver, UZI, poloautomatická puška, několik druhů brokovnic, ale i nové zbraně jako kuše nebo stylový nastřelovač hřebíků.
Původní hra i další stahovatelný obsah nepostrádaly sběratelský prvek v podobě kolekce nejrůznějších předmětů k nalezení. V American Nightmare sbíráte Alanův rukopis, na kterém popisuje celý příběh nové hry. Ve všech třech lokacích naleznete rozeseté bedny s bonusovými zbraněmi. Odemknete je jen tehdy, když nasbíráte dostatečný počet stránek vašeho rukopisu.
Fotogalerie |
Vizuálně je nový Alan Wake stejně působivý jako jeho předchůdci. Krásně barvitá grafika, animace obličejů, hrátky se světlem a stíny i změna herního prostředí vaše oči potěší. Hudební doprovod, písně ze hry i zvukové efekty jsou naprosto profesionální, stejně jako dabing.
Alan Wake's American Nightmare možná není nejdelší a škodí mu přílišný dostatek munice, který potlačuje obavy z nadcházející smrti a potlačuje horové pojetí. Jinak jde ale o úctyhodný přírůstek do rodiny příběhů a povídek o jednom sympatickém spisovateli, o němž ještě v budoucnu uslyšíme, přečtěme si o něm i si s ním zahrajeme. Věřte nám.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 120 čtenářů
Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu
Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...
Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury
Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...
Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney
Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...
Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?
Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy
Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...
RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností
Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...
Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče
Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...
RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii
Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...
RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň
Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...