Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

War Dogs - veďte válečné psy!

  12:00
V této hře se budete cítit jako na moderním bojišti. Natolik autentická a zároveň akční má být. Jako velitel povedete až třicet mužů do boje! Čtěte naše preview a dozvíte se ještě mnohem více!

War Dogs Realistické válečné hry již nějakou tu dobu frčí a všimla si jich i armáda, především ta americká, která si často nechá ušít nějaký ten titul namíru, aby na něm její členové mohli trénovat své vlastnosti. Podobné pocty se dočkala i česká Operace Flashpoint, která však vyšla nejdříve jako hra a teprve poté byla převedena do podoby používané armádou. Například u Full Spectrum Warrior je tomu přesně naopak. Původně šlo o trenažér bojů v urbanistickém prostředí, ovšem Pandemix Studios v něm viděli natolik komerční potenciál, že se ho rozhodli přetvořit do volně prodávané hry. A jaký se dostavil úspěch, a to prosím i na konzolích! Prvenství FSW již nikdo nevezme, ale máme tu ještě nadějné následovníky, jež mají šanci dovést vynikající koncept blíže dokonalosti. Jedním takovým je například nové pokračování Close Combat a také – War Dogs, kteří se nám zamlouvají natolik, že jsme se vám rozhodli předložit veškeré materiály, jež o nich máme v detailním preview.

Vžijete se do role vůdce armádní jednotky a budete poroučet až třicet mužům v týmu, což je číslo v podobných hrách dosud nevídané! War Dogs vás nebudou zhola v ničem omezovat, ovšem vy se musíte postarat o všechno, co má průměrný polní velitel na práci. Orientaci v obydlených oblastech i otevřeném terénu, je třeba sledovat chování nepřítele, maskovat se a opatrně postupovat. Z toho všeho War Dogs je jasné, že půjde o titul více než realistický a určený spíše pro hardcore hráče, i když tvůrci, společnost QuikSilver, zvažují zařazení arkádového modu. Každopádně i realita je občas hodně překvapivá a podle toho, co jsme měli možnost vidět, nás překvapili i War Dogs. Člověk by očekával poměrně nudný a opatrný postup, což je z menší části i pravda, ovšem autoři jsou si vědomí toho, že hry mají zprostředkovat především kvalitní zábavu, tudíž, když už dojde na pořádnou akci, člověk se cítí jako uprostřed bojiště ve frenetické přestřelce. Kam se na to hrabou klasické střílečky!

Na samotnou hru nahlížíte pohledem přes rameno vašeho vůdce. Kamera je natolik blízko, že nevidíte skoro ani hlavu, pročež se dá mluvit o kombinaci akce z pohledu první a třetí osoby. First person look se stará o větší vtažení do bitevní vřavy, fragmenty třetí osoby pak mají za úkol rozšířit hráči obzory, jednoduše, aby měl větší rozhled. Musíte si uvědomit, že se zhostíte klíčové postavy na bojišti, bez níž jsou vaši svěřenci prakticky ztraceni. Mise také po vaší smrti končí. A přitom musíte být dostatečně blízko bojišti, abyste mohli reagovat na aktuální situaci, podpořit tým svou přesnou muškou, zvýšit morálku, ale hlavně neumřít. Proto jistě budete upřednostňovat taktiku, kdy před sebou vyšlete útočnou jednotku a sami půjdete za ní – přesně tak, jak to dělají velitelé ve skutečnosti. Hra je samozřejmě precizně vybalancovaná, takže se nemusíte bát, že při chytrém rozdáníWar Dogs rozkazů nebudete mít zhola co dělat. Zde museli autoři zapracovat na úpravě proti armádní verzi, protože nikoho by asi nebavila hra, kde by si vystřelil jen velmi sporadicky. Často je tedy nutné vzít situaci pořádně do svých rukou. Nemyslete si však, že budete probíhat levely oblíbeným „Rambo“ stylem, na to úplně zapomeňte. Je třeba přesně skloubit spolupráci vašeho týmu a osoby.

Nepřátelé jsou totiž velice vychytralí a uplatňují svou znalost terénu více než obratně. Vůbec nespoléhejte na nějaké skripty, zde jde o perfektně naprogramovanou umělou inteligenci, která se umí chovat téměř jako reální zloduši, což má za důsledek, že žádné dvě hry si nebudou ani trochu podobné, tedy minimálně po stránce eliminace protivníků, jelikož ti budou mít své patroly a často je diametrálně promění. Narazíte například na snipery, kteří vystřelí a okamžitě se stáhnou, aby se vzápětí objevili na úplně jiném, neočekávaném, místě. Stejně jako ve skutečnosti. Že budou nepřátelé využívat všech pohybových schopností jako je běh, plazení či dokonce šplh, jistě nemusím dodávat. Když se vás protivníci snaží vyštípat z dané lokace, dokáží kooperovat skutečně úchvatně, až si budete říkat, jestli to není jen dobře natočený válečný film.War Dogs

Ještěže je kontrolování vašich svěřenců natolik jednoduché, že není třeba bojovat ještě s ním. Spolubojovníci jsou rozděleni do několika menších týmů, zhruba po pěti mužích a jsou jasně barevně odlišitelní. Vybráním jednoho z týmů se vám na obrazovce zjeví přehledné menu s příkazovými možnostmi, které platí pro celý tým. Stejně jako ve Full Spectrum Warrior totiž nepůjde ovládat vojáky jednotlivě. Stačí tedy jen vybrat povel, někam kliknout a už se dějí věci! Chvíli samozřejmě trvá, než si na tento, snad nejlépe provedený systém, zvyknete, na druhou stranu, jakmile si ho osaháte, nebudete chtít nic jiného, jelikož několika kliky vykonáte takových věcí, jaké byste předtím vůbec netipnuli. Svěřence budete úkolovat například pokládáním min, házením různých typů granátů, rozděláváním kouřových signálů či třeba použitím jejich mocných raketometů. Je toho skutečně velká spousta, takže za použití příkazů zvládnete všechno, co se vám jen zachce. Interface je také poměrně chytrý v tom, že mění symboly a barvu podle toho, co se chystáte vykonat za akci. V případě vyslání vojáků na nějaké volné místo se na konečném bodě objeví jen tečky, ovšem pokud je pošlete za překážku, uvidíte značení, které signalizuje fakt, že se za ní vaši muži budou krýt. S podobně šikovným ovládacím rozhraním není ani trochu problém starat se o více jak dva tucty vojáků. RozhodněWar Dogs se v nich nebudete ztrácet, a to je chvályhodné.

War Dogs se budou odehrávat v krizových místech východní Evropy, ale také na Blízkém východě, kde je pořád co na práci. Často se dostaneme na hodně rozlehlou mapu, na níž nebudeme plnit jen jeden úkol či misi, ale zůstaneme tam třeba po hodně dlouhou dobu, což je jedině dobře, protože hráč pak zřetelně uvidí, jak se situace vyvíjí a jaké důsledky měly jeho četné akce. V plnění úkolů nemáte být vůbec nijak omezováni, hra se totiž pyšní svou nelinearitou a dá se jí věřit. Zaberete v obydlené lokaci nějaký dům a uděláte si z něj svůj výchozí bod pro další eliminaci nepřátel nebo si projdete dům po domu s tím, že se budete vzájemně krýt? Je to jen na vás a v misi, která se odehrává v jakémsi východním městě, jíž jsme měli možnost vidět, se o volnosti dostatečně přesvědčíte. Navíc tato mise vypadá hodně k světu. Skvěle vyvedeným městem protéká řeka v širokém korytu a tvoří tak potřebný přírodní prvek. Boje o mosty na sebe nenechají také příliš dlouho čekat.

Graficky možná nepůjde o úplnou špičku, ovšem ostudu si War Dogs také rozhodně neuříznou. Prostředí jsou rozsáhlá i detailní a především různé grafické efekty působí vynikajícím dojmem. Možná ještě trochu vylepšit pohyby vojáků a nemáme se War Dogs vůbec čeho bát. Horší je však fakt, že QuikSilver zatím nesehnal vydavatele, což by nebylo nic tak neobvyklého, ale sami autoři přiznávají, že kdyby přišla lukrativní nabídka, ovšem s požadavky na nějaké ty změny, asi by ji přijali. Na realističnosti si samozřejmě zakládají, ve hře je spíše prostředí, v němž se hra bude odvíjet. Jak jsme již řekli, autoři chtějí protěžovat východní Evropu a oddělit se tak od davu her, které se zaobírají tématem aktuálního konfliktu v Iráku, který prodává přeci jenom o něco víc.

V plánu je dlouhá singleplayerová kampaň s jakous takous zápletkou, kde se od menších úkolů budete propracovávat přes ty větší, až k obrovským operacím. Jako odměnu budete získávat lepší vybavení a také čím dál tím více mužů, kteří se postarají o správě akční zážitek. Až se ocitnete na bojišti s množstvím parťáků a stanete proti ještě většímu počtu teroristů, budete jistě ve svém živlu a okolo svištící kulky budete přímo cítit. Měli bychom se dočkat i multiplayeru, který rovněž slibuje hodně velkou porci zábavy, ovšem podrobnější informace o něm nemáme. To však nic nemění na tom, že se na War Dogs hodně těšíme, protože by nový sub-žánr původně armádních trenažérů, nyní však právoplatných válečných her, mohl posunout o velký kus dál.

Index očekávání: 80%

Autor:
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Bojovková legenda Street Fighter o sobě dává vědět. Šestý díl vypadá nadějně

Pokud jste fandové žánru bojovek, měli byste zpozornět. Revoluce se asi nechystá, ovšem i tak se zdá, že se Street...

Diablo 4 je výrazně lepší, než jsme čekali. Snad to Blizzard ještě nepokazí

Kdysi zbožňované studio Blizzard pod nadvládou Activisionu téměř zkolabovalo a v posledních letech se nedokáže...

PREVIEW: Flintlock je fantasy mlátička okořeněná palnými zbraněmi

Exkluzivně Oznámení akčního RPG Flintlock počátkem roku žádné velké vlny nevyvolalo. Nakonec to ale ještě může dobře dopadnout,...

Hráli jsme remake hororového Sherlocka Holmese. Originál v něm nepoznáte

Navzdory válce nepřestává ukrajinské studio Frogwares dělat hry. Chystaný Sherlock Holmes: Awakened je sice „jen“...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...