Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

War Dogs - veďte válečné psy!

  12:00
V této hře se budete cítit jako na moderním bojišti. Natolik autentická a zároveň akční má být. Jako velitel povedete až třicet mužů do boje! Čtěte naše preview a dozvíte se ještě mnohem více!

War Dogs Realistické válečné hry již nějakou tu dobu frčí a všimla si jich i armáda, především ta americká, která si často nechá ušít nějaký ten titul namíru, aby na něm její členové mohli trénovat své vlastnosti. Podobné pocty se dočkala i česká Operace Flashpoint, která však vyšla nejdříve jako hra a teprve poté byla převedena do podoby používané armádou. Například u Full Spectrum Warrior je tomu přesně naopak. Původně šlo o trenažér bojů v urbanistickém prostředí, ovšem Pandemix Studios v něm viděli natolik komerční potenciál, že se ho rozhodli přetvořit do volně prodávané hry. A jaký se dostavil úspěch, a to prosím i na konzolích! Prvenství FSW již nikdo nevezme, ale máme tu ještě nadějné následovníky, jež mají šanci dovést vynikající koncept blíže dokonalosti. Jedním takovým je například nové pokračování Close Combat a také – War Dogs, kteří se nám zamlouvají natolik, že jsme se vám rozhodli předložit veškeré materiály, jež o nich máme v detailním preview.

Vžijete se do role vůdce armádní jednotky a budete poroučet až třicet mužům v týmu, což je číslo v podobných hrách dosud nevídané! War Dogs vás nebudou zhola v ničem omezovat, ovšem vy se musíte postarat o všechno, co má průměrný polní velitel na práci. Orientaci v obydlených oblastech i otevřeném terénu, je třeba sledovat chování nepřítele, maskovat se a opatrně postupovat. Z toho všeho War Dogs je jasné, že půjde o titul více než realistický a určený spíše pro hardcore hráče, i když tvůrci, společnost QuikSilver, zvažují zařazení arkádového modu. Každopádně i realita je občas hodně překvapivá a podle toho, co jsme měli možnost vidět, nás překvapili i War Dogs. Člověk by očekával poměrně nudný a opatrný postup, což je z menší části i pravda, ovšem autoři jsou si vědomí toho, že hry mají zprostředkovat především kvalitní zábavu, tudíž, když už dojde na pořádnou akci, člověk se cítí jako uprostřed bojiště ve frenetické přestřelce. Kam se na to hrabou klasické střílečky!

Na samotnou hru nahlížíte pohledem přes rameno vašeho vůdce. Kamera je natolik blízko, že nevidíte skoro ani hlavu, pročež se dá mluvit o kombinaci akce z pohledu první a třetí osoby. First person look se stará o větší vtažení do bitevní vřavy, fragmenty třetí osoby pak mají za úkol rozšířit hráči obzory, jednoduše, aby měl větší rozhled. Musíte si uvědomit, že se zhostíte klíčové postavy na bojišti, bez níž jsou vaši svěřenci prakticky ztraceni. Mise také po vaší smrti končí. A přitom musíte být dostatečně blízko bojišti, abyste mohli reagovat na aktuální situaci, podpořit tým svou přesnou muškou, zvýšit morálku, ale hlavně neumřít. Proto jistě budete upřednostňovat taktiku, kdy před sebou vyšlete útočnou jednotku a sami půjdete za ní – přesně tak, jak to dělají velitelé ve skutečnosti. Hra je samozřejmě precizně vybalancovaná, takže se nemusíte bát, že při chytrém rozdáníWar Dogs rozkazů nebudete mít zhola co dělat. Zde museli autoři zapracovat na úpravě proti armádní verzi, protože nikoho by asi nebavila hra, kde by si vystřelil jen velmi sporadicky. Často je tedy nutné vzít situaci pořádně do svých rukou. Nemyslete si však, že budete probíhat levely oblíbeným „Rambo“ stylem, na to úplně zapomeňte. Je třeba přesně skloubit spolupráci vašeho týmu a osoby.

Nepřátelé jsou totiž velice vychytralí a uplatňují svou znalost terénu více než obratně. Vůbec nespoléhejte na nějaké skripty, zde jde o perfektně naprogramovanou umělou inteligenci, která se umí chovat téměř jako reální zloduši, což má za důsledek, že žádné dvě hry si nebudou ani trochu podobné, tedy minimálně po stránce eliminace protivníků, jelikož ti budou mít své patroly a často je diametrálně promění. Narazíte například na snipery, kteří vystřelí a okamžitě se stáhnou, aby se vzápětí objevili na úplně jiném, neočekávaném, místě. Stejně jako ve skutečnosti. Že budou nepřátelé využívat všech pohybových schopností jako je běh, plazení či dokonce šplh, jistě nemusím dodávat. Když se vás protivníci snaží vyštípat z dané lokace, dokáží kooperovat skutečně úchvatně, až si budete říkat, jestli to není jen dobře natočený válečný film.War Dogs

Ještěže je kontrolování vašich svěřenců natolik jednoduché, že není třeba bojovat ještě s ním. Spolubojovníci jsou rozděleni do několika menších týmů, zhruba po pěti mužích a jsou jasně barevně odlišitelní. Vybráním jednoho z týmů se vám na obrazovce zjeví přehledné menu s příkazovými možnostmi, které platí pro celý tým. Stejně jako ve Full Spectrum Warrior totiž nepůjde ovládat vojáky jednotlivě. Stačí tedy jen vybrat povel, někam kliknout a už se dějí věci! Chvíli samozřejmě trvá, než si na tento, snad nejlépe provedený systém, zvyknete, na druhou stranu, jakmile si ho osaháte, nebudete chtít nic jiného, jelikož několika kliky vykonáte takových věcí, jaké byste předtím vůbec netipnuli. Svěřence budete úkolovat například pokládáním min, házením různých typů granátů, rozděláváním kouřových signálů či třeba použitím jejich mocných raketometů. Je toho skutečně velká spousta, takže za použití příkazů zvládnete všechno, co se vám jen zachce. Interface je také poměrně chytrý v tom, že mění symboly a barvu podle toho, co se chystáte vykonat za akci. V případě vyslání vojáků na nějaké volné místo se na konečném bodě objeví jen tečky, ovšem pokud je pošlete za překážku, uvidíte značení, které signalizuje fakt, že se za ní vaši muži budou krýt. S podobně šikovným ovládacím rozhraním není ani trochu problém starat se o více jak dva tucty vojáků. RozhodněWar Dogs se v nich nebudete ztrácet, a to je chvályhodné.

War Dogs se budou odehrávat v krizových místech východní Evropy, ale také na Blízkém východě, kde je pořád co na práci. Často se dostaneme na hodně rozlehlou mapu, na níž nebudeme plnit jen jeden úkol či misi, ale zůstaneme tam třeba po hodně dlouhou dobu, což je jedině dobře, protože hráč pak zřetelně uvidí, jak se situace vyvíjí a jaké důsledky měly jeho četné akce. V plnění úkolů nemáte být vůbec nijak omezováni, hra se totiž pyšní svou nelinearitou a dá se jí věřit. Zaberete v obydlené lokaci nějaký dům a uděláte si z něj svůj výchozí bod pro další eliminaci nepřátel nebo si projdete dům po domu s tím, že se budete vzájemně krýt? Je to jen na vás a v misi, která se odehrává v jakémsi východním městě, jíž jsme měli možnost vidět, se o volnosti dostatečně přesvědčíte. Navíc tato mise vypadá hodně k světu. Skvěle vyvedeným městem protéká řeka v širokém korytu a tvoří tak potřebný přírodní prvek. Boje o mosty na sebe nenechají také příliš dlouho čekat.

Graficky možná nepůjde o úplnou špičku, ovšem ostudu si War Dogs také rozhodně neuříznou. Prostředí jsou rozsáhlá i detailní a především různé grafické efekty působí vynikajícím dojmem. Možná ještě trochu vylepšit pohyby vojáků a nemáme se War Dogs vůbec čeho bát. Horší je však fakt, že QuikSilver zatím nesehnal vydavatele, což by nebylo nic tak neobvyklého, ale sami autoři přiznávají, že kdyby přišla lukrativní nabídka, ovšem s požadavky na nějaké ty změny, asi by ji přijali. Na realističnosti si samozřejmě zakládají, ve hře je spíše prostředí, v němž se hra bude odvíjet. Jak jsme již řekli, autoři chtějí protěžovat východní Evropu a oddělit se tak od davu her, které se zaobírají tématem aktuálního konfliktu v Iráku, který prodává přeci jenom o něco víc.

V plánu je dlouhá singleplayerová kampaň s jakous takous zápletkou, kde se od menších úkolů budete propracovávat přes ty větší, až k obrovským operacím. Jako odměnu budete získávat lepší vybavení a také čím dál tím více mužů, kteří se postarají o správě akční zážitek. Až se ocitnete na bojišti s množstvím parťáků a stanete proti ještě většímu počtu teroristů, budete jistě ve svém živlu a okolo svištící kulky budete přímo cítit. Měli bychom se dočkat i multiplayeru, který rovněž slibuje hodně velkou porci zábavy, ovšem podrobnější informace o něm nemáme. To však nic nemění na tom, že se na War Dogs hodně těšíme, protože by nový sub-žánr původně armádních trenažérů, nyní však právoplatných válečných her, mohl posunout o velký kus dál.

Index očekávání: 80%

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Hráli jsme remake hororového Sherlocka Holmese. Originál v něm nepoznáte

Navzdory válce nepřestává ukrajinské studio Frogwares dělat hry. Chystaný Sherlock Holmes: Awakened je sice „jen“...

Bojovková legenda Street Fighter o sobě dává vědět. Šestý díl vypadá nadějně

Pokud jste fandové žánru bojovek, měli byste zpozornět. Revoluce se asi nechystá, ovšem i tak se zdá, že se Street...

PRVNÍ DOJMY: Hráli jsme God of War a je přesně tak dobrý, jak jsme čekali

God of War: Ragnarok vychází již počátkem listopadu a bez debaty bude jedním z hlavních kandidátů na titul hra roku. Po...

Brutální akce Wo Long vás o historii Číny moc nenaučí, ale jinak je skvělá

Exkluzivně Japonské herní studio Team Ninja dokázalo povýšit klasické herní mlátičky na vyšší úroveň, jejich hity jako Nioh, Dead...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...