Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. října 2021 Tereza

Panzers

  12:00aktualizováno  2. června 2:08
Realtimových strategií z druhé světové války je spousta, ale většina z nich těží z již zavedených schémat. Panzers by rádi přišli i s novými, jež poslouží především ke zvýšení hratelnosti.

Panzers
Výrobce: Stormregion
Vydavatel: CDV
Datum vydání: léto 2004
homepage
Panzers Na první pohled může Panzers vypadat jako zcela obyčejná strategie z pořád více protěžované 2. světové války, ale již na ten druhý se začnou objevovat její četné přednosti, jimiž by se ráda dostala do čela dlouhého pelotonu. Stojí za ní maďarští vývojáři Stormregion, kteří mají za sebou již oceňovanou a především humornou strategickou hru S.W.I.N.E, na jejíchž kvalitách je vidět, že tihle kluci to s hrami myslí skutečně vážně. Vedle špičkového grafického zpracování, které by si nemělo zadat ani s těmi největšími skvosty na tomto poli, nabídnou Panzers i nebývalou hloubku a špičkovou hratelnost, jež se v tomhle masovém žánru již příliš nevidí, o to více ji musíme ocenit. Ale nepředbíhejme a pojďme si tento nadějný titul představit kousek po kousku, abyste v létě byli připravení na nájezd německých oficírů.

Jak už jsme si řekli, půjde o RTS z období největších bojů a vlastně celého hlavního průběhu druhé světové války, tedy od roku 1939 až do léta páně 1945. Tvůrci si trochu netradičně dávají záležet na celkové realističnosti a autentičnosti, jíž Panzers však klasicky nechtějí obětovat hratelnost. Údajně se zatím nemuseli uchylovat k žádným výrazným kompromisům, takže se rozhodli zevrubně zpracovat tři pěkné kampaně. Jednu si projdeme za statečné Rusy, další za odhodlané a fanatické Německo a poslední tažení bude obsahovat mise za všechny západní spojence. Co se týče konkrétního počtu, i zde můžeme posloužit. Dočkáme se zhruba deseti misí na každé straně, dohromady to bude tedy rozhodně pěkné číslo. Mnohé další hry toho však nabízejí mnohem více, a tak se sluší říci, že Panzers v každé misi obsáhnou skutečně hodně velký úsek a nepůjde o ojedinělý úkol, ale naopak jich bude spousta a navíc se mohou dynamicky v závislosti na situaci měnit. Nečekejte však nelineární průběh misí, na to jsou Panzers ještě moc konvenční, v podobných misích půjde výhradně o předem nadefinované skripty, které ale jak víme dokáží atmosféru hry skutečně obohatit. Pokročilejší úrovně by vám měly zabrat i nějaký ten pár hodin, což ani omylem není tak často k vidění. Tvůrci se rozhodli k příjemnému kroku, a to k tomu, že spojí všechny mise dané kampaně jednolitým příběhem a odliší se tak například od trochu sterilního Sudden Striku. Na druhou stranuPanzers nepůjde o žádná klišovité a romantické story, nýbrž o děj zakládající si na skutečných událostech, jež však rozvede ještě trochu dál, možná i za hranice skutečných osnov, ale rozhodně by zápletka neměla trčet z hry jako naprosto nepotřebná součást. Sice se nedočkáme nějakých přehnaných zvratů, ale osudy našich hrdinů nás dozajista přitáhnou. Například za Němce si vyzkoušíme roli poručíka Hanse von Gröbela, který zdaleka není tak necitlivý jako jeho vůdce. V určitých výsadcích budeme své hlavní postavy dokonce ovládat na herní ploše jako skutečné hrdiny. Úkoly se budou odehrávat na pozadí nejznámějších válečných operací, takže se dočkáme bitvy o Stalingrad, vylodění v Normandii či bojů na území zničeného Berlína. Po úspěšném splnění mise dostanete na konto tzv. prestige body, jejichž počet se bude odvíjet podle toho, jaké jste utrpěli ztráty, kolik jste splnili vedlejších úkolů či jak humánně jste se zachovali. Prostě klasické ohodnocování, tak jak ho známe i z jiných her. Jeho role v Panzers je však nečekaně velká. Za získané bodíky si totiž budete muset pořizovat posily do vašich řad, jelikož v této hře se nebude taktika zakládat na budování základny, ale omezeném počtu bojovníků Panzers a strojů, jejichž ztráta zamrzí trojnásob a spíše než pokračování v misi vyvolá load a pokus o záchranu dané jednotky.

Před každou misí by mělo být nutné hodně taktizovat nad tím, jakou z nabízených posil využít. Zpočátku bude výběr poměrně omezený, ale časem se nám zpřístupní pokročilé zbraně takřka hromadného ničení. Autoři slibují, že se nedočkáme tradiční méněcennosti obyčejných mužů, ale že i ti nebývale zasáhnou do celkové taktiky. Navíc by tito pro jednodušší ovladatelnost měli být formování do menších jednotek až o pěti mužích, jimž je vedle přímého ovládání možné zadat určenou formaci či nějakým jednodušším příkazem zasáhnout do jejich umělé inteligence, podle níž se budou chovat v době vašeho věnování se jiným jednotkám. Ani v takové situaci by se totiž neměli ztratit, protože na obrazovce se bude neustále něco dít a pokud by bojovníci byli úplně tupí, neměli byste moc velkou šanci na úspěch. Stroje vzhledem k jejich nevelkému počtu budeme ovládat především jednotlivě, Panzers ovšem ani zde se možnost formací nevylučuje. Údajně by mělo být na výběr celých padesát typů jednotek, od již zmíněných vojáčků všeho druhu, přes nejrůznější náklaďáky, artilerii až po alfu a omegu 2. světové, tedy všemožné tanky, na jejichž zpracování si tvůrci dávají značně záležet. Aby toho nebylo málo, za získané bodíky bude v průběhu misí možno přivolávat náhlé nálety bombardérů a výrazně tak ovlivnit průběh bojů. Pěknou vychytávku bude tvořit přebírání vehiklů. V případě, že na mapě uvidíte neobsazené vozidlo, třeba jeep, určitě se vyplatí poslat jednoho z vojáků, aby si sedl za volant a převážel svou jednotku. Taktičnost jde až tak daleko, že pokud se osádka nepřátelského tanku nebude chtít se svým ocelovým kolosem rozloučit, není nic jednoduššího než využít služeb plamenometčíka, který ho pěkně rozehřeje, až to uvnitř sedící nevydrží a dobrovolně vypadnou. Za zmínku stojí i jedna z nejopěvovanějších vlastností hry, a tou je přenášení jednotek mezi jednotlivými úrovněmi. Ty se časem budou samozřejmě vylepšovat a za určitou dobu se můžete těšit z hodně vymakané armádičky. Jedním z mnoha dalších taktických prvků, je to, že strojové jednotky mají k dispoziciPanzers pancéřování i samotné hitpointy zároveň. Brnění se pak dá vcelku jednoduše opravit, další škody už mnohem hůře. Vyplatí se tak dávat pozor, kdy už jde v případě té které jednotky do tuhého a případně ji stáhnout z fronty. Ve větších bitvách by vám to měly usnadnit přehledné ukazatele, jež se neztratí ani ve tvrdých potyčkách. A vězte, že jejich služeb využívat budete, protože by tak měl činit i nepřítel a bez využití všech dostupných možností byste nad ním jen horko těžko vítězili. Jinak pancíř by měl mít rovnou čtyři nezávisle na sobě fungující složky, takže pokud byste například měli výrazně poškozenu zadní část tanku, není od věci zadat příkaz, aby se tento otočil proti nepříteli nějakou jinou stranou, i když v takovém případě půjde již spíše o poslední možnou variantu, protože se vždy více vyplatí úplné opravení a zprovoznění všech systémů jakéhokoliv stroje.

Zmíněná realističnost začne trochu pokulhávat, když zmíníme, že vojákům nebude stačit jen jedna rána ke smrti, ale i takový tank na ně bude muset vypálit hned několikrát. Důvod je prostý, armády nebudou nikterak rozsáhlé a v případě, žePanzers by všichni padali jedna báseň, byla by většina bitev hodně rychle vyřešena a vítězná strana by poté mohla mluvit o Pyrrhovu vítězství, jelikož její řady by natolik prořídly, že by na další větší potyčku již nestačily. Zde tedy hraje prim evidentně zábava a my to můžeme být jedině rádi. Tvůrci se pyšní bohatou zástavbou většiny prostředí, jíž bude možno využívat k taktickým manévrům a byla by škoda do budov neposlat své svěřence, aby získali jak obranu, tak i výhodnější postavení, které budou měnit i v rámci jedné budovy v závislosti na venkovní situaci. Přestože bude AI vlastních i nepřátelských jednotek značně vyspělá, nebude nemožné přepnout se do samotného opevnění vojáků a zadávat jim zde příkazy. Ovšem v případě, že nepřítel vyrukuje s bohatou artilerií, stane se přítomnost v barácích spíše kontraproduktivní a ani to, že na vlastní svěřence budete dohlížet, nepomůže, jelikož tyto silné jednotky dokáží na dálku zdecimovat budovy několika střelami. No, a vojáci, kteří včas neutekli, zahynou v troskách. Deformovatelnost prostředí by měla dosáhnout velice pěkné roviny a zcela otevřeně se mluví i o změnách v samotném terénu, kde po bombardování zůstanou krátery apod. HraPanzers se bude pyšnit dobře vyřešeným systémem kámen-nůžky-papír. Vojáci se samopaly jsou například skvělí proti jiným pěším jednotkám, tank je ovšem rozpráší či přejede poměrně rychle. Ale ten si zase příliš neškrtne proti dobře postavenému vojáčkovi s panzerfaustem. Prostě na každou zbraň dokáže druhá strana barikády odpovědět nějakou účinnou protizbraní, jen je nutné na ni přijít a patřičně využít.

Grafické zpracování se dostane až na naprostou špičku současné produkce. Stromky se budou ve větru klátit, vozy i vojáci zanechávají stopy v terénu, o propracovaném fyzikálním modelu jsme už mluvili. Navíc se autoři rozhodli zpracovat animace obyčejných pěšců pomocí technologie motion-capture, čímž pádem se jejich pohyb stává extrémně realistickým. V budovách narazíme na takové detaily jako jsou krajkované ubrusy na stolech atd. Navíc vše bude, dá se říci již tradičně, ve 3D, což znamená, že si kameru budeme moci přiblížit až na ty nejtitěrnější drobnosti. Engine by navíc měl být značně plynulý i na průměrných sestavách. No a o kvalitách zvuků svištících kulek či tankových motorů nemusíme vůbec spekulovat. Spolu s hudbou budou na hodně vysoké úrovni. Nejen to se jistě zasadí o celkovou kvalitu jinak konvenčně působící RTS Panzers, která se však chystá přinést takové skloubení realismu a arkády, že si nás díky zábavnosti udrží celé tři napínavé kampaně. Rozhodně tedy je na co se těšit a doufejme, že Panzers skutečně ukáže skutečný a zatím nevyčerpaný potenciál strategií v reálném čase. Předpoklady k tomu rozhodně má.


index očekávání: 8/10
Autor:
  • Nejčtenější

Masivní hackerský útok odhalil příjmy hvězd mezi streamery včetně Čechů

Populární streamovací služba Twitch řeší obrovský únik dat týkající se osobních údajů tvůrců, včetně jejich výplat....

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postrach pro Twitch? Pornoserver Chaturbate nově umožňuje streamovat hry

Ambivalentního přístupu k zobrazení nahoty na nejpopulárnější streamovací služby Twitch hodlá využít pornografická...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Riders Republic je nečekané překvapení, hraje se skvěle

Na kole, na lyžích, na snowboardu nebo oblečený ve wingsuitu budete plnit jednu výzvu za druhou a porovnávat se s...

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

Horor House of Ashes bude poctou osmdesátkovým krvákům

Ani třetí díl série The Dark Pictures nehodlá přinést do oblíbeného žánru interaktivních hororů žádnou zásadní novinku....

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...