Modern Warfare 2 a nové pojetí pro Call of Duty

  0:03aktualizováno  0:03
Tvůrci Call of Duty se rozloučili s některými dogmaty série a pod novým názvem prezentují fikci aktuálních konfliktů s větší volností a lepší inteligencí nepřátel.

Modern Warfare 2

Modern Warfare 2Call of Duty je až neuvěřitelně úspěšná série válečných akcí. Zpočátku to tak přitom nevypadalo. Jistě, už první díl u hráčů bodoval, ale že z toho bude jednou takové pozdvižení? Na to by si tenkrát vsadil jen málokdo.

Ostatně, už s druhým a třetím dílem došlo ke kritice druhoválečného tématu, jenž se pomalu opotřebovával. Bylo jasné, že pokud série neudělá razantní změnu, dříve či později upadne do zapomnění.

A poměrně zastaralé herní principy, které z Call of Duty dělaly víceméně jen střelnici v pěkných kulisách, navíc na bázi do očí bijících skriptů a nemožnosti využívat nejrůznějších zídek v rámci krycího systému.

Modern Warfare 2Změny zkrátka musely přijít, a bylo jasné, že je neudělá studio Treyarch, jež se ve vývoji střídá s duchovními otci série – Infinity Ward. Právě tohle studio udává tón a určuje, kam se značka dále pohne.

Se čtvrtým dílem, který nesl podtitul Modern Warfare se hnula zcela jasně, a to k aktuálním, byť smyšleným konfliktům, jež čerpají předivo z toho, co snad každý den vysílají zpravodajské stanice. Zdá se, že hráči dávají přednost reflexi moderních problémů než tisíckrát vysáté a nic nového nenabízející druhé světové.

A jelikož zaznamenal Modern Warfare ohromný úspěch, rozhodli se v Activision Blizzard, že z něj udělají vlastní sérii. Snad i proto, aby čísílka za Call of Duty nenabíhala tak rychle jako dosud. Dá se předpokládat, že na původní značce bude nadále dělat Treyarch, zatímco Infinity Ward se přesunou právě k Modern Warfare, případně dalším titulům, spjatých s Call of Duty jen herní mechanikou.

Modern Warfare 2Modern Warfare 2 má poprvé v sérii na co navazovat. Opět se nemusíte bát příběhu nepříběhu typického pro Call of Duty, kdy jste skákali z role jednoho vojáka do druhého a pořádně ani nevěděli, za koho hrajete.

V tomto případě si užijete mnohem příběhovější zážitek. Jak známo, minule se svět zbavil hrozby arcizloducha Zakhaeva. Jenže jeho zabití radikály ve skutečnosti ještě posílilo a do čela arabsko-ruského teroristického hnutí se dostává někdejší pobočník Zakhaeva jménem Makarov. Ten ze Zakhaeva udělal mučedníka a zmobilizoval veškeré prozápadní síly, zejména potom v táboře ruských extremistů napojených na teroristy po celém světě.

Hráč nemá od začátku přesně vědět, jakému nebezpečí čelí. Je pouhým členem elitníModern Warfare 2 formace Task Force 141, která je vykonavatelem vůle vyšších orgánů. A vězte, že ty vám budou často dávat jen ty nejdůležitější informace a ostatní třeba i trochu zkreslí. Obrázek si tak budete dělat až ze samotné akce a jejího průběhu.

Zdá se, že vám zprvu někdo tak úplně nevěří, nebo si dokonce hraje podivnou špinavou hru. Do hry se tak dostane špetka politiky a zastřených zpravodajských informací. O to napínavější bude rozkrývat skutečný stav věcí.

Když se řekne Call of Duty, a pro první Modern Warfare to platilo stejně tak, představí si drtivá většina hráčů koridorovitou střílečku, ve které je dopředu dáno naprosto vše. Světe div se, ve dvojce už tohle platit nebude. Tohle je snad nejodlišnější Call of Duty, jaké kdy vzniklo, respektive vznikne – samozřejmě jsme zatím odkázáni jen na vývojářské sliby.

Modern Warfare 2Každopádně, ty zní tak, že se v Modern Warfare 2 konečně dočkáme jakés takés volnosti. Jistěže se věci nebudou mít tak, že byste chodili v otevřeném světě a podle svého uvážení plnili úkoly. Ty zůstanou zadané, ale na rozdíl od předchozích dílů se je vyplatí sledovat, protože se na jejich základě akce bude skutečně odvíjet. A v některých případech bude možné volit třeba i ze dvou, byť jen lehce rozdílných postupů.

Nejde nám ani tak o volnost jako takovou, spíše o pocit, že nejsme zcela svázáni a omezeni jediným koridorem. Akce je potom o poznání autentičtější, a přesně toho chtějí tvůrci v Modern Warfare 2 dosáhnout. Chystají rovněž adrenalinové vložky, jako je jízda na sněžných skútrech, v džípech či kamionech. V rámci interaktivních scének pak budete šplhat na zamrzlé hory apod.

Modern Warfare 2Infinity Ward tvrdí, že původně chtěli Modern Warfare 2 odlišit ještě mnohem více. Dokonce přemýšleli získávání zkušeností a otevírání nových schopností v singleplayerové kampani. Testování jim ale nakonec ukázalo, že tak radikální změna by byla kontraproduktivní a formulce na hyperúspěšnou hru by příliš nepomohla.

To hlavní, co ke hrám značky Call of Duty vždy přilákalo nejvíce lidí, je totiž neuvěřitelně dobře odladěná hratelnost. Skvělá dynamická akce tak zůstane zachována. Neustále se má něco dít a hráč se ani na chvilku nemůže zastavit. Jsme docela zvědaví, na jak dlouho v minulých dílech krátký singleplayer vydrží. Jisté je, že se podíváme do atraktivních lokací, jako je Sibiř, Rio de Janeiro nebo Afghánistán.

Výraznou změnou nicméně projdou nepřátelé a jejich umělá inteligence. Snad už se hraModern Warfare 2 konečně zbaví otravného respawnování vojáků z určitého místa, dokud hráč nepřekročil určitou linii. Protivníků nejspíše také nebude takové množství.

Kvantitu má nahradit vyšší kvalita umělé inteligence. Protivníci mají být schopni se krýt a používat štíty. I hráč se konečně dostane ke krycímu systému. Na to jsme věru zvědaví. Aby toho nebylo málo, dokonce si i zaplave.

Důležitou součástí v sérii byl vždy multiplayer – a nejinak tomu bude i v případě Modern Warfare 2. Klasické kooperace, kdy bychom si mohli projít singleplayer ve dvou či více lidech, se tentokrát nedočkáme. Avšak spolupracující dvojice nepřijdou zkrátka. Jsou tu pro něj připraveny mise v rámci módy Special Forces. Ty jsou navrženy na velmi úzkou kooperaci dvou hráčů, kdy se jeden bez druhého neobejde.

Modern Warfare 2Klasický multiplayer s řadou kompetitivních módů je v plánu rovněž, zatím o něm ale nepronikly na veřejnost žádné konkrétní informace. Měl by ale jít ve stopách prvního dílu . Autoři se také zmínili o odměnách a publicitě pro opravdu dobré hráče.

Dohromady to vypadá na opravdu kvalitní akční počin, který pravděpodobně neudělá ostudu svým předchůdcům a zároveň posune zážitek zase o kus dále. Aspoň náznak volnosti jednoznačně vítáme, stejně jako propracovanější a uvěřitelnější umělou inteligenci. S takovou by se mohl podařit cíl vydavatele – aby se z Modern Warfare 2 stala nejprodávanější hra všech dob.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Borderlands 3 dramaticky vylepšuje pocit ze střelby, patří ke špičce

Borderlands 3

Borderlands 3 je jednou z nejočekávanějších her fanoušků žánru looter shooter. Proto se hodí, že třetí díl podstatně...

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Najdete na iDNES.cz