Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

E3: The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth

  12:00
Electronic Arts ukazují na E3 zbrusu nové demo RTS, jež je podle mnoha nejočekávanějším titulem roku. Nové informace a dojmy shrnuje naše dnešní preview.

LORD OF THE RINGS: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH
Výrobce: EA
Vydavatel: EA
Datum vydání: konec 2004
Homepage N/A
LOTR: BFME Již před několika měsíci se v médiích objevilo oznámení naprosto úchvatně vypadající realtimové strategie The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth. A první informace odhalily tuto hru jako titul, z něhož se tolkienistům podlamují kolena a běžní hráči zůstávají nevěřícně zírat na obrázky a uvažovat o upgradu počítače. Tomu, že se bude jednat o opravdu prvotřídní zábavu, nasvědčuje mnohé. Vývoje se chopil tým Electronic Arts LA, což je bývalý Westwood Studios a autoři Dune, Command & Conquer či posledních Generals. Právě jejich technologii, byť značně upravenou, využívá i LOTR: BfME – a ač to budí trochu nedůvěru vzhledem k oblasti hardwarových nároků, Sage engine ukazuje, že ze sebe dokáže vymáčknout opravdové vizuální zázraky.

Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů.

The War of the Ring - nepovedený pokus

Jak dopadla předchozí RTS podle Tolkiena v naší recenzi? "Skalní tolkienisté (a desetinásobný čtenář Pána prstenů to snad posoudit může) zřejmě hru zavrhnou. Nedokáže navodit specifickou atmosféru příběhů ze Středozemě ani audiovizuálně, ani hratelnostně. Přestože si bere to nejlepší z Age of Mythology, Warcrafta III a dalších oblíbených realtimových strategií poslední doby, implementace zábavných herních prvků je rozporuplná, hru sráží špatná AI a design misí je ve srovnání s datadiskem Titans či úchvatnými Empires Ricka Goodmana slabý. Ve výsledku tak nelze než odsoudit hru do propasti zapomnění. Na skutečně dobrý titul inspirovaný Tolkienovým dílem si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. " Více zde...

Zatímco dříve vydaná strategická hra War of the Ring od Vivendi Universal byla spíše zklamáním a sotva chabým odvárkem megalomanských filmových bitev, Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů. Ale tohle všechno už jsou známá fakta: v následujících řádcích půjde však v první řadě o informace čerstvě naservírované našimi špehy z letošní Electronic Entertainment Expo – zatím chudé na překvapivá odhalení a oznámení, zato však opět obrovské a kvalitní…

LOTR: BFME První věcí, kterou se producent Mark Skaggs hru předvádějící chlubí, je způsob, jakým byly do hry implementovány emoce jednotek. Když skupinka gondorských válečníků narazí poprvé na skalního obra či dokonce démonického balroga, nezůstanou tupě stát na místě, ale roztřesou se strachy, budou nervózní, někteří dokonce vezmou nohy na ramena, jiní, vedení zkušenějším bojovníkem, mají vyšší morálku a pouze mírně ustoupí a začnou bojovat. Velkou roli hraje strach – ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny. Podobným způsobem lze zbláznit jinak velmi účinné olifanty – dobře umístěný zápalný šíp jim rozpoutá na zádech peklo, díky němuž zešílí bolestí a stanou se prakticky neovladatelnými.

Ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny.

V kontextu těchto prvků ještě výrazněji vzrůstá hodnota unikátních jednotek a hlavně hrdinů. Jejich schopností krom jiného totiž bude zvyšovat morálku jednotkám v okolí. Přítomnost velkého bojovníka potlačuje strach a i obyčejní pěšáci pak bojují odvážněji a nenechají se tak snadno vyděsit.

LOTR: BFME Ve hře samozřejmě fungují nejen emoce negativní, ale i opačné. Po úspěšném boji výrazně vzroste sebedůvěra válečníků a ti si sami budou říkat o to, aby byli posláni do další vřavy a mohli podřezat pár cizích krků. V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže. Každá z nich má jisté přednosti a nedostatky. Gondor dovádí k dokonalosti umění obrany opevněných míst, je to národ s dobrou ekonomikou a mezi silné stránky jeho armády patří rytíři, hraničáři, možnost povolat armádu mrtvých a orly. Problémem Bílého města je malá mobilita jednotek, velká závislost na bezpečí hradních zdí a malá početnost vojáků. Potřebné suroviny získávají na farmách, v kovárnách a zabíjením nepřátel pro zlato.

Hrdinové: s kým se ve hře potkáme?

Gondor: Gandalf, Faramir
Rohan: Aragorn, Legolas, Gimli, Théoden, Éowyn, Éomer
Železný pas: Saruman, Lurtz
Mordor: Vůdce devítky, Nazghulové
Pozn.: seznam nemusí být kompletní. Jde pouze o oficiálně zveřejněná jména. Bez zajímavost též není, že některé postavy (zejména ze Společenstva) budou dabovat jejich skuteční herci.

Hlavní silou druhého svobodného národa Středozemě, Rohanu, je pochopitelně nepřekonatelná jízda. Ušlechtilé plemeno koní z Jízdmarky doplní magičtí přátelé v podobě entů a elfích lučištníků. Problémem Rohanu jsou opět malé počty a nepříliš vhodné typy vojáků pro boj v uzavřených prostorách a pro obranu hradeb. Suroviny pro produkci Rohan získává z farem a zabíjením nepřátel.

LOTR: BFME Na straně zla stojí v první řadě vojska s nestvůrným znamením Oka bez víčka na těžkých ocelových přílbách. Sauronova hlavní síla spočívá v obrovském počtu, není pro něj problémem obětovat celé regimenty jednotek pro malé oslabení nepřítele, velké počty navíc zvyšují morálku i jinak vemi slabým skřetům. Problémem je naopak právě malá bojová zdatnost jednotlivců v armádě a nepříliš velké možnosti upgradu jednotek. Důležité suroviny Temný pán získává z jatek, kováren, dřevěných pil a zlato srovnáváním nepřátelských budov se zemí. Totéž platí i pro Sarumana. Vojska Bílé ruky se od mordorských přesto mírně liší. Jejich základ totiž tvoří velké počty tvrdých a neúprosných bojovných skurut-hai, navíc může mocný a zvrhlý čaroděj využít nebezpečná kouzla, změny počasí, iluze, či technické vychytávky v podobě bomb, žebříků či balist, jež usnadní dobývání. Problémem je opět neschopnost bránit se za hradbami, slabí speciální hrdinové a vysoká náročnost na suroviny.

V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže.

LOTR: BFME Z předchozích řádků nezvratně vyplývá, že se v Battle for Middle-Earth nebude pouze bojovat, ale i stavět a vyrábět, byť v omezené míře. Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce. V prezentaci vývojáři zdůrazňují, že budování bude spíše okrajovou, avšak taktéž významnou složkou hry – nezbývá, než doufat, že opravdu nebude zabírat zbytečně mnoho času. Další vychvalovanou předností BfME je věrné prostředí Středozemě. EA dělají vše pro to, aby kraj skutečně vypadal jako ve filmu. Chybět samozřejmě nebudou "autentické" exteriéry i interiéry, vývojáři pak zabydleli svět různorodou faunou a flórou, takže se po herním plánu procházejí zvířata, ve vodních tocích sem tam vyskočí nad hladinu ryba, nad krajem přelétají ptáci a vůbec to všelijak žije. I když – pochopitelně jen v dosud nedobytých krajích, neboť krajinu Mordoru tvoří jen pouštní, temné a ohnivě rudé peklo.

Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce.

LOTR: BFME Autoři se zaměřili též na výrazné úpravy interface. Ten na žádných obrázcích k vidění není – a co nejméně místa by měl na obrazovce zabírat i v samotné hře. Až na výjimky (například využívání speciálních schopností unikátních jednotek) by se hráči vůbec neměli setkat s klasickým spodním panelem ikonek, přesto hra nabídne všechny potřebné možnosti, kterak řídit dění na scéně. Co se globální nabídky týče, chystá se kampaň rozdělená do dvou větví. V té temné se hráči pokusí ve fiktivních bitvách dostihnout a zajmout Prsten a zajistit Středozemi věčnou temnotu, kampaň Rohanu a Gondoru se bude řídit víceméně dějem knihy a filmu, takže se v ní objeví všechny důležité bitvy (zejména ty v Helmově žlebu a před branami Minas Tirith).

Přečtěte si: historie her podle Pána prstenů

Toužíte-li po bližších informacích, nelze než lehce narcisticky doporučit vlastní souhrnné téma, jež se nachází na této adrese. Několikastránkové téma shrnuje pokusy převést literární klasiku na monitory počítačů od osmibitů až k dnešku.

Absentovat nebude ani multiplayer, informace o něm však zatím zveřejněny nebyly. Ví se jen, že hratelné budou všechny čtyři strany a chybět nebudou klasické, z ostatních RTS dobře známé a časem prověřené módy (jeden na jednoho, skirmish, klasické bitvy ve více hráčích, kooperace proti AI apod.). Slibována jsou však i některá překvapení. A na závěr optimistická informace, co se hardwarových nároků týče: neměly by přesáhnout laťku nastavenou Generals, byť doporučená sestava CPU 1,8 GHz, 256 MB RAM a grafická karta na úrovni GeForce 3 také není málo. Ale což. Na konci roku se teprve uvidí, jak dobře a na čem to bude šlapat…
Autor:
Témata: Electronic Arts
  • Nejčtenější

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utrpení nekončí, nejhůř hodnocená hra na Steamu se opravy jen tak nedočká

Autoři fotbalové hry eFootball 2022 oznámili, že netrpělivě vyhlížená záplata, která měla vyřešit aspoň ty nejhorší...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

Elden Ring má ambice stát se největší fantasy událostí posledních let

Nová fantasy legenda? V případě hry od tvůrců Dark Souls a autora předlohy ke Hře o trůny se zkrátka a jednoduše nic...

Forza Horizon 5 v Mexiku. Grafika je místy k nerozeznání od skutečnosti

Jedním z lákadel show Microsoftu byla i nová festivalová Forza Horizon 5, v níž se budeme ve stovkách různých vozů...

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...