Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

E3: The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth

  12:00
Electronic Arts ukazují na E3 zbrusu nové demo RTS, jež je podle mnoha nejočekávanějším titulem roku. Nové informace a dojmy shrnuje naše dnešní preview.

LORD OF THE RINGS: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH
Výrobce: EA
Vydavatel: EA
Datum vydání: konec 2004
Homepage N/A
LOTR: BFME Již před několika měsíci se v médiích objevilo oznámení naprosto úchvatně vypadající realtimové strategie The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth. A první informace odhalily tuto hru jako titul, z něhož se tolkienistům podlamují kolena a běžní hráči zůstávají nevěřícně zírat na obrázky a uvažovat o upgradu počítače. Tomu, že se bude jednat o opravdu prvotřídní zábavu, nasvědčuje mnohé. Vývoje se chopil tým Electronic Arts LA, což je bývalý Westwood Studios a autoři Dune, Command & Conquer či posledních Generals. Právě jejich technologii, byť značně upravenou, využívá i LOTR: BfME – a ač to budí trochu nedůvěru vzhledem k oblasti hardwarových nároků, Sage engine ukazuje, že ze sebe dokáže vymáčknout opravdové vizuální zázraky.

Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů.

The War of the Ring - nepovedený pokus

Jak dopadla předchozí RTS podle Tolkiena v naší recenzi? "Skalní tolkienisté (a desetinásobný čtenář Pána prstenů to snad posoudit může) zřejmě hru zavrhnou. Nedokáže navodit specifickou atmosféru příběhů ze Středozemě ani audiovizuálně, ani hratelnostně. Přestože si bere to nejlepší z Age of Mythology, Warcrafta III a dalších oblíbených realtimových strategií poslední doby, implementace zábavných herních prvků je rozporuplná, hru sráží špatná AI a design misí je ve srovnání s datadiskem Titans či úchvatnými Empires Ricka Goodmana slabý. Ve výsledku tak nelze než odsoudit hru do propasti zapomnění. Na skutečně dobrý titul inspirovaný Tolkienovým dílem si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. " Více zde...

Zatímco dříve vydaná strategická hra War of the Ring od Vivendi Universal byla spíše zklamáním a sotva chabým odvárkem megalomanských filmových bitev, Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů. Ale tohle všechno už jsou známá fakta: v následujících řádcích půjde však v první řadě o informace čerstvě naservírované našimi špehy z letošní Electronic Entertainment Expo – zatím chudé na překvapivá odhalení a oznámení, zato však opět obrovské a kvalitní…

LOTR: BFME První věcí, kterou se producent Mark Skaggs hru předvádějící chlubí, je způsob, jakým byly do hry implementovány emoce jednotek. Když skupinka gondorských válečníků narazí poprvé na skalního obra či dokonce démonického balroga, nezůstanou tupě stát na místě, ale roztřesou se strachy, budou nervózní, někteří dokonce vezmou nohy na ramena, jiní, vedení zkušenějším bojovníkem, mají vyšší morálku a pouze mírně ustoupí a začnou bojovat. Velkou roli hraje strach – ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny. Podobným způsobem lze zbláznit jinak velmi účinné olifanty – dobře umístěný zápalný šíp jim rozpoutá na zádech peklo, díky němuž zešílí bolestí a stanou se prakticky neovladatelnými.

Ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny.

V kontextu těchto prvků ještě výrazněji vzrůstá hodnota unikátních jednotek a hlavně hrdinů. Jejich schopností krom jiného totiž bude zvyšovat morálku jednotkám v okolí. Přítomnost velkého bojovníka potlačuje strach a i obyčejní pěšáci pak bojují odvážněji a nenechají se tak snadno vyděsit.

LOTR: BFME Ve hře samozřejmě fungují nejen emoce negativní, ale i opačné. Po úspěšném boji výrazně vzroste sebedůvěra válečníků a ti si sami budou říkat o to, aby byli posláni do další vřavy a mohli podřezat pár cizích krků. V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže. Každá z nich má jisté přednosti a nedostatky. Gondor dovádí k dokonalosti umění obrany opevněných míst, je to národ s dobrou ekonomikou a mezi silné stránky jeho armády patří rytíři, hraničáři, možnost povolat armádu mrtvých a orly. Problémem Bílého města je malá mobilita jednotek, velká závislost na bezpečí hradních zdí a malá početnost vojáků. Potřebné suroviny získávají na farmách, v kovárnách a zabíjením nepřátel pro zlato.

Hrdinové: s kým se ve hře potkáme?

Gondor: Gandalf, Faramir
Rohan: Aragorn, Legolas, Gimli, Théoden, Éowyn, Éomer
Železný pas: Saruman, Lurtz
Mordor: Vůdce devítky, Nazghulové
Pozn.: seznam nemusí být kompletní. Jde pouze o oficiálně zveřejněná jména. Bez zajímavost též není, že některé postavy (zejména ze Společenstva) budou dabovat jejich skuteční herci.

Hlavní silou druhého svobodného národa Středozemě, Rohanu, je pochopitelně nepřekonatelná jízda. Ušlechtilé plemeno koní z Jízdmarky doplní magičtí přátelé v podobě entů a elfích lučištníků. Problémem Rohanu jsou opět malé počty a nepříliš vhodné typy vojáků pro boj v uzavřených prostorách a pro obranu hradeb. Suroviny pro produkci Rohan získává z farem a zabíjením nepřátel.

LOTR: BFME Na straně zla stojí v první řadě vojska s nestvůrným znamením Oka bez víčka na těžkých ocelových přílbách. Sauronova hlavní síla spočívá v obrovském počtu, není pro něj problémem obětovat celé regimenty jednotek pro malé oslabení nepřítele, velké počty navíc zvyšují morálku i jinak vemi slabým skřetům. Problémem je naopak právě malá bojová zdatnost jednotlivců v armádě a nepříliš velké možnosti upgradu jednotek. Důležité suroviny Temný pán získává z jatek, kováren, dřevěných pil a zlato srovnáváním nepřátelských budov se zemí. Totéž platí i pro Sarumana. Vojska Bílé ruky se od mordorských přesto mírně liší. Jejich základ totiž tvoří velké počty tvrdých a neúprosných bojovných skurut-hai, navíc může mocný a zvrhlý čaroděj využít nebezpečná kouzla, změny počasí, iluze, či technické vychytávky v podobě bomb, žebříků či balist, jež usnadní dobývání. Problémem je opět neschopnost bránit se za hradbami, slabí speciální hrdinové a vysoká náročnost na suroviny.

V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže.

LOTR: BFME Z předchozích řádků nezvratně vyplývá, že se v Battle for Middle-Earth nebude pouze bojovat, ale i stavět a vyrábět, byť v omezené míře. Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce. V prezentaci vývojáři zdůrazňují, že budování bude spíše okrajovou, avšak taktéž významnou složkou hry – nezbývá, než doufat, že opravdu nebude zabírat zbytečně mnoho času. Další vychvalovanou předností BfME je věrné prostředí Středozemě. EA dělají vše pro to, aby kraj skutečně vypadal jako ve filmu. Chybět samozřejmě nebudou "autentické" exteriéry i interiéry, vývojáři pak zabydleli svět různorodou faunou a flórou, takže se po herním plánu procházejí zvířata, ve vodních tocích sem tam vyskočí nad hladinu ryba, nad krajem přelétají ptáci a vůbec to všelijak žije. I když – pochopitelně jen v dosud nedobytých krajích, neboť krajinu Mordoru tvoří jen pouštní, temné a ohnivě rudé peklo.

Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce.

LOTR: BFME Autoři se zaměřili též na výrazné úpravy interface. Ten na žádných obrázcích k vidění není – a co nejméně místa by měl na obrazovce zabírat i v samotné hře. Až na výjimky (například využívání speciálních schopností unikátních jednotek) by se hráči vůbec neměli setkat s klasickým spodním panelem ikonek, přesto hra nabídne všechny potřebné možnosti, kterak řídit dění na scéně. Co se globální nabídky týče, chystá se kampaň rozdělená do dvou větví. V té temné se hráči pokusí ve fiktivních bitvách dostihnout a zajmout Prsten a zajistit Středozemi věčnou temnotu, kampaň Rohanu a Gondoru se bude řídit víceméně dějem knihy a filmu, takže se v ní objeví všechny důležité bitvy (zejména ty v Helmově žlebu a před branami Minas Tirith).

Přečtěte si: historie her podle Pána prstenů

Toužíte-li po bližších informacích, nelze než lehce narcisticky doporučit vlastní souhrnné téma, jež se nachází na této adrese. Několikastránkové téma shrnuje pokusy převést literární klasiku na monitory počítačů od osmibitů až k dnešku.

Absentovat nebude ani multiplayer, informace o něm však zatím zveřejněny nebyly. Ví se jen, že hratelné budou všechny čtyři strany a chybět nebudou klasické, z ostatních RTS dobře známé a časem prověřené módy (jeden na jednoho, skirmish, klasické bitvy ve více hráčích, kooperace proti AI apod.). Slibována jsou však i některá překvapení. A na závěr optimistická informace, co se hardwarových nároků týče: neměly by přesáhnout laťku nastavenou Generals, byť doporučená sestava CPU 1,8 GHz, 256 MB RAM a grafická karta na úrovni GeForce 3 také není málo. Ale což. Na konci roku se teprve uvidí, jak dobře a na čem to bude šlapat…
Autor:
Témata: Electronic Arts
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zahráli jsme si Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp. A je to paráda

Po víc než dvaceti letech se vrací populární strategická série. Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp je remake dílů z Game...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

Další průšvih na obzoru? Demo Forspoken je spíš varování než reklama

Konečně jsme dostali možnost zahrát si několikrát odloženou hru Forspoken, příliš radosti nám to ale neudělalo. Její...

Zombie akce Dead Island 2 se vyhrabala z hrobu a slibuje krvavý masakr

Před lety oznámená zombie akce Dead Island 2 se probrala z kómatu. Podle prvních ukázek a ohlasů se zdá, že se mají...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....