Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Atlantis Evolution - první dojmy

  12:00
Legendární adventurní série se dočká svého pokračování. Někdejší zaměstnanci Crya pilně pracují na zbrusu nové sérii, které jsme se na podívali zblízka na zoubek. Přečtěte si, jaká jsou naše očekávání.

U stánku TAC letos příliš rušno nebylo. Pouhé dvě živě prezentované hry je oproti loňským čtyřem nečekaný propad, navíc ani jedna z nich nasahá v našem žebříčku očekávání na ty nejvyšší příčky. Přesto nemůžeme říct, že by se nebylo nač dívat. Atlantis Evolution O Myst-klonu Aura: Fate of the Ages jsme se dozvěděli prakticky všechno, ovšem do preview tyto informace již nezužitkujeme – proč taky, když už je hra nějaký ten pátek v obchodech (alespoň v USA, v Evropě vyjde ve druhé polovině července). Nás ale stejně více zaujal spíše druhý titul Atlantis Evolution, jehož prezentace byla sice o poznání chudší (PR aktivity zaměstnanců TAC se soustředily téměř výhradně na Auru), ale i tak se nám podařilo zjistit dostatek informací k napsání plnohodnotného preview.

Po celý rok, od oficiálního ohlášení hry na loňské E3, jsme horečně spekulovali o tom, zda bude Atlantis Evolution přímým pokračování kultovní Atlantis série vyvinuté nyní již mrtvým Cryem. „Není to žádný Atlantis 4, jak byste se mohli mylně domnívat,“ rozehnal mlhu pochybností Luc Verdier z TAC. „Je to Atlantis Evolution – první díl úplně nové série. S tou původní má ovšem mnoho společného – pracují na ní někdejší zaměstnanci Crya, kteří stvořili první Atlantis před nějakými osmi, deseti lety, a nyní založili vlastní společnost Atlantis Interactive Entertainment.“

Atlantis Evolution

Pravda ovšem je, že i bez tohoto vysvětlení jsme rukopis vývojářů z Crya na prezentované verzi poznali na první pohled. Luc nám v rychlosti předvedl úvodní část hry, kdy se hlavní hrdina Curtis Hewitt nachází osamocen v podpalubí velké rybářské lodi. A hnedle v první malé, dřevem obložené kajutce, jsme bezpečně identifikovali starý známý engine Omni3D s naprosto stejným interface, jaký měl druhý a třetí díl Atlantis. Hovořím o panoramatických předrenderovaných lokacích, na nichž se můžeme volně rozhlížet, o skokových přesunech mezi těmito lokacemi, o kurzoru ve tvaru malé hvězdičky napevno umístěném ve středu obrazovky, který se mění v šipku na místech přechodu do další lokace a rotující „destičku“ na interaktivních bodech. „Víme o tom, že je to téměř deset let stará technologie, ale zvýšili jsme rozlišení (1024x768 – pozn. editora) a přidali na pozadí více animací, takže určité zlepšení je rozhodně znát,“ obhajuje použití přestárlého enginu Luc a dodává, že „hráči už jsou na tento typ enginu zvyklí a k vyprávění zajímavého a napínavého příběhu je stále postačující.“ Netřeba snad dodávat, že nikdo z BonusWebu se s tímto tvrzením neztotožňuje.

"Atlantis Evolution je prvním dílem úplně nové série, ačkoliv toho má s tou původní mnoho společného."

Proč tomu tak je jistě nemusíme zdlouhavě vysvětlovat. Jde o grafiku. Předně ovšem otevřeně přiznáváme, že Atlantis Evolution disponuje velice specifickým grafickým stylem kombinujícím realistické renderované prostředí a částečně cartoon postavami, což jen s povděkem kvitujeme. Atlantis Evolution Lokacím nechybí taktéž smysl pro detail – například dřevěné kajuty lodi vypadají sice jednotvárně, ale jsou prokreslené do nejmenšího detailu včetně různých prasklin, pavučin a škvír v prknech. Na rozdíl od Aury jsou ale in-game obrazovky poněkud rozmazané, což lze nejlépe zpozorovat například na obloze s mračny nebo obecně na většině stejnobarevných ploch. Ani s údajně zdokonaleným rozanimováním prostředí to není zase taková sláva. V kajutě se sice pohupuje lampa a na moři plují žraloci, ale v samotné vodní hladině je méně života než ve sto let hnijícím nosorožci. Naštěstí alespoň postavy se během rozhovorů hýbou docela solidně a pak jsou zde samozřejmě animované sekvence, které odjakživa patřily u francouzských her k absolutní špičce.

Luc nám předvedl jednu z úvodních animací, jejíž první část je již delší dobu stáhnutelná z internetu, ale vidět ji v kompletní podobě a navíc v maximální kvalitě na velkém monitoru byl stejný zážitek, jako když jsme ji zhlédli před půl rokem ve snížené kvalitě poprvé. „Atlantis Evolution je velká epická adventura odehrávající se na počátku dvacátého století,“ rozpovídal se o příběhu během úvodní animace Luc. Atlantis Evolution „Hlavním hrdinou se stává Curtis Hewitt, dobrodruh a fotograf z New Yorku, který se vrací lodí domů. Zastihne ho však obrovská bouře, loď se začne potápět a Curtisovi nezbývá než rychle uniknout v záchranném člunu.“ Animace se spustí poté, co otevřeme dveře lodní kajuty. Následně uvidíme, jak Curtis táhne temnou chodbou bednu se svými věcmi na palubu, načež se nám otevře dech beroucí pohled na rozbouřené moře a divoce se kolébající loď. „Animované sekvence jsou pro nás extrémně důležité k vyprávění příběhu a ke zdůraznění dramatických situací. A jak sami vidíte, svůj účel plní naprosto dokonale,“ poukazuje Luc. Ale zpět k příběhu. Zatímco Curtis pádluje pryč od lodi, která klesá pod hladinu jako Titanik, zachytí ho divoký vodní vír, jenž ho stáhne i s loďkou hluboko pod hladinu moře – do království Atlantidy. Během této divoké scény Curtis omdlévá a probouzí se až na naprosto klidné, překrásně modré hladině neznámého oceánu. V loďce ještě zbylo jedno pádlo, a tak mu nezbývá než začít veslovat a snažit se najít pevnou půdu pod nohama.

"Hádanky nebudou příliš obtížné – děláme hru pro obyčejné hráče a naším hlavním cílem je soustředit se na příběh."

Skutečnost, že na rozdíl od posledních dvou dílů minulé série je hra věrná svému názvu a zavede nás do srdce žijícího ztraceného města, je možná největším kladem celé hry. „Svým způsobem se vracíme ke kořenům celé série, k jejímu prvnímu dílu,“ vysvětluje Luc. „Jsme si vědomi toho, Atlantis Evolution že druhý a třetí díl se odehrávaly v jiných světech a že jejích příběhy nebyly až tak dobré. Proto jsme chtěli vytvořit hru s hlubokým a napínavým příběhem, která se bude odehrávat ve světe Atlantidy. Řídíme se zkrátka reakcemi hráčů a snažíme se přijít s něčím, co by očekávání fanoušků naplnilo. Doufáme, že se nám to podaří.“ Z toho vyplývá, že nový Atlantis již nebude rozdělen na několik nesourodých světů, ale po vzoru prvního dílu se bude odehrávat v jedné „zemi“ rozdělené na 5 hlavních lokací. Mezi ty patří například překrásné zahrady, podzemní jeskyně nebo vzdušný palác bohů. A právě atlantští bohové hrají v příběhu velmi důležitou roli, neboť jejich svržení a tím pádem osvobození Atlantiďanů je hlavním Curtisovým úkolem.

Co všechno bude nutné pro jeho splnění udělat, není těžké uhádnout. „Atlantis Evolution je klasická adventura. Budete sbírat různé předměty, hovořit s desítkami vedlejších postav a samozřejmě řešit hádanky. Ty ale nebudou příliš obtížné – děláme hru pro obyčejné hráče Atlantis Evolution a naším hlavním cílem je soustředit se na příběh.“ Jak dále prozradil Luc, obtížnost se má pohybovat spíše na úrovni jednoduššího třetího než pekelně těžkého druhého dílu. A totéž platí i o hrací době – bohužel. „Zkušený hráč by měl hru dokončit nanejvýš za 15 hodin, ale u průměrně zdatného hráče to podle našich prvních testů vychází na zhruba 25 hodin čistého času. Jistě – není to příliš, ale hráči, na něž se soustředíme, dnes nemají tolik času na hraní a my chceme, aby naši hru dokončili.“ Zvláštní – na stejnou věc se vymlouvali i tvůrci Dreamfallu a Mystu IV. Netvrdím, že na tom není kus pravdy, ale podle mě se jedná jen o profláknutou výmluvu, s jakou herní společnosti ospravedlňují neustále zkracování svých produktů.

Je ovšem pravda, že za cenu kratší herní doby tvůrci Atlantis Evolution věnují větší péči technickému zpracování a snad i hratelnosti. Alespoň to první je na Atlantis Evolution znát již teď. Příběh vypadá konečně k světu, animované sekvence nemají chybu a o hudební doprovod se postarají stejní skladatelé, z jejichž per pochází překrásné relaxační melodie prvních dvou dílů. Jedině starý herní engine naše první dojmy poněkud kazí, ale to už snad nějak přetrpíme. Protentokrát. Jak nám totiž Luc mimo kameru prozradil, příští díl by už měl být zpracován kompletně ve 3D! „U nás v TAC sérii Atlantis milujeme a domníváme se, že má mnoha lidem stále co nabídnout,“ sumarizuje svoji prezentaci Luc. „Pravda – technologie nepatří k nejlepším, ale myslím, že za cenu dvaceti dolarů je to pro hráče velice férová nabídka.“ V ČR hru vydává společnost Hypermax a na trh ji uvede v kompletní české verzi koncem letošního roku za cenu necelých tisíc korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Zahráli jsme si na lovce duchů v Banishers: Ghosts of New Eden

Studia Don’t Nod po nějaké době vyměnilo žánr konverzačních adventur za něco o poznání akčnějšího. Chystanou novinku...

Mortal Kombat 1 se víc soustředí na boj a méně na pozlátko. První dojmy

Dvě věci v životě neodmítnu: jídlo zdarma a šanci zúčastnit se „zátěžového testu“ v případě hry Mortal Kombat 1. Byl...

Hlavní hvězdou akční strategie Pikmin 4 je pejsek Oatchi. První dojmy

Kapitán Olimar již tradičně ztroskotá na „neznámé“ planetě. Jenže vzápětí se zřítí i loď se záchranáři z Rescue Corps....

PREVIEW: Bezmála sto let starý komiks o Tintinovi dostane i svoji videohru

Dobrodružství investigativního reportéra Tintina bavila děti už před druhou světovou válkou a budou je bavit i nadále....

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...