FIFA láká na ženské týmy, fotbalistkám se však jejich podoba ve hře nelíbí

  • 7
Profesionální fotbalistky na sociálních sítích sdílejí nelibost nad odbytým zpracováním svých obličejů ve hře FIFA 23. Většina na ošklivé avatary reaguje s humorem, najdou se ovšem i rozhněvané reakce a nařčení z rasismu.

Poslední díl videoherní série FIFA se vydal cestou minimálního pokroku oproti předešlému ročníku (viz naše recenze), kromě licence na mistrovství světa byl největší novinkou důraz na ženský fotbal.

Asi nikdo nečeká, že všem z téměř 20 tisíc hráčů bude věnovaná stejná péče jako největším hvězdám. Ale má to své hranice...

Dokonce se poprvé v třicetiletých dějinách značky na obalu objevila fotbalistka, konkrétně australská reprezentantka Samantha Kerrová. Před několika dny pak díky bezplatnému updatu do hry přibyly i týmy ze soutěží UEFA Women’s Champions League (UWCL) a National Women’s Soccer League (NWSL), tedy pomyslný vrchol ženského klubového fotbalu.

Jenže… samotné jeho aktérky ze zapracování příliš radost nemají, jejich podoba ve hře se jim nelíbí. Jendou z největších předností FIFY je totiž tradičně skvělá grafika (alespoň tedy na nových konzolích), kdy je hra v běhu s trochou nadsázky nerozpoznatelná od skutečných televizních záběrů.

Bohužel, v případě nově přidaných ženských týmů ovšem míra detailů není zdaleka tak bohatá a fotbalistky se svým virtuálním zpodobněním příliš spokojené nejsou.

Ano, jednotlivých fotbalistů je ve hře téměř 20 tisíc a jednoduše není v možnostech vývojářů věnovat každému jedinci stejnou individuální péči, jako je tomu u největších hvězd.

Spíše lajdáctví než sexismus. V konkurenčním eFootballu se „zprznění“ nevyhnuly ani největší hvězdy mužského fotbalu.

Podle některých fotbalistek ovšem i tak v Electronic Arts ženský fotbal odflákli. Například zlatá olympionička Sydney Lerouxová tvrdí, že přestože kvůli hře absolvovala naskenování celého svého těla, byla si podobnější už v sedm let staré FIFA 16.

A nejde jen o vzhled. Obránkyně amerického Angel City FC Sarah Gordenová například argumentuje tím, že by se ještě dokázala srovnat s tím, že ji EA nezařadili mezi 10 nejrychlejších fotbalistek soutěže, ale hodnota atributu rychlost na 48 (ze sta možných) prý ukazuje, že autoři hry nikdy ženský fotbal vlastně ani neviděli.

Mimochodem, pokud by snad chtěl někdo argumentovat, že jde o zbytečné téma, připomeňme, že mužští sportovci už své statistiky ve videohrách řeší dlouhá léta (viz náš článek).

Situace nakonec dospěla až tak daleko, že výkonná ředitelka ženské fotbalové asociace NWSLPA požaduje od EA okamžitou nápravu. „Trváme na tom, aby společnost EA okamžitě přijala opatření k nápravě urážlivého a neautentického zobrazování barevných hráček ve hře FIFA 23,“ přidala do už tak ožehavého tématu ještě rasovou problematiku ve svém prohlášení v televizi CNN. Objevují se totiž i hlasy, že „bílých“ se mizerné zpracování tolik netýká.

Electronic Arts se k situaci zatím oficiálně nevyjádřili.