Europa Universalis - tak trochu Civilizace

  • 23
Nápad udělat PC strategii podle deskové hry sice není tak úplně nový (viz například Diplomacy), ale Europa Universalis (za níž stojí aliance ostřílených stratégů ze Strategy First a švédských Paradox Entertainment) se přeci jenom v některých maličkostech bude od svých soukmenovců lišit.
Europa Universalis

Nápad udělat PC strategii podle deskové hry sice není tak úplně nový (viz například Diplomacy), ale Europa Universalis se přeci jenom v některých maličkostech bude od svých soukmenovců lišit. Navíc vydavatelská firma Strategy First není v oboru počítačových strategií žádným nováčkem (svět obohatila například o Sudden Strike, Disciples: Sacred Lands nebo Submarine Titans), a tak se dá s velkou pravděpodobností počítat s tím, že ani jejich nejnovější titul příznivce makro- i mikroekonomiky nezklame. Za samotným vývojem pak stojí Švédové z Paradox Entertainmentu.

Ačkoliv byste od předělávky deskové hry možná čekali spíš tahový přístup, EU bude realtimovka. Období, které svými misemi pokrývá, se táhne od roku 1492 o tři sta let dopředu, kdy už se do kalendáře píše letopočet 1792. Jako hráč dostanete na starost jednu z velmocí tehdejší doby (Anglie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Rusko, Turecko …) a z té musíte vybudovat impérium prvního řádu. Postupy, které k tomuto výsledku vedou, jsou známé už po století - Europa Universalis kupa ekonomických rozvah, hodně bojů a dobývání a špetka diplomacie. K tomu je samozřejmě třeba přidat ještě spoustu podrobností - hledání nových surovin (jednak za účelem vlastní výroby a jednak kvůli obchodování), vědecký výzkum a vývoj nových technologií, urovnávání náboženské situace, uzavírání spojenectví atd. Pro uspokojení vašich dobyvačných choutek by mělo být ve hře k dispozici přes 700 provincií, které se jistě nemohou dočkat, až do nich vtrhnete a vypleníte je, abyste je následně mohli anektovat ke svému území.

Celkovým pojetím by EU měla být vlastně velmi podobná Civilizaci - komplexní propletenec budování, diplomacie, bojů, politiky, výzkumu a obchodování dokázal už před mnoho lety uchvátit nejednoho stratéga a není důvod, proč by to nemělo fungovat znova. Autoři si dali práci i s prozkoumáním a implementací historických faktů a dobových uniforem, vlajek a zbraní, takže důvod k reptání by neměli mít ani opravdoví puristé, který jinak těžko překusují, když někdo po libosti míchá fantazii a realitu.


Témata: Rozvaha