Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Jak se hrálo před dvaceti lety? Brány Skeldalu 3 nabízí dost za málo peněz

  0:01
Brány Skeldalu: 7 mágů je další sympatické oživení zašlého subžánru her na hrdiny, tedy takzvaných krokovacích dungeonů. V případě českého příspěvku přitom získáte za málo peněz hodně muziky.
91

Brány Skeldalu: 7 mágů

Platforma: Android, iOS

  • Závan starých (herních) časů
  • Taktické tahové souboje
  • Přívětivý obchodní model a cena
  • Různě pojaté úrovně
  • Některé dialogy jsou trapné

Brány Skeldalu: 7 mágů je povedená hra na hrdiny ze staré školy, která se však vyhýbá některým frustrujícím prvkům, jimiž prosluly letité klasiky. Na své si přijdou jak fandové hádanek, tak taktických tahových soubojů.

Tak schválně, vzpomenete si, u které hry jste si naposledy do mapky zapisovali poznámky, abyste se zorientovali? V Branách Skeldalu: 7 mágů tuto funkci oceníte. Jedna z úrovní je totiž plná teleportů, přičemž záleží ještě na tom, kterým směrem teče u portálu voda. Mnohé vás tak mohou přenést na dvě místa. Mapka s poznámkami je tak k nezaplacení.

Dungeon?

Tzv. krokovací dungeony jsou téměř zapomenutý subžánr her na hrdiny. Herní svět je naporcován na čtverce, po nichž se hlavní hrdina po skocích pohybuje.

Je to příjemný závan starých časů a zároveň rozumný kompromis. Jasně, sice si nemusíme ručně kreslit mapku na čtverečkový papír a tápat u neviditelných teleportů, které nás bez jakékoliv indikace přenesou na zdánlivě totožné místo.

Na druhou stranu pořád musíme členy družiny pravidelně nakrmit, dávat si pozor na otravy, nákupem lektvarů se připravit na další výpravu, případně čas od času nahrát starší pozici, protože postup nedopadl podle představ. Nad rychlým cestováním se sice někteří ušklíbnou, ale není to nic proti ničemu. Můžete se věnovat hádankám a nemusíte ztrácet čas cestováním přes již prozkoumaná místa.

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

Zvolený obchodní model přitom naznačuje, že čeští Napoleon Games svému dílku věří. První tři patra krypty, město a přilehlý les se skalami si můžete zahrát zdarma a vyzkoušet, zda vám styl hry sedí. Úvodní kobky přitom patří k tomu lepšímu. Budete přepínat páky na zdech, snažit se zastavit pohybující se zeď či přesouvat rakve, abyste si v jiné části bludiště uvolnili cestu. Vyzkoušíte si také, že družina se musí občas rozdělit.

Obchodní model

Hra v Česku vychází 1. března na iOS a Android, přičemž první tři úrovně s městem, přilehlým lesem a skalami jsou zdarma. Můžete si tak bez placení vyzkoušet, zda se čeští Napoleon Games trefili do vašeho vkusu. Dalších deset úrovní bude k mání za 7 eur (zhruba 190 korun), nebo jednotlivě za jedno euro / kus. PC verze vyjde 15. března v předběžném přístupu za 9 eur (finální bude za 14 eur).

Pochvalu zaslouží ovládání, které je plně uzpůsobené pro dotykové obrazovky. Hrál jsem přitom bez problémů na telefonu (iPhone 6). Jednoduchým šoupáním prstu pro obrazovce uděláte krok dopředu, dozadu a otáčíte se. Úkrok do strany se provede dvěma prsty. Pokud by vám ovládání nevyhovovalo, lze si zobrazit šipky a upravit je možné i rychlost kroku.

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

Nedílnou součástí hry jsou souboje, které probíhají opět na tahy. A nemyslete si, že se sedmi hrdiny projedete vždy jako kombajn. Občas musíte partu rozdělit a taktizovat. Samozřejmě, že bijci s pořádným brněním a velkým počtem životů se snaží chránit třasořitky s flétnou či magickými holemi. To je klasika, ale ne vždy stačí. Například hned v bažinách povolává nekromantka padlé vojáky do boje, pokud k tomu dostane prostor. A teď si představte, že narazíte na dvě najednou. Musíte tak vyvolávačky co nejrychleji zneškodnit, než vás přesila utluče.

Ve hře neexistují povolání. Způsob, jakým hrajete, vychází ze čtyř základních charakteristik (síla, rychlost, magie a charisma). To znamená, že aby váš bijec unesl třeba těžký železný štít, potřebuje dost síly. Bodíky můžete při postoupení na další úroveň přerozdělovat libovolně, přesto se spíše vyplatí respektovat původní záměr. Na charakteristikách skutečně záleží. Například postava s vysokým charismatem nakupuje u obchodníků s výraznou slevou, zatímco rychlost přidává v bitvě další tahy.

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

V bitvách se postavy krásně doplňují. Vystřelíte z kuše, sešlete zdrcující fireball a nakonec nepřítele štítem o pár políček odrazíte, aby na vás nemohl. K mání jsou však i komplikovanější manévry. Například „nezastavitelný útok“ zraní všechny všechny nepřátele v řadě, zatímco útočník se oddělí od skupiny a zastaví se na prvním volném políčku. Novinkou je hudební magie.

Jsou to vlastně kouzla, jejichž efekt má určitý dosah a trvá, pokud postava na nástroj hraje. Účinek některých skladeb lze zesílit, pokud další postava v partě zahraje skladbu na jiný nástroj. Hudební magii se nevyplatí podceňovat, později hluboko v kobkách oceníte, že zasytí, doplní magickou energii i zdraví.

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

Brány Skeldalu: 7 mágů

Postup hrou je v podstatě lineární. Trochu mě zaskočila vysoká obtížnost, když jsem se z krypty vydal na loď, než jsem zjistil, že jsem měl nejdříve absolvovat bažiny (loď jsem nakonec zvládl, ale při snížené obtížnosti). Každá úroveň, ať už město z kostí, či útroby draka, má svoje specifika a tajemství, které musíte odhalit. Porozumění hádance je ovšem jen první krok, následuje realizace a samozřejmě mnoho bitev. Rébusy jsou přitom striktně logické, jen občas musíte přemýšlet kreativně. Drobnou pomocí je kouzlo „skutečné vidění“, které na vybraných místech nepřímo naznačí jak dál.

Brány Skeldalu: 7 mágů je skvělý počin. Hra zcela jistě nesedne všem, naopak, užije si ji jen omezená část fandů, kterých je, doufám, snad ještě dost. Ale nevnímám to jako zápor. Příběh o podvodníkovi, který okrade vesničany o peníze a pak se v něm hne svědomí, není špatný. Co mi nesedlo, jsou některé dialogy, které ve snaze o vtipnost působí trapně.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

91 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 118 čtenářů

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Zkuste s obřím monstrem zničit město, hrát lze zdarma

Smashy City volí velmi jednoduchý, ale lákavý koncept, kdy se obří monstrum snaží zničit celé město. Destrukce je...

Otestuje své logické myšlení. A zaplatit můžete, jen pokud chcete

Mekorama je možná trochu nepřehledná, ale jinak hodně povedená hra, která vyzkouší funkčnost vašich mozkových závitů.

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...