Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 2. července 2022 Patricie

RECENZE: Legend of Grimrock 2, dungeon ze staré školy podruhé

Legend of Grimrock 2 je báječná vzpomínka na dobu, která je nenávratně pryč. Tentokrát se podíváme i mimo zatuchlé kobky.
85

Legend of Grimrock 2

Platforma: PC
Výrobce: Almost Human

 • Krásné lokace
 • Promyšlené hádanky
 • Hardcore mód
 • Atmosféra dungeonu ze staré školy
 • Absence hlubšího příběhu
 • Snadno se v herním světě ztratíte
 • Horší ozvučení

Herní karta

Legend of Grimrock 2 | foto: Almost Human

Doby, kdy jsme se zatajeným dechem procházeli potemnělé kobky s partou neohrožených hrdinů, jsou ty tam. To ale neznamená, že po nich stále hráči netouží.

Dungeon?

Tzv. krokovací dungeony jsou téměř zapomenutý subžánr her na hrdiny. To znamená, že herní svět je naporcován na čtverce, po nichž se po skocích hlavní hrdina pohybuje.

Kdo by si nepamatoval nezapomenutelné chvíle u her jako Eye of the Beholder či Dungeon Master, pečlivé zakreslování mapy na čtverečkovaný papír a dlouhé diskuze o školních přestávkách nad zapeklitými puzzly.

Naštěstí pro milovníky starých klasik vyrukovala firma Almost Human s druhým dílem oldschool dungeonu Legend of Grimrock.

Tvoříme si družinu

Od první chvíle, kdy Legend of Grimrock 2 spustíte, na vás dýchne vlna nostalgie. Ta se hrou nese už od tvorby postavy, kde si klasicky vybíráte rasu, povolání, dovednosti a charakteristiky. Každá rasa má určité predispozice a je dobré se jich držet. Poté, co si vytvoříte skupinu čítající čtyři členy, hurá do světa.

Vaše družina je už od počátku v nesnázích, jste zajatci na lodi. Naštěstí pro vás moře není vlídné, loď se roztříští o skaliska a vaše pochroumaná těla vyplaví na břeh tajuplného ostrova Nex. Dobrodružství začíná.

Trochu zamrzí, že prezentace příběhu není nijak oslnivá. Na jednu stranu chápu, že autoři se snažili držet zajetých mechanismů začátku 90. let, ale ruku na srdce, už jsme o dvacet let starší a technologie už poutavější vyprávění dovoluje. Tady se musíte spokojit s dopisy od takzvaného Island Mastera, mysteriózní entity, která celý ostrov řídí a vás si vyhlídla pro svou zábavu.

První krůčky

Ovládání je velice intuitivní. Klávesy WSAD poslouží pro pohyb a QE na otáčení. Myší se lze sice pohybovat také, ale je to dost těžkopádné. Myš totiž slouží hlavně k interakci s prostředím a spravování inventáře, který je dostatečně přehledný a zároveň zobrazuje statistiky jednotlivých hrdinů.

Legend of Grimrock 2

Stylizace Legend of Grimrock je krásná, autorům z Almost Human se povedlo skvěle graficky napodobit old school design s použitím dnešní grafiky. Protože se druhý díl odehrává nově i na povrchu, vizuálně vypadá hra opravdu parádně. Prohledávání ostrova Nex vás bude bavit, už jen pro tu variabilitu prostředí. Jen malé varování. Pokud máte starší počítač, raději se připravte, že budete muset v nastavení trochu té parády ubrat.

Další názor

GameSpot - 9/10
IGN - 8.6/10
Gamefront - 80/100

Prosluněné pláže vystřídá potemnělý les, labyrinty chodeb a rázem zase bažiny. Skoro každá lokace má ve hře jedinečnou atmosféru. Samozřejmě, že různorodé prostředí si žádá i rozličná monstra. Z počátku narazíte jen na slabé želvy, vydatný zdroj potravy, které budete potřebovat hromady. I ti největší hrdinové totiž musí vydatně jíst.

Později přituhuje. Na každého nepřítele platí jiná taktika, přímá konfrontace bývá často fatální. Jedním z nejpodlejších protivníků je přerostlá ropucha, která doslova žere vaše drahocenné zbraně. Boje nejsou jen bezduchou rubačkou, vyžadují zapojení mozkových závitů. Nejen souboje vám zatopí. Legend of Grimrock 2 se inspiroval „prehistorií“ dungeonů i v oblasti hádanek.

Bez důvtipu do kobek nelez

Ostrov Nex je jeden obří hlavolam. Skoro každé zákoutí skrývá nějakou hádanku. Autoři si dali s vymýšlením různých puzzle práci, skoro žádný se neopakuje. Někde musíte odtlačit ohromný balvan na správné místo, jinde zase správně aktivovat nášlapné plošiny, aby mohly vystřelené projektily zasáhnout cíl. Nemůžete se dostat přes propast? Je na čase spustit energetický most. Některé pasti od vás nevyžadují pouze důvtip, ale i rychlost a koordinaci prstů. Jinak se z vás snadno může stát lidský jehelníček.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Na většinu hádanek se dá celkem rychle přijít, pokud se člověk zamyslí nad nápovědami, které tam v podobě cedulí nechal sám Island Master. Existují ovšem i takové, které nevedou k další příběhové lokaci, ale k tajným místům, kde jsou ukryté drahocenné poklady. A zde obtížnost stoupá. Nic přeci není zadarmo.

Bloudění se nevyhnete

Protože Legend of Grimrock 2 postrádá nějaký hlubší příběh, nikdy pořádně nevíte, kam jít. V praxi to znamená, že procházíte každé místo a snažíte se dostat i tam, kam by vás to předtím v životě nenapadlo. Po pár hodinách se totiž celý herní svět rozevře dokořán a vy jste ztraceni. Naštěstí vám je k ruce chytrá mapa, kam si můžete zanést prakticky cokoliv, a také takzvaný Hub, který je vlastně soustavou teleportů do odlehlejších částí ostrova. K dezorientaci přispívá i další věc.

V druhém dílu se nepodíváte jen na povrch a do kobek, ale i do vody. A padat do ní budete zpočátku asi často. Aby toho nebylo málo, družina nemá zrovna ukázkovou kapacitu plic, a tak se každý neplánovaný pád do řeky stává zběsilým hledáním žebříku.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Takové nenadálé koupání se samozřejmě odehraje nejčastěji v zápalu boje, když couváte před hordou a nemáte čas se dívat za záda. Akční klávesa, která by vám dovolila vstoupit do vody jen při podržení, by to vyřešila. Na druhou stranu je to hardcore dungeon.

Každý bod se počítá

Vaše postavy samozřejmě postupem času získávají zkušenosti, přičemž jediné, do čeho při získání úrovně investujete, jsou tzv. skill pointy. Ty jsou různorodé. Mohou vám zvýšit zdraví, manu, ale také zlepšit dovednosti ve zbraních a magických disciplínách (oheň, led, vzduch, země). Každá dovednost má v pozdějších fázích hry nějakou specialitu.

Například pokud budete investovat do přesnosti, na vyšších úrovních vám dovolí útočit lehkou zbraní ze zadní řady, což se ve vypjatých chvílích rozhodně hodí. Expertní specializace na těžké zbraně vám zase dovolí nosit dvouruční zbraň v jedné ruce.

Legend of Grimrock 2

Vlastnosti jako síla, obratnost a moudrost se také dají permanentně navýšit, ale pomocí lektvarů, které naleznete v rozličných skrýších. Prolézat každý kout země se tedy vyplatí.

Uprostřed vřavy

Bez magie by to nebylo pořádné fantasy. Pokud budete chtít využívat pokročilejší kouzla, nebude vám stačit investovat body jen do jednoho magického živlu. Všechna pokročilejší kouzla v sobě kombinují aspoň dva živly. Když budete chtít kouzlo seslat, stačí jen vytvořit z glyfů patřičný vzorec.

Ani chladné zbraně nejsou bez různých specialit, většina jich umožňuje, pokud dosáhnete určité úrovně dovednosti, různé speciální útoky, které vám stejně jako v případě kouzel ubírají energii. Takové útoky mohou být dost ničivé a zvrátit i zdánlivě beznadějnou situaci.

Hra vás v titulním menu přivítá heroickou orchestrální hudbou, podobnou titulnímu motivu z Baldur’s Gate. Bohužel tím pozitivní dojmy z ozvučení končí. S ozvučením si autoři moc hlavu nelámali. Kdybyste zavřeli oči a nevnímali moderní vizuální kabát, snadno byste nabyli dojmu, že jde o hru z devadesátek. Korunu tomu nasazuje fakt, že jsou mužským hlasem namluveny i smrtelné výkřiky ženských postav.

Hardcore pro veterány

Určitě mezi vámi existují tací, kteří dohráli několikrát všechny díly Eye of the Beholder, a k snídani si dali Dungeon Master a Brány Skeldalu a teď hledají pořádnou výzvu. Pro takové odvážlivce připravili vývojáři řadu módů, které si můžete před začátkem hry pozapínat.

Pokud chcete zažít opravdový old school jako v Eye of the Beholder, můžete si zcela vypnout automapu. Připravte se na to, že budete potřebovat hodně velké množství čtverečkovaného papíru a spoustu tužek. Dugeony v Legend of Grimrock 2 jsou rozsáhlé a často nemají jen jedno patro.

Pokud vám ani to nestačí, můžete si zapnout i takzvaný Ironman mód, který vám dovolí ukládat hru pouze u léčivých krystalů, které také léčí různé nemoci a postihy od nepřátel. Pro maximální výzvu pak lze zapnout nastavení, že léčivé krystaly lze použít pouze jednou.

Starý dungeon v novém hávu

Legend of Grimrock 2 je pocta old school dungeonům, a to se všemi klady i zápory. Hře by slušelo, kdyby se autoři nebáli vyjet ze zajetých kolejí a trochu experimentovat, obzvlášť pak s vyprávěním. Otevřený svět může pro někoho také znamenat trochu potíže.

Pro milovníky klasických dungeonů je to však jasná volba, herní doba se pohybuje průměrně od nějakých 15 hodin nahoru, přičemž hodně závisí na vaší chuti po zkoumání každého koutu ostrova Nex. Podíváte se na spoustu zajímavých míst, docela se zapotíte u hádanek i soubojů a za každou lepší zbraň nebo kus vybavení budete děkovat bohům Nexu. Těch pár much, které hra má, pak rádi přehlédnete.

Možnost opakované hry do aleluja vám zajistí i editor dungeonů, který je přehledný a s trochou snahy se s ním může naučit pracovat každý. Autoři podporují i moderskou komunitu, hra se tak může v šikovných rukou změnit k nepoznání. Tak popadněte lektvary a zbraně a vydejte se za dobrodružstvím.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

95 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 128 čtenářů

 • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé zkritizovali jeho hru. Slavný tvůrce tak vypnul fóra a přestane sdílet

Odhalení dalšího dílu z kdysi velmi oblíbené adventurní série Monkey Island neprovázelo jen nadšení. Řada lidí...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...