Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 26. února 2021 Dorota

RECENZE: Legend of Grimrock 2, dungeon ze staré školy podruhé

Legend of Grimrock 2 je báječná vzpomínka na dobu, která je nenávratně pryč. Tentokrát se podíváme i mimo zatuchlé kobky.
85

Legend of Grimrock 2

Platforma: PC
Výrobce: Almost Human

 • Krásné lokace
 • Promyšlené hádanky
 • Hardcore mód
 • Atmosféra dungeonu ze staré školy
 • Absence hlubšího příběhu
 • Snadno se v herním světě ztratíte
 • Horší ozvučení

Herní karta

Legend of Grimrock 2 | foto: Almost Human

Doby, kdy jsme se zatajeným dechem procházeli potemnělé kobky s partou neohrožených hrdinů, jsou ty tam. To ale neznamená, že po nich stále hráči netouží.

Dungeon?

Tzv. krokovací dungeony jsou téměř zapomenutý subžánr her na hrdiny. To znamená, že herní svět je naporcován na čtverce, po nichž se po skocích hlavní hrdina pohybuje.

Kdo by si nepamatoval nezapomenutelné chvíle u her jako Eye of the Beholder či Dungeon Master, pečlivé zakreslování mapy na čtverečkovaný papír a dlouhé diskuze o školních přestávkách nad zapeklitými puzzly.

Naštěstí pro milovníky starých klasik vyrukovala firma Almost Human s druhým dílem oldschool dungeonu Legend of Grimrock.

Tvoříme si družinu

Od první chvíle, kdy Legend of Grimrock 2 spustíte, na vás dýchne vlna nostalgie. Ta se hrou nese už od tvorby postavy, kde si klasicky vybíráte rasu, povolání, dovednosti a charakteristiky. Každá rasa má určité predispozice a je dobré se jich držet. Poté, co si vytvoříte skupinu čítající čtyři členy, hurá do světa.

Vaše družina je už od počátku v nesnázích, jste zajatci na lodi. Naštěstí pro vás moře není vlídné, loď se roztříští o skaliska a vaše pochroumaná těla vyplaví na břeh tajuplného ostrova Nex. Dobrodružství začíná.

Trochu zamrzí, že prezentace příběhu není nijak oslnivá. Na jednu stranu chápu, že autoři se snažili držet zajetých mechanismů začátku 90. let, ale ruku na srdce, už jsme o dvacet let starší a technologie už poutavější vyprávění dovoluje. Tady se musíte spokojit s dopisy od takzvaného Island Mastera, mysteriózní entity, která celý ostrov řídí a vás si vyhlídla pro svou zábavu.

První krůčky

Ovládání je velice intuitivní. Klávesy WSAD poslouží pro pohyb a QE na otáčení. Myší se lze sice pohybovat také, ale je to dost těžkopádné. Myš totiž slouží hlavně k interakci s prostředím a spravování inventáře, který je dostatečně přehledný a zároveň zobrazuje statistiky jednotlivých hrdinů.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Stylizace Legend of Grimrock je krásná, autorům z Almost Human se povedlo skvěle graficky napodobit old school design s použitím dnešní grafiky. Protože se druhý díl odehrává nově i na povrchu, vizuálně vypadá hra opravdu parádně. Prohledávání ostrova Nex vás bude bavit, už jen pro tu variabilitu prostředí. Jen malé varování. Pokud máte starší počítač, raději se připravte, že budete muset v nastavení trochu té parády ubrat.

Další názor

GameSpot - 9/10
IGN - 8.6/10
Gamefront - 80/100

Prosluněné pláže vystřídá potemnělý les, labyrinty chodeb a rázem zase bažiny. Skoro každá lokace má ve hře jedinečnou atmosféru. Samozřejmě, že různorodé prostředí si žádá i rozličná monstra. Z počátku narazíte jen na slabé želvy, vydatný zdroj potravy, které budete potřebovat hromady. I ti největší hrdinové totiž musí vydatně jíst.

Později přituhuje. Na každého nepřítele platí jiná taktika, přímá konfrontace bývá často fatální. Jedním z nejpodlejších protivníků je přerostlá ropucha, která doslova žere vaše drahocenné zbraně. Boje nejsou jen bezduchou rubačkou, vyžadují zapojení mozkových závitů. Nejen souboje vám zatopí. Legend of Grimrock 2 se inspiroval „prehistorií“ dungeonů i v oblasti hádanek.

Bez důvtipu do kobek nelez

Ostrov Nex je jeden obří hlavolam. Skoro každé zákoutí skrývá nějakou hádanku. Autoři si dali s vymýšlením různých puzzle práci, skoro žádný se neopakuje. Někde musíte odtlačit ohromný balvan na správné místo, jinde zase správně aktivovat nášlapné plošiny, aby mohly vystřelené projektily zasáhnout cíl. Nemůžete se dostat přes propast? Je na čase spustit energetický most. Některé pasti od vás nevyžadují pouze důvtip, ale i rychlost a koordinaci prstů. Jinak se z vás snadno může stát lidský jehelníček.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Na většinu hádanek se dá celkem rychle přijít, pokud se člověk zamyslí nad nápovědami, které tam v podobě cedulí nechal sám Island Master. Existují ovšem i takové, které nevedou k další příběhové lokaci, ale k tajným místům, kde jsou ukryté drahocenné poklady. A zde obtížnost stoupá. Nic přeci není zadarmo.

Bloudění se nevyhnete

Protože Legend of Grimrock 2 postrádá nějaký hlubší příběh, nikdy pořádně nevíte, kam jít. V praxi to znamená, že procházíte každé místo a snažíte se dostat i tam, kam by vás to předtím v životě nenapadlo. Po pár hodinách se totiž celý herní svět rozevře dokořán a vy jste ztraceni. Naštěstí vám je k ruce chytrá mapa, kam si můžete zanést prakticky cokoliv, a také takzvaný Hub, který je vlastně soustavou teleportů do odlehlejších částí ostrova. K dezorientaci přispívá i další věc.

V druhém dílu se nepodíváte jen na povrch a do kobek, ale i do vody. A padat do ní budete zpočátku asi často. Aby toho nebylo málo, družina nemá zrovna ukázkovou kapacitu plic, a tak se každý neplánovaný pád do řeky stává zběsilým hledáním žebříku.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Takové nenadálé koupání se samozřejmě odehraje nejčastěji v zápalu boje, když couváte před hordou a nemáte čas se dívat za záda. Akční klávesa, která by vám dovolila vstoupit do vody jen při podržení, by to vyřešila. Na druhou stranu je to hardcore dungeon.

Každý bod se počítá

Vaše postavy samozřejmě postupem času získávají zkušenosti, přičemž jediné, do čeho při získání úrovně investujete, jsou tzv. skill pointy. Ty jsou různorodé. Mohou vám zvýšit zdraví, manu, ale také zlepšit dovednosti ve zbraních a magických disciplínách (oheň, led, vzduch, země). Každá dovednost má v pozdějších fázích hry nějakou specialitu.

Například pokud budete investovat do přesnosti, na vyšších úrovních vám dovolí útočit lehkou zbraní ze zadní řady, což se ve vypjatých chvílích rozhodně hodí. Expertní specializace na těžké zbraně vám zase dovolí nosit dvouruční zbraň v jedné ruce.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Vlastnosti jako síla, obratnost a moudrost se také dají permanentně navýšit, ale pomocí lektvarů, které naleznete v rozličných skrýších. Prolézat každý kout země se tedy vyplatí.

Uprostřed vřavy

Bez magie by to nebylo pořádné fantasy. Pokud budete chtít využívat pokročilejší kouzla, nebude vám stačit investovat body jen do jednoho magického živlu. Všechna pokročilejší kouzla v sobě kombinují aspoň dva živly. Když budete chtít kouzlo seslat, stačí jen vytvořit z glyfů patřičný vzorec.

Ani chladné zbraně nejsou bez různých specialit, většina jich umožňuje, pokud dosáhnete určité úrovně dovednosti, různé speciální útoky, které vám stejně jako v případě kouzel ubírají energii. Takové útoky mohou být dost ničivé a zvrátit i zdánlivě beznadějnou situaci.

Hra vás v titulním menu přivítá heroickou orchestrální hudbou, podobnou titulnímu motivu z Baldur’s Gate. Bohužel tím pozitivní dojmy z ozvučení končí. S ozvučením si autoři moc hlavu nelámali. Kdybyste zavřeli oči a nevnímali moderní vizuální kabát, snadno byste nabyli dojmu, že jde o hru z devadesátek. Korunu tomu nasazuje fakt, že jsou mužským hlasem namluveny i smrtelné výkřiky ženských postav.

Hardcore pro veterány

Určitě mezi vámi existují tací, kteří dohráli několikrát všechny díly Eye of the Beholder, a k snídani si dali Dungeon Master a Brány Skeldalu a teď hledají pořádnou výzvu. Pro takové odvážlivce připravili vývojáři řadu módů, které si můžete před začátkem hry pozapínat.

Fotogalerie

Pokud chcete zažít opravdový old school jako v Eye of the Beholder, můžete si zcela vypnout automapu. Připravte se na to, že budete potřebovat hodně velké množství čtverečkovaného papíru a spoustu tužek. Dugeony v Legend of Grimrock 2 jsou rozsáhlé a často nemají jen jedno patro.

Pokud vám ani to nestačí, můžete si zapnout i takzvaný Ironman mód, který vám dovolí ukládat hru pouze u léčivých krystalů, které také léčí různé nemoci a postihy od nepřátel. Pro maximální výzvu pak lze zapnout nastavení, že léčivé krystaly lze použít pouze jednou.

Starý dungeon v novém hávu

Legend of Grimrock 2 je pocta old school dungeonům, a to se všemi klady i zápory. Hře by slušelo, kdyby se autoři nebáli vyjet ze zajetých kolejí a trochu experimentovat, obzvlášť pak s vyprávěním. Otevřený svět může pro někoho také znamenat trochu potíže.

Pro milovníky klasických dungeonů je to však jasná volba, herní doba se pohybuje průměrně od nějakých 15 hodin nahoru, přičemž hodně závisí na vaší chuti po zkoumání každého koutu ostrova Nex. Podíváte se na spoustu zajímavých míst, docela se zapotíte u hádanek i soubojů a za každou lepší zbraň nebo kus vybavení budete děkovat bohům Nexu. Těch pár much, které hra má, pak rádi přehlédnete.

Možnost opakované hry do aleluja vám zajistí i editor dungeonů, který je přehledný a s trochou snahy se s ním může naučit pracovat každý. Autoři podporují i moderskou komunitu, hra se tak může v šikovných rukou změnit k nepoznání. Tak popadněte lektvary a zbraně a vydejte se za dobrodružstvím.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 125 čtenářů

 • Nejčtenější

Bulánci byli český Fortnite přelomu tisíciletí. Znal je každý školák

V době své největší slávy byli Bulánci nainstalováni snad na každém školním PC a v popularitě si nezadali ani se...

Blizzard oživuje legendární Diablo II, Burning Crusade i retro klasiky

Zahajovací ceremonie BlizzConline 2021, což je online náhrada za akci BlizzCon, se nesla v těžce nostalgickém duchu....

Prasata zvládnou hrát jednoduché počítačové hry, nepotřebují ani odměnu

Američtí vědci naučili čtyři prasátka ovládat joystickem jednoduchou videohru. Zkoumali, jakým způsobem probíhá u...

Stahujte zdarma krvavou střílečku Rage 2, máte na to týden

Digitální obchod Epic Store se vytasil s další skvělou nabídkou. Zdarma si můžete stáhnout pokračování skvělé střílečky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Český Nebuchadnezzar navazuje na klasické budovatelské strategie

Legendární Pharaoh má po letech nástupce, a to přímo z české kotliny. Tentokrát nás nečeká stavba pyramid, nýbrž...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

 • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...