Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 11. prosince 2019 Dana

RECENZE: Legend of Grimrock 2, dungeon ze staré školy podruhé

aktualizováno 
Legend of Grimrock 2 je báječná vzpomínka na dobu, která je nenávratně pryč. Tentokrát se podíváme i mimo zatuchlé kobky.
85

Legend of Grimrock 2

Platforma: PC
Výrobce: Almost Human

 • Krásné lokace
 • Promyšlené hádanky
 • Hardcore mód
 • Atmosféra dungeonu ze staré školy
 • Absence hlubšího příběhu
 • Snadno se v herním světě ztratíte
 • Horší ozvučení

Herní karta

Legend of Grimrock 2 | foto: Almost Human

Doby, kdy jsme se zatajeným dechem procházeli potemnělé kobky s partou neohrožených hrdinů, jsou ty tam. To ale neznamená, že po nich stále hráči netouží.

Dungeon?

Tzv. krokovací dungeony jsou téměř zapomenutý subžánr her na hrdiny. To znamená, že herní svět je naporcován na čtverce, po nichž se po skocích hlavní hrdina pohybuje.

Kdo by si nepamatoval nezapomenutelné chvíle u her jako Eye of the Beholder či Dungeon Master, pečlivé zakreslování mapy na čtverečkovaný papír a dlouhé diskuze o školních přestávkách nad zapeklitými puzzly.

Naštěstí pro milovníky starých klasik vyrukovala firma Almost Human s druhým dílem oldschool dungeonu Legend of Grimrock.

Tvoříme si družinu

Od první chvíle, kdy Legend of Grimrock 2 spustíte, na vás dýchne vlna nostalgie. Ta se hrou nese už od tvorby postavy, kde si klasicky vybíráte rasu, povolání, dovednosti a charakteristiky. Každá rasa má určité predispozice a je dobré se jich držet. Poté, co si vytvoříte skupinu čítající čtyři členy, hurá do světa.

Vaše družina je už od počátku v nesnázích, jste zajatci na lodi. Naštěstí pro vás moře není vlídné, loď se roztříští o skaliska a vaše pochroumaná těla vyplaví na břeh tajuplného ostrova Nex. Dobrodružství začíná.

Trochu zamrzí, že prezentace příběhu není nijak oslnivá. Na jednu stranu chápu, že autoři se snažili držet zajetých mechanismů začátku 90. let, ale ruku na srdce, už jsme o dvacet let starší a technologie už poutavější vyprávění dovoluje. Tady se musíte spokojit s dopisy od takzvaného Island Mastera, mysteriózní entity, která celý ostrov řídí a vás si vyhlídla pro svou zábavu.

První krůčky

Ovládání je velice intuitivní. Klávesy WSAD poslouží pro pohyb a QE na otáčení. Myší se lze sice pohybovat také, ale je to dost těžkopádné. Myš totiž slouží hlavně k interakci s prostředím a spravování inventáře, který je dostatečně přehledný a zároveň zobrazuje statistiky jednotlivých hrdinů.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Stylizace Legend of Grimrock je krásná, autorům z Almost Human se povedlo skvěle graficky napodobit old school design s použitím dnešní grafiky. Protože se druhý díl odehrává nově i na povrchu, vizuálně vypadá hra opravdu parádně. Prohledávání ostrova Nex vás bude bavit, už jen pro tu variabilitu prostředí. Jen malé varování. Pokud máte starší počítač, raději se připravte, že budete muset v nastavení trochu té parády ubrat.

Další názor

GameSpot - 9/10
IGN - 8.6/10
Gamefront - 80/100

Prosluněné pláže vystřídá potemnělý les, labyrinty chodeb a rázem zase bažiny. Skoro každá lokace má ve hře jedinečnou atmosféru. Samozřejmě, že různorodé prostředí si žádá i rozličná monstra. Z počátku narazíte jen na slabé želvy, vydatný zdroj potravy, které budete potřebovat hromady. I ti největší hrdinové totiž musí vydatně jíst.

Později přituhuje. Na každého nepřítele platí jiná taktika, přímá konfrontace bývá často fatální. Jedním z nejpodlejších protivníků je přerostlá ropucha, která doslova žere vaše drahocenné zbraně. Boje nejsou jen bezduchou rubačkou, vyžadují zapojení mozkových závitů. Nejen souboje vám zatopí. Legend of Grimrock 2 se inspiroval „prehistorií“ dungeonů i v oblasti hádanek.

Bez důvtipu do kobek nelez

Ostrov Nex je jeden obří hlavolam. Skoro každé zákoutí skrývá nějakou hádanku. Autoři si dali s vymýšlením různých puzzle práci, skoro žádný se neopakuje. Někde musíte odtlačit ohromný balvan na správné místo, jinde zase správně aktivovat nášlapné plošiny, aby mohly vystřelené projektily zasáhnout cíl. Nemůžete se dostat přes propast? Je na čase spustit energetický most. Některé pasti od vás nevyžadují pouze důvtip, ale i rychlost a koordinaci prstů. Jinak se z vás snadno může stát lidský jehelníček.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Na většinu hádanek se dá celkem rychle přijít, pokud se člověk zamyslí nad nápovědami, které tam v podobě cedulí nechal sám Island Master. Existují ovšem i takové, které nevedou k další příběhové lokaci, ale k tajným místům, kde jsou ukryté drahocenné poklady. A zde obtížnost stoupá. Nic přeci není zadarmo.

Bloudění se nevyhnete

Protože Legend of Grimrock 2 postrádá nějaký hlubší příběh, nikdy pořádně nevíte, kam jít. V praxi to znamená, že procházíte každé místo a snažíte se dostat i tam, kam by vás to předtím v životě nenapadlo. Po pár hodinách se totiž celý herní svět rozevře dokořán a vy jste ztraceni. Naštěstí vám je k ruce chytrá mapa, kam si můžete zanést prakticky cokoliv, a také takzvaný Hub, který je vlastně soustavou teleportů do odlehlejších částí ostrova. K dezorientaci přispívá i další věc.

V druhém dílu se nepodíváte jen na povrch a do kobek, ale i do vody. A padat do ní budete zpočátku asi často. Aby toho nebylo málo, družina nemá zrovna ukázkovou kapacitu plic, a tak se každý neplánovaný pád do řeky stává zběsilým hledáním žebříku.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Takové nenadálé koupání se samozřejmě odehraje nejčastěji v zápalu boje, když couváte před hordou a nemáte čas se dívat za záda. Akční klávesa, která by vám dovolila vstoupit do vody jen při podržení, by to vyřešila. Na druhou stranu je to hardcore dungeon.

Každý bod se počítá

Vaše postavy samozřejmě postupem času získávají zkušenosti, přičemž jediné, do čeho při získání úrovně investujete, jsou tzv. skill pointy. Ty jsou různorodé. Mohou vám zvýšit zdraví, manu, ale také zlepšit dovednosti ve zbraních a magických disciplínách (oheň, led, vzduch, země). Každá dovednost má v pozdějších fázích hry nějakou specialitu.

Například pokud budete investovat do přesnosti, na vyšších úrovních vám dovolí útočit lehkou zbraní ze zadní řady, což se ve vypjatých chvílích rozhodně hodí. Expertní specializace na těžké zbraně vám zase dovolí nosit dvouruční zbraň v jedné ruce.

Legend of Grimrock 2

Legend of Grimrock 2

Vlastnosti jako síla, obratnost a moudrost se také dají permanentně navýšit, ale pomocí lektvarů, které naleznete v rozličných skrýších. Prolézat každý kout země se tedy vyplatí.

Uprostřed vřavy

Bez magie by to nebylo pořádné fantasy. Pokud budete chtít využívat pokročilejší kouzla, nebude vám stačit investovat body jen do jednoho magického živlu. Všechna pokročilejší kouzla v sobě kombinují aspoň dva živly. Když budete chtít kouzlo seslat, stačí jen vytvořit z glyfů patřičný vzorec.

Ani chladné zbraně nejsou bez různých specialit, většina jich umožňuje, pokud dosáhnete určité úrovně dovednosti, různé speciální útoky, které vám stejně jako v případě kouzel ubírají energii. Takové útoky mohou být dost ničivé a zvrátit i zdánlivě beznadějnou situaci.

Hra vás v titulním menu přivítá heroickou orchestrální hudbou, podobnou titulnímu motivu z Baldur’s Gate. Bohužel tím pozitivní dojmy z ozvučení končí. S ozvučením si autoři moc hlavu nelámali. Kdybyste zavřeli oči a nevnímali moderní vizuální kabát, snadno byste nabyli dojmu, že jde o hru z devadesátek. Korunu tomu nasazuje fakt, že jsou mužským hlasem namluveny i smrtelné výkřiky ženských postav.

Hardcore pro veterány

Určitě mezi vámi existují tací, kteří dohráli několikrát všechny díly Eye of the Beholder, a k snídani si dali Dungeon Master a Brány Skeldalu a teď hledají pořádnou výzvu. Pro takové odvážlivce připravili vývojáři řadu módů, které si můžete před začátkem hry pozapínat.

Fotogalerie

Pokud chcete zažít opravdový old school jako v Eye of the Beholder, můžete si zcela vypnout automapu. Připravte se na to, že budete potřebovat hodně velké množství čtverečkovaného papíru a spoustu tužek. Dugeony v Legend of Grimrock 2 jsou rozsáhlé a často nemají jen jedno patro.

Pokud vám ani to nestačí, můžete si zapnout i takzvaný Ironman mód, který vám dovolí ukládat hru pouze u léčivých krystalů, které také léčí různé nemoci a postihy od nepřátel. Pro maximální výzvu pak lze zapnout nastavení, že léčivé krystaly lze použít pouze jednou.

Starý dungeon v novém hávu

Legend of Grimrock 2 je pocta old school dungeonům, a to se všemi klady i zápory. Hře by slušelo, kdyby se autoři nebáli vyjet ze zajetých kolejí a trochu experimentovat, obzvlášť pak s vyprávěním. Otevřený svět může pro někoho také znamenat trochu potíže.

Pro milovníky klasických dungeonů je to však jasná volba, herní doba se pohybuje průměrně od nějakých 15 hodin nahoru, přičemž hodně závisí na vaší chuti po zkoumání každého koutu ostrova Nex. Podíváte se na spoustu zajímavých míst, docela se zapotíte u hádanek i soubojů a za každou lepší zbraň nebo kus vybavení budete děkovat bohům Nexu. Těch pár much, které hra má, pak rádi přehlédnete.

Možnost opakované hry do aleluja vám zajistí i editor dungeonů, který je přehledný a s trochou snahy se s ním může naučit pracovat každý. Autoři podporují i moderskou komunitu, hra se tak může v šikovných rukou změnit k nepoznání. Tak popadněte lektvary a zbraně a vydejte se za dobrodružstvím.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 125 čtenářů

 • Nejčtenější

Utratil jmění za virtuální postavu, kamarád mu ji omylem prodal za drobné

Kvůli nešťastnému ukliknutí přišel čínský hráč o svoji vypiplanou herní postavu v hodnotě 1,4 milionu dolarů. Půjčil ji...

Profesionální hráč Fortnite sklidil posměch za kritiku sportovců

Aktuálně nejpopulárnější hráč na světě Tyler „Ninja“ Blevins se na svém twitterovém profilu posmíval profesionálním...

Na nový Half-Life čekal dvanáct let. Oznámení novinky slavil v slzách

Jeden z největších fanoušků série Half-Life, Tyler McVicker, si na své zálibě vybudoval kariéru. Ačkoliv studio Valve...

Premium

Šikana panuje i ve hře Fortnite, bez nových oblečků jsou děti „out“

Oblíbená počítačová hra Fortnite je sice každému k dispozici zcela zdarma, dají se v ní však utrácet i skutečné peníze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nevhodné poznámce odstranili Van Bastena ze hry FIFA 20

Provozovatelé fotbalové simulace FIFA 20 odstranili ze hry všechny zmínky o legendárním fotbalistovi Marco van...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

 • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.

Najdete na iDNES.cz