SFF, barebone... Dá se na tom hrát?

  12:00aktualizováno  13. září 1:30
Vzhledem ke svému mládí a ne až takové popularitě šel svět „počítačů malých forem“ (SFF) možná mimo vás. Nastává ale doba, kdy byste klidně mohli přijít na to, že nějaký takový mazlíček by vám docela dobře vyhovoval...

Raketoplán made in Tchajwan
Když jsem před mnoha lety dostal poprvé do ruky krabici se základní deskou značky Shuttle, prohlížel jsem si nevěřícně raketoplán na obalu a říkal si: co to ti orientálci proboha zase vymysleli za značku? Deska nicméně fungovala, jak měla, a mně se pak tchajwanská firma Shuttle zase nadlouho vytratila z obzoru. Není divu – se svými motherboardy se na světovém trhu příliš neprosazovala. Vynalezla však něco, čím se postupně dostala do velké konjunktury a povědomí většiny příznivců hardwaru: malé počítače označované jako SFF (Small Form Factor – někdy také interpretováno jako Shuttle Form Factor.)

SFF

Co je malé, to je hezké
Pokud jste nějakým řízením osudu o SFF ještě neslyšeli, vězte, že se jedná o velmi malé počítače (jistou představu vám nabízí výše umístěný obrázek), které lze v minimální sestavě koupit jako kombinaci skříně a základní desky – zbytek si můžete doplnit podle vlastní chuti. Další pojem, se kterým se můžete u SFF setkat, je barebone (někdo ho dokonce používá nesprávně jako alternativu SFF). Barebone je právě označení toho, že se jedná pouze o základní kostru počítače, nikoli kompletní sestavu.

Jaká byla motivace pro vznik počítačů SFF? Když Shuttle na konci roku 2001 přišel se svým prvním modelem SFF, doufal (a ukázalo se, že velmi oprávněně), že mnozí uživatelé už mají dost onoho růstového paradoxu: jistě jste si všimli toho, že přes úspěšně pokračující miniaturizaci vnitřku čipů se samotné počítače za poslední roky naopak zvětšily a jejich hlučnost je bez dodatečných investic leckdy nepříjemná. Základními devizami SFF jsou tedy jejich malost a tichost, výrobci se je navíc někdy snaží prezentovat jako levná řešení, spíše však ve srovnání s počítači renomovaných značek. Záporem je pak malá rozšiřitelnost: je zřejmé, že uvnitř těchto mazlíčků nebude místo na přehršel karet.

Za nové modely už bychom se rozhodně nemuseli stydět...
Počítače SFF byly donedávna na okraji zájmu hráčů, protože většinou nedisponovaly slotem AGP a grafické záležitosti se tudíž odehrávaly (pomalu) na základní desce – teprve v druhé polovině loňského roku se objevil první model vybavený slotem AGP. Letos už je situace mnohem lepší a model Shuttle XPC SB65G2, který tento týden testoval Anand, už je připraven co do vybavení a výkonu směle soutěžit s běžnými počítači. Jeho základní deska FB65 je postavená na čipsetu 865PE, takže do ní můžeme směle použít i ta nejmodernější Pentia 4. Následuje výčet příjemností: rozhraní Firewire, USB 2.0, Serial ATA + RAID, síťový čip Realtek 10/100 a modul pro bezdrátovou komunikaci 802.11b, zvukový čip CMedia 5.1 s optickým vstupem a výstupem SPDIF, duální řadič paměti, velmi tichý ventilační systém I.C.E. a přehršel overclockerských pomůcek (např. možnost úprav napětí procesoru, AGP a pamětí nebo fixovatelné frekvence AGP a PCI). Daní za malý prostor je jen jeden slot PCI a dva paměťové sloty. To, co by mohlo někomu na desce s výše zmíněným čipsetem scházet, je aktivovaná technologie PAT. Takovýto plně vybavený počítač je spokojen se zdrojem o kapacitě pouhých 220 W.

Anand otestoval XPC SB65G2 s Pentiem 4 3,0 (800MHz FSB) a Radeonem 9800 PRO 128 MB; jak vidíte z grafu, je zdatným soupeřem sestav vybavených běžnými základními deskami s čipsety i875P a i865PE se zprovozněným PATem. Za zmínku stojí i výsledky přetaktovávacích pokusů: při nominálních napětích se podařilo dostat dané Pentium 4 na 3,4 GHz, což skýtá odvážnějším overclockerům slibné zázemí. Podotýkám, že očekávaná počáteční cena tohoto výtečně vybaveného drobečka bude činit 350 dolarů

UT2003

Divadlo malých forem začíná
Začíná nová éra SFF – éra, kdy si i „normální hráči“ budou klást otázku, zda se nevydat cestou malého a tichého mazlíčka namísto klasických věží. Musíme však mít na paměti, že motherboardy používané v SFF jsou u většiny výrobců speciálně konstruované a neodpovídají žádnému běžnému formátu. Z toho plyne, že zatoužíme-li po výměně základní desky, budeme odkázáni na to, zda výrobce našeho SFF nějaké jiné vhodné desky produkuje.

I když do vlaku SFF v mezičase naskočila řada dalších firem, má Shuttle nepopiratelný náskok v designu a renomé průkopníka. U nás hodlá z těchto aktiv těžit ProCA s.r.o., český distributor Shuttlu a provozovatel stránek www.shuttle.cz, na nichž můžete kromě odborných informací získat i představu o vysokých znalostech pravopisu zaměstnanců firmy ProCA (pro zvláštní požitek doporučuji sekci FAQ ;-). Odložím-li závěrečné vtipkování, konstatuji, že nastává čas, kdy by už byla škoda ignorovat počítače typu SFF, protože začínají být zajímavou alternativou pro většinu uživatelů a čeká je bezpochyby další rychlý vývoj, a to zdaleka nejen v dílnách firmy Shuttle.

Zdroj: AnandTech

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Najdete na iDNES.cz