Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

HW News: Větší rozmanitost grafických karet pro letošní rok

Nedostatek financí přinutí nVidii dát výrobcům karet volnou ruku >> Google a Asus chystají notebook nekompatibilní s Windows >> AMD předvedlo šestijádro i 24jádrový server

Herní grafiky nVidie jsou konečně tady - HW News

Větší rozmanitost grafických karet pro letošní rok
Nedostatek finančních prostředků se stává stále větším problémem při vývoji nových herních grafických karet a procesorů. Známé jsou tak například rozsáhlé problémy druhé největší společnosti v tomto oboru – AMD. Ta se pohybuje trvale ve ztrátě, propouští své zaměstnance a nedokáže již vyvíjet nové věci takovou rychlostí, jako dříve. Problémy až doposud zastírala konkurenční nVidia, která obvykle udává směr, kterým se bude vývoj grafických karet ubírat.

V závěru minulého týdne však zástupci nVidie vypustili smutnou zprávu, že i oni mají nemalé problémy. Na internet navíc pronikly informace o plánované strategii, kterou nVidia hodlá použít k přečkání ekonomické krize. Pro zákazníky z toho může vzejít leccos zajímavého. Plán má ale také svá slabá místa a odborníci již nyní poukazují na skutečnost, že výkon high-endu neporoste takovým tempem, na jaké jsme zvyklí.

GeForce GTX285 jádro

Hlavní myšlenkou, která má nalákat zákazníky ke koupi nových grafických karet, je zrušení doposud zaběhnutých koncepcí. Při výrobě grafických karet je totiž nejdříve nVidií vyvinuta referenční karta, jejíž dokumentace je předána společnostem, které grafické karty přímo vyrábějí. Ty se tak o vlastní vývoj karty musejí starat jen minimálně, například zvolí typ paměti, karta putuje do výroby a poté na pulty obchodů. Tento postup funguje několik let velmi dobře a na jeho konci bývají ve většině případů stabilní a vyvážené grafické karty. Společnosti, které grafické karty vyrábějí, však mají obvykle velmi svázané ruce při zavádění vlastních úprav na grafické karty.

Změna se tak má týkat především v možnostech, které budou svěřeny do rukou vývojářů společností, které grafické karty přímo vyrábějí. Minimálně v případě GeForce GTX 260 a GTX 285 budou moci výrobci takřka svévolně zasahovat do architektury karet. Rozdíly ve výkonu pak budou mezi jednotlivými modely nejspíše ohromné.

GeForce GTX285 karta

Podle oficiálního tvrzení budou nyní schopni výrobci grafických karet velmi rychle reagovat na potřeby zákazníků. Skutečnost je taková, že se v brzké době objeví na trhu celá řada grafických karet založených na 55nm jádře G200, které budou nabízet vyšší taktovací frekvence nebo nízkou cenu. Prozatím není jasné, zda budou výrobci limitováni nějakými frekvenčními rozsahy a tak panují obavy z toho, že se objeví i GeForce GTX 260 a GTX 285 ve verzích s mizerným výkonem. V případě výkonných karet s příliš nadsazenou frekvencí jádra bude zase docházet k přehřívání.

GeForce GTX285 dvojité SLI

Úplně první upravená grafická karta GeForce GTX 285 pochází od Zotacu a na veřejnost se dostala minulý týden. Její pracovní frekvence jsou ale zatím obdobné jako u původní karty. Jádro pracuje na 648MHz, shadery na 1476MHz a paměti na 2484MHz. Pozměněno je především PCB (tedy deska na které jsou osázeny součástky karty), kde se objevil komplikovanější systém napájení. Ten by měl při nejvyšších výkonových zatíženích kartě poskytnout lepší příkon energie a defakto tak vylepšit její stabilitu. Na kartě se tím vytvořilo i místo pro další paměťové moduly. Ostatní změny jsou spíše kosmetického charakteru a není bohužel jasné, jestli budou při používání karty ku prospěchu či nikoliv.

GeForce GTX285 s posíleným napájením

Vlastní upravené karty již připravují i další výrobci. Asus kupříkladu v pondělí potvrdil, že se chystá vyrábět GeForce GTX 285 Ultimate. Od této karty můžeme prý očekávat více než 10% zvýšení pracovních frekvencí a obdobně by měl vzrůst i její výkon. Naproti tomu nás ale s jistotou čeká i velké množství méně povedených karet, kde změny k vysokému výkonu a stabilitě nepovedou.


AMD předvedlo šestijádro i 24jádrový server
Odbornou veřejnost zaskočil nedávno Intel, když ohlásil příchod až osmijádrových procesorů, přičemž během letošního roku chtěl přinést do domácích počítačů šestijádro. Neméně zaskočeni se tvářili i vývojáři konkurenční AMD, kteří ale celou věc raději nekomentovali. Vypadalo to, že Intel má opět před AMD velký náskok a AMD nemá v letošním roce šanci přijít s přijatelnou konkurencí. Koncem minulého týdne se ale ukázalo, že zdravá konkurence stále ještě funguje.

AMD Opteron Socket-F (starší verze)

AMD se minulý týden v pátek rozhodla provést prezentaci svého prvního šestijádrového procesoru. Podle AMD šestijádra do klasických stolních počítačů (ani těch herních) vůbec nepatří a přinejmenším dva roky zůstanou doménou výhradně serverů. I z tohoto důvodu vychází šestijádro AMD ze serverové řady procesorů Opteron, konkrétně Shanghai.

Samotný procesor byl až doposud vyvíjen pod kódovým označením Istanbul a nepřichází s nikterak novou architekturou. Předvedený prototyp stejně tak jako procesory, které se budou později prodávat, je vyroben na 45nm architektuře. Pracovní frekvence jsou doposud velkým tajemstvím, ale AMD alespoň potvrdila, že se od současných Opteronů příliš lišit nebudou. Tomu odpovídá i 6+6MB vyrovnávací paměti a umístění do socketu F. Použitá architektura podporuje výhradně paměti DDR2.

24jádrový server AMD

Vývojáři AMD jsou si dobře vědomi, že investice do šestijádra se vyplatí především společnostem, které používají víceprocesorové servery. Součástí demonstrace se tak stal i server se čtyřprocesorovou základní deskou. Do jednoho počítače běžícího s Windows Server 2008 se tak dostalo hned 24 jader. Výsledek můžete vidět na obrázcích, které pořídil čínsky psaný server HardSpell. Výhoda šestijádra je tedy naprosto jasná – na jednu základní desku lze umístit opět více výkonu a při nižším počtu využívaných procesorů vzniknou ještě úspory energie. V obchodech se tento Opteron objeví v druhé polovině letošního roku za doposud neurčenou cenu.


Google a Asus chystají notebook nekompatibilní s Windows
Do vývoje nevšedního notebooku se nyní pustili vývojáři ASUSteku. Ve spolupráci se společností Google chtějí totiž připravit přenosný počítač, který nebude kompatibilní s běžnou platformou PC. Asus i Google se totiž chystají použít alternativní operační systém Google Android, který vychází z koncepce velmi podobné Linuxu. K provozování na platformě x86 však určen není.

Asus je dobře znám jako výrobce, který stál na počátku prodeje malých netbooků. Proslavena je především jeho řada počítačů Eee, kterou se později inspirovala celá řada výrobců notebooků. Nový notebook bude na počítače Eee navazovat. Od počítače se očekává lepší přenositelnost, než má současná řada Eee a Google si především slibuje rychlé rozšíření jeho operačního systému.

Asus Eee

Operační systém společnosti Google, Android, byl přitom původně navržen pouze pro mobilní telefony. V současnosti je k dispozici ale pouze jediný model, který s ním pracuje a to HTC Dream. O vývoji mobilního telefonu podporujícího Android původně uvažovali i zástupci Motoroly. Současný slabší zájem o nové modely telefonů však tyto projekty pozastavil. Operační systém měl být také otevřenou platformou, která přitáhne velké množství vývojářů. Potřebný zájem se ale nedostavil a tak trápí Google také nedostatek softwaru pro nový systém.

nVidia Tegra 650

Asus tají veškeré detaily týkající se platformy, která bude při vývoji počítače použita. Google ještě nedávno poukazoval na skutečnost, že pokud má být Android úspěšně využíván, je k jeho provozu potřeba procesor kompatibilní s instrukční sadou ARM. Tento požadavek tedy vylučuje možnost použití platformy Intel Atom. Naproti tomu se lze domnívat, že minimálně pro zpracování grafiky bude použit čip nVidia Tegra, který byl původně vyvinut jako komplexní akcelerační jednotka pro mobilní telefony.

ARM telefony

Výsledkem tedy nemůže být nic jiného, než lépe vybavený mobilní telefon, který se bude tvářit jako netbook. Dojde tak konečně k setření rozdílu mezi notebooky a mobilními telefony. Přenositelnost možností z notebooku na úroveň mobilního telefonu tím samozřejmě ale dosažena nebude.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digitimes, Expreview, Google, HardSpell, HKEPC, Intel, Xbitlabs, The Inquirer & ZD Net

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v září

V září se pustíme do vyšetřování v prostředí herní Yakuzy, vžijeme se do role průvodkyně duší, budeme odhalovat pravdu...

Turbo Overkill bude kyberpunková retrořežba s motorovými pilami

Čerstvě oznámená střílečka Turbo Overkill bude návratem do devadesátek se vším všudy. V roli kyberneticky vylepšeného...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...