HW News: Herní notebook s technologií 3D VISION

aktualizováno 
Asus přináší cenově přijatelný notebook s podporou opravdového 3D >> USB 3.0 na základní desce od Gigabytu >> 40GB SSD disk již brzy od 2000Kč

Asus 3D Vision

Herní notebook s technologií 3D VISION
Asus připravil notebook uřčený hráčům, který kromě jiného nabízí poprvé technologii nVidia 3D Vision. Na cestách nyní lze používat speciální 3D brýle. Notebook má dostatek výkonu na nové hry, přičemž poskytne i bohatou výbavu pro práci s HD multimédii. Nový notebook se řadí k úspěšné řadě produktů Republic of Gamers a ponese modelové označení G51J-SZ028V.

Asus 3D Vision

Vývojáři Asusu použili v notebooku velmi zajímavý procesor. Jedná se o zbrusu novou variantu procesoru Core i7, která je určena pro mobilní zařízení náročná na podávaný výkon a délku výdrže na baterii. Intel nabízí tento procesor pod označením Core i7 720QM a světě div se, pracuje na stejné frekvenci jako mnohem slabší Atomy.

Asus 3D Vision

Core i7 720QM je standardně taktován na pouhých 1,60GHz. Přitom se jedná stále o čtyřjádro disponující tříúrovňovou vyrovnávací pamětí. Té má procesor 6MB. Taktovací frekvence 1,6GHz nemusí samozřejmě stačit každému hráči. S tím se naštěstí počítá a Core i7 720QM může dočasně pracovat i v Turbo režimu s taktem 2,8GHz.

Použití právě tohoto modelu procesoru notebook do značné míry prodražuje, jelikož jej Intel nabízí za cenu cca 390USD (asi 7800Kč). S výsadami, které jsou pro řadu Core i7 typické se však jedná o ideální volbu pro používání s Windows 7 nebo 64bitovými verzemi Linuxu. Udávaná spotřeba při běžném provozu je do 45Wattů.

3D Vision 

Jako kompromis výkonu a úspory energie byla zvolena dedikovaná grafická karta GeForce GTX 260M. Její výkon drží 112 shader procesorů, což lze stále spatřovat jako optimální počet. nVidia na této kartě odemkla používání technologie CUDA. Shadery pracují na frekvenci 1375MHz. Takt samotného jádra nVidia nikde neuvádí, není ale žádným tajemstvím, že běží na 550 MHz.

Rozumný výkon grafiky ve hrách podrží i možnosti paměti. nVidia ponechala u mobilní varianty GeForce GTX 260 paměťovou sběrnici o šířce 256bitů. Grafika nemá přemrštěně velkou paměť a používá dnes běžný 1GB. Notebook obsahuje moderní grafický slot MXM 3.0 a tak by v budoucnu neměl být problém grafiku ještě vylepšit.

Asus 3D Vision 

Grafické možnosti notebooku si budeme moci užít na širokoúhlém displeji, který má tentokrát kompaktnější 15,6" úhlopříčku. Nativní rozlišení displeje je 1920x1080 pixelů, což odpovídá přesně požadavkům na přehrávání filmů v plném HD. Kvalita displejů na noteboocích vyšší kategorie je se u Asusu blíží k dokonalosti. Kromě věrného podání barev má displej i rozumné pozorovací úhly, které se blíží v horizontálu ke 180° a ve vertikálu je obraz v přijatelné kvalitě do úhlu kolem 40°.

Kombinace technologií, na jejichž základně je displej vyroben, působí pozitivně na stabilitu zobrazení. Jelikož je podporováno stereoskopické zobrazení nVidia 3D Vision, musí být displej schopen překreslit obraz více než 100x za vteřinu. Obnovovací frekvence použitého displeje může být v případě potřeby až 120Hz. Neznamená to však, že by v prokládaných režimech docházelo k blikání, jelikož podsvětlení není řešeno výbojkou ale LED diodami.

Ve velkém stylu jsou řešena i interní zařízení. Pro ukládání dat poslouží dvojice pevných disků s celkovou kapacitou 320GB. Podporováno je samozřejmě zrcadlení dat v RAID poli, ale jeho užívání není podmínkou. V základu bude notebook dodáván s klasickou DVD vypalovačkou, za mírný příplatek by se však měl dát pořídit model s Blu-ray mechanikou. Samozřejmostí je u společnosti Asus integrace podpory pro gigabitový ethernet, WiFi a rychlého Bluetooth. Jako součást notebooku bude dodávána 6článková baterie s kapacitou 4800mAh.

Asus 3D Vision 

Za zmínku stojí určitě koncepce klávesnice. Ač rozměrově poněkud menší, počtem kláves se zdárně blíží plnohodnotné klávesnici stolního PC. Má jednu zásadní výhodu, která usnadňuje práci ve tmě. Klávesy jsou totiž podsvětlené a jejich svícení lze regulovat.

Přestože není použit 17" displej, není notebook žádný drobek. Fyzické rozměry notebooku jsou 395x277mm a v nejvyšším místě má v zavřeném stavu výšku 44mm. I přes herní zaměření zůstává tentokrát vcelku únosná alespoň hmotnost, která nepřesáhne 3,5kg.

3D Vision

Dobrým zvykem se stalo přidávání základních periferií hned do balení k notebooku. Řada G51J bude dodávána společně s praktickým baťohem a myší od společnosti Razer. Řada G51J nebude pravděpodobně nabízena ve verzi bez operačního systému, ale přímo v ceně bude už započítána licence pro 64bitové Windows 7.

V závislosti na výbavě se bude cena tohoto skvostu pohybovat od 30 zhruba do 45 tisíc korun. Pokud nelpíte na displeji vhodném pro stereoskopické zobrazení a Blu-ray, dostanete se při pořízení pod částku 27000Kč. Opět se tedy potvrzuje pravidlo, že Asus dokáže vyvinout až neúměrně zajímavý počítač za rozumnou cenu.


USB 3.0 na základní desce od Gigabytu
Novou základní desku určenou pro procesory do Socketu LGA 1156 dokončuje v těchto dnech společnost Gigabyte. Ta se chystá vypustit na trh řešení, které bude kombinovat kvalitní zpracování, širší možnosti pro grafické karty a stále dostupnou cenu. Objevit se přitom má podpora nového USB a rychlého SATA řadiče pro pevné disky.

Připravovaná základní deska dostala označení GA-P55A-UD6 a již z názvu je jasně patrné, že jako její základ je použit čipset Intel P55. Ten se stal už u mnoha desek pilířem podpory procesorové řady Core i5 a novějších Core i7. Změny v doprovodné čipové sadě jsou vůči dnes prodávaným deskám jen malé, přesto mohou mít nemalý dopad na budoucí kompatibilitu s periferiemi.

Gigabyte

Kromě běžného čipsetu nalezneme na základní desce i dva speciální řadiče. První z nich vyrábí společnost NEC a tento čip se stará o komunikaci po sběrnici USB 3.0. Toto rozhraní může dosahovat propustnosti až 5Gb/s a využít jej můžeme pro zrychlení přenosu dat do HD kamer nebo na externí pevné disky.

Druhý z řadičů se má starat komunikaci s rychlými paměťovými zařízeními. Tento čip vyrábí společnost Marvell a jeho integrací je zvýšena propustnost SATA řadiče k 6Gb/s. Využitelnost této rychlosti bude z počátku malá, ale v kombinaci s disky založenými na technologii SSD by měl být rozdíl pozorovatelný. Maximálně bude možné použít 8 SATA zařízení.

USB 3.0

Pro grafické karty jsou připraveny tři sloty PCI Express 16x, u kterých není striktně určeno, pro které zapojení grafických karet jsou navrženy. Podporováno je tak CrossFire i SLI a to přes BIOS. Pro ostatní karty poslouží kombinace PCI Express 2x a starších PCI, které jsou přítomny po dvou.

Na první pohled poskytuje deska vcelku dobré možnosti i v oblasti rozšíření pamětí. O správu pamětí se v případě Core i7 a Core i5 stará přímo procesor, který v sobě ukrývá integrovaný paměťový řadič. Gigabyte se na desku rozhodl osadit šest slotů pro paměti, kde podporovány jsou už běžně jen moduly DDR3.

Gigabyte zatím neuvedl, za jakou částku bude desku GA-P55A-UD6 nabízet a ani, kdy přesně by se měla objevit na trhu. Dá se však věřit, že poprvé se v zahraničí objeví v prodeji do několika týdnů. O její ceně pak leccos vypovídá kvalita zpracování a nápadné 24 fázové napájení procesoru.


40GB SSD disk již brzy od 2000Kč
Kromě výroby procesorů je Intel znám také tím, že se mu podaří jednou za čas vyvinout kvalitní pevný disk založený na technologii SSD. Až doposud se jednalo o velkokapacitní zařízení nekompromisně zaměřené na rychlost, jejichž cena tomu náležitě odpovídala. Zástupci Intelu ale nyní obrátili a na trh se má dostat SSD disk zaměřený především na cenu.

Intel bude nové SSD disky nabízet pod označením X25-X a jejich cena by měla být v porovnání s plně profesionálními produkty zhruba poloviční. Zachována je však pokroková výrobní technologie, která má pozitivní vliv na spotřebu a ani rychlosti nemusejí být nutně nejhorší.

X25-X

Série disků X25-X bude vyráběna na 34nm technologii a je pravdou, že Intel již nabízí i dražší SSD vyráběné na 32nm. Prozatím je ohlášená jediná verze mající kapacitu 40GB. Disk nebude právě nejrychlejší, jelikož rychlost sekvenčního čtení je do 170MB/s a zápis jen do 35MB/s.

X25-M

Prodávat se má i speciální mobilní varianta označovaná jako X25-M. Opět se jedná o SSD disky vyráběné 34nm technologií, ovšem v kapacitách od 16GB po 80GB. Rychlost sekvenčního čtení je zde 250MB/s a především zápisu na 170MB/s. Cena jakožto i spotřeba stoupá úměrně s rychlostí.

Pro úsporné aplikace se tak bude hodit především X25-X. Chystaný 40GB model by měl být dostupný zhruba od 2000Kč. Vyznačuje se navíc pěknou klidovou spotřebou stanovenou na 75mWattů. Při zatížení pak odebírá okolo 90mWattů. U modelů X25-M zatím známy ceny a spotřeba nejsou.


Zdroje: Asus, Dailytech, Fudzilla, Gigabyte, HardSpell, Hexus, HKEPC, Intel, nVidia, The Inquirer, Xbitlabs, ZD Net

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Další z rubriky

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

ANKETA: která herní, hudební či filmová předplatná využíváte?

Ze seriálu Černé pondělí na HBO

Systém předplatného je v oblasti her, hudby i filmů stále populárnější. Podělte se s ostatními, které služby máte...

Najdete na iDNES.cz