HW minutky: Intel objevuje overclocking

  12:00aktualizováno  1. září 11:35
Práce recenzentů grafických karet se s různými optimalizacemi ovladačů stává těžší a těžší. A co takhle porovnat kvalitu antialiasingu a anizotropického filtrování? || Intel chystá pro domácí uživatele zajímavou utilitu.

Antialiasing a anizotropické filtrování: vede ATI nebo NVIDIA?
S tím, jak se v poslední době dozvídáme o podivných stylech optimalizace, které používají grafické firmy ve svých ovladačích, začínáme přirozeně uvažovat o tom, že bude nutné při benchmarkování grafických karet brát kromě počtu generovaných snímku za sekundu v úvahu také kvalitu obrazu. Je to důležitější než kdy jindy, protože firmy si při „optimalizaci“ pro jednotlivé aplikace někdy dovolí všelijaká šizení obrazu, o nichž se domnívají, že je nikdo nepostřehne.

Server FiringSquad se rozhodl porovnat kvalitu obrazu špičkových výrobků našich dvou rivalů: na jedné straně ATI Radeon 9800 Pro (128 MB, ovladače Catalyst 3.6), na druhé GeForce FX 5900 Ultra (256 MB, Detonator 45.23). Kvalitou obrazu je zde míněna zejména kvalita antialiasingu a anizotropického filtrování; tyto dvě funkce jsou výpočetně velmi náročné, a právě u nich lze proto očekávat snahu o nějakou tu akceleraci rychlosti na úkor oka. Testovalo se na 3DMarku03 (verze 330), automobilových závodech NASCAR Racing 2003 Season a leteckém simulátoru IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles. V souvislosti s tím stojí za zmínku, že Unreal Tournament 2003 nebylo možné k testování použít, protože ovladače Detonator odmítly převzít nastavení obrazu ze hry a trvaly si na svých „z výroby“ přednastavených parametrech – NVIDIA tento prohřešek potvrdila a má být v příští verzi ovladačů odstraněn.

Ačkoli bylo porovnání prováděno na kartách, které drtivá většina z nás nevlastní, budou výsledky dobře zobecnitelné od pomyslného vrcholu žebříčku až ke středněproudým čipům z rodin GeForce FX 5600 a Radeon 9600. A jak to dopadlo? Měřeno výše uvedenými testy, Radeon prokázal vyšší kvalitu antialiasingu, ale GeForce zase získalo prvenství v anizotropickém filtrování. Rozdíly jsou naštěstí markantní jen při poměrně bedlivém pozorování – pevně doufám, že většina nedostatků je způsobena skutečným omezením hardwaru a ne nekalými zásahy do ovladačů...

Zdroj: FiringSquadIntel objevuje overclocking, ale... Přátelé, je to vůbec overclocking?
Dnes, kdy už je skoro nemožné koupit základní desku nepodporující přetaktování procesoru, Intel definitivně rozpoznal, že ignorování tohoto ducha doby brání jeho výrobkům v efektivním průniku do domácí sféry. Mačkání dodatečného výkonu z počítačových komponent je zábavné, a to, co kdysi začal se svými motherboardy ABIT, je dnes prakticky standardem. Když jsem před časem psal o prvním ostýchavém krůčku Intelu na tomto poli, totiž možnosti jeho nových desek přetaktovat procesor o pevných pár procent, netušil jsem, že se v jeho softwarových laboratořích líhne utilitka jménem Intel Desktop Control Center.

IDCC

Pokud jste už přišli do styku s podobnými utilitami od jiných výrobců motherboardů (např. CoreCenter od MSI), vidíte z obrázku, že inspirace je zřejmá. Hned zpočátku musím podotknout, že ačkoli má nový prográmek na webu Intelu již založenu svou stránku, ke stažení ještě není – Intel chce zřejmě nejprve rozpoutat vlnu očekávání a zájmu. A co by tedy měl IDCC přinést? Podle firemních informací to vypadá, že ledacos. Mluví se zde o časování paměti, modifikaci parametrů čipsetu (?), nastavování tepelných prahových hodnot pro zapínání/vypínání ventilátorů, manuálním přidávání/ubírání otáček ventilátoru, vytváření a ukládání uživatelských profilů, zahořovacím testování, monitorování různých systémových veličin...

Jakkoli mě něco jako IDCC u Intelu příjemně překvapilo, je trochu zarážející, že se Intel v jeho popisu vůbec nezmiňuje o nějakém zvyšování FSB, což je u utilitky tohoto typu asi ta nejzajímavější věc. Pevně doufám, že bude ve finální verzi produktu přítomna; ostatně hodnota 217 na obrázku snad skýtá jisté naděje. Pokud to ovšem není kapacita pevného disku :-).

Zdroj: Intel

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz