Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fenomén Pokémon už řádí i v Čechách

  12:00
V roce 1995 byl v Japonsku veřejnosti poprvé představen Pokémon - virtuální svět umělých zvířátek, trenérů, dobra a zla. Svět fantazie a virtuální reality elektronických her, v němž se pohybují, žijí a jednají divocí Pokémoni nadaní neobyčejnými schopnostmi. Tento týden se do něj v rámci našeho tématu ponoříme i my.

Fenomén Pokémon - hry, tričko, karty, žvýkačky, časopisy...

V roce 1995 byl v jedné asijské zemi, konkrétně v Japonsku, veřejnosti poprvé představen Pokémon - virtuální svět umělých zvířátek, trenérů, dobra a zla. Svět fantazie a virtuální reality elektronických her, v němž se pohybují, žijí a jednají divocí Pokémoni nadaní neobyčejnými schopnostmi. Tito se učí novým, rostou, trénují se, zdokonalují se a hráč je v roli trenéra vede k vítězství nad negativními silami, silami zla i nad slabšími Pokémony.

Jak už asi všichni víte, s Pokémonem přišlo Nintendo, firma specializující se na videohry (aktuálně Nintendo 64, GameBoy Color, ve vývoji pak GameBoy Advanced a Nintendo GameCube) a z jedné malinkaté kazetky (resp. ze dvou - Pokémon Red a Pokémon Blue) se rázem stal celosvětový fenomén, kterému se nevyhnulo snad žádné malé dítě. No a jak už to tak bývá zvykem, uplynulo několik let od počátku celosvětové mánie a díky seriálu na TV Nova se známost a věhlasnost produktů Nintenda, zejména GameBoye, rozšířila i v České republice a ruku v ruce s prodejností těchto handheldů rostly také údaje značící množství prodaných kusů některé z her s tématikou Pokémon.

Pokud jde o samotný vzhled hry Pokémon - obsáhlou recenzi Pokémon Red verze si můžete přečíst v jiném článku na našich stránkách, ve stručnosti je asi nejdůležitější zmínit, že jde o adventure/RPG hru, v níž se musíte snažit získat 150 různých Pokémonů v případě Red/Blue verze a 250 (150 stávajících + 100 nových) v případě na trh nedávno uvedené Silver/Gold verze. Toho však docílíte jen trpělivostí, usilovnou pílí a poctivým trénováním všech Pokémonů, které již ovládáte a vedete v boji.

GameBoy Color + Pokémon Red (vlevo) a Pokémon Pinball (vpravo)

Jak už jsem nastínil v závěru minulého odstavce, získávání nových Pokémonů také závisí na výsledku jednotlivých soubojů. Ne, nebojte se, žádného krveprolití se nedočkáte, trenéři bojují čistě a čestně, o tom se ale rozepisovat nechci. Nyní se totiž dostanu k tomu, co hráče drží u handheldů či televizních obrazovek s konzolí dlouhé hodiny - multiplayer. V případě GameBoy Color verze se totiž trenéři spojí pomocí Game Linku a mohou Pokémony jednak vyměňovat a jednak mohou o nové potvůrky do své "sbírky" svádět souboje.

Kromě multiplayeru tu potom máme "multi-platforming", čili fakt, že své Pokémony z GameBoye můžete přenést a využívat jejich síly také ve hře Pokémon Stadium určené pro Nintendo 64. Na velké televizní obrazovce se pak před vámi otevře "úžasný barevný trojrozměrný svět" (citace z tiskové zprávy, nicméně se s ní dá v zásadě souhlasit :-)) plný Pokémonů, čehož však díky transfer packu můžete docílit i hrou přímo z GameBoye.

K celosvětové oblibě Pokémonu by však dozajista nestačily pouze hry pro GameBoye a Nintendo 64, masy pařánků si totiž žádají své a v této chvíli přichází na řadu geniální marketing Nintenda. I díky němu následně spatřil světlo světa seriál čítající 156 dílů, který začal v září běžet také na TV Nova (rozebereme si jej zítra). A jak správně předpokládali držitelé licencí Pokémon v rámci jednotlivých odvětví herního, textilního a potravinářského průmyslu, tento se dočkal obrovského ohlasu ze strany veřejnosti i v České republice a spolu s ním rapidně vzrostl zájem o GameBoye, Nintendo 64 a pokémonní tituly na tyto herní platformy. Lidé z Conquestu si nyní jistě mnou ruce, což mi ostatně potvrdil i šéf firmy Josef Kantor, podle nějž podzimní zájem veřejnosti předčil veškerá očekávání.

Karetní hra Pokémon

Podobný růst zájmu zaznamenala také karetní hra Pokémon, která se u nás šíří díky společnosti ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. Karetní hra, která v sobě spojuje sběratelství, obchod a zábavu, se pro změnu zrodila v USA a i ona se bleskurychle rozšířila do celého světa. Vaším úkolem je nejprve si koupit základní balíček pro dva hráče - začátečníky za necelé čtyři stovky a pak se můžete ponořit do víru vášně a hrát co je libo. Ovšem je jasné, že se základní balíčkem, chcete-li se hře opravdu věnovat, dlouho nevystačíte a ve chvíli, kdy ve vás propukne herní a sběratelská vášeň, začnete si dokupovat balíčky pro pokročilé (399,- Kč) a pro experty (129,- Kč) bez ohledu na jejich cenu. Přímo úměrně vynaloženým nákladům se pak sice zvyšuje také cena vaší "sbírky", ovšem jde-li o můj skromný a nezaujatý názor (jsem totiž naštěstí fenoménem Pokémon zcela nedotčený), ty peníze za to nestojí. Ne, nebijte mě, je to jen můj názor a vím, že i u nás si hra získala stovky (možná už tisíce) příznivců. Navíc se dá očekávat, že jejich počet ještě vzroste, neboť i v České republice by měla být v blízké budoucnosti spuštěna Liga Pokémonů.

Když už jsme u té zábavy a pořád se bavíme o televizním seriálu, bylo by asi dobré zmínit fakt, že o Pokémonech byl natočen také celovečerní film (u nás by měl mít premiéru na jaře příštího roku) a všechny v televizi uváděné díly je možné získat také na videokazetách, u nás jsou zatím k mání tři tituly: Pokémon: Chci Tebe, Pikachu, Pokémon: Záhada měsíčního kamene a Pokémon: Sestry z Ceruleanu. O dva první jmenované jste mimo jiné mohli minulý měsíc soutěžit i na BonusWebu a věřte tomu, že soutěž s tématikou Pokémon to na našich stránkách nebyla rozhodně poslední.

Pokémon předměty mimo her od Nintenda

Nejen zábavní průmysl však na celosvětovém fenoménu vytřískal "finanční peníze" :-), jak jednou v podobné souvislosti prohlásil můj bývalý profesor v dobách, kdy jsem ještě coby student navštěvoval střední školu. Svou polívčičku si totiž přihřáli také firmy pohybující se v textilním a potravinářském odvětví. Na podzim totiž rapidně rostla poptávka po nejrůznějších textilních výrobcích, hlavně tričkách a mikinách, ovšem na některém diskusním serveru jsem zaznamenal i dotaz na trenýrky s potiskem Pokémonů :-). Spolu s textilem se pak u nás začaly prodávat i Dunkin žvýkačky s potisky, obtisky a já nevím čím vším ještě s tématikou Pokémon a i ty patří, kupodivu, v České republice mezi nedostatkové zboží.

Závěrem nechám ještě promluvit čísla:

 • Ve světě již bylo prodáno přes 65 milionů her s tématikou Pokémon
 • Za prvních šest dní po uvedení v Evropě byl prodán milion kusů hry Pokémon Yellow, což je nový světový rekord. Celkem bylo v Evropě prodáno přes 9 milionů her s tématikou Pokémon
 • Počet prodaných her Pokémon je téměř stejný jako počet prodaných GameBoyů, v roce 2000 se očekává 10 milionů prodaných her Pokémon pro Nintendo
 • Každý díl televizního seriálů Pokémon sleduje průměrně 6 milionů dětí

  No a co vám v rámci tohoto tématického týdnu nabídneme v dalších článcích? Rozebereme si televizní seriál a cenzuru na TV Nova, přineseme vám anketu se známými osobnostmi, kteří propadli Pokémonu, chybět nebude ani interview s Josefem Kantorem z Conquestu (firma, která je výhradním distributorem produktů Nintenda do České republiky) a pochopitelně recenze herních titulů Pokémon Yellow: Special Pikachu Edition, Pokémon Pinball (obě GameBoy), Pokémon: Snap a Pokémon: Stadium (Nintendo 64).

 • Autor:
  Témata: Průmysl, virtuální
  • Nejčtenější

  Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

  Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

  Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

  O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

  Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

  Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

  Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

  Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

  Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

  Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

  Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

  John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

  Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

  Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

  Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

  Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

  Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

  Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

  Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

  Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

  Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

  Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

  Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

  Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

  Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

  Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...