ECTS 2002 - den první

  3:46aktualizováno  6:45
Další ročník londýnské výstavy ECTS, tentokrát pořádaný v Earls Court Centre, konečně začal a hned první den přinesl odpovědi na spoustu vyřčených i nevyřčených otázek. Jaké jsou naše první dojmy z výstavy, co nás nadchlo, co zklamalo a na čem jsme pracovali, se dozvíte v naší další reportáži.

Electronic Arts

Ještě si pamatujete, jak vás rodiče posílali do postele v předvečer vašich prvních nesmělých krůčků směřujících do školních lavic? "Jen se na to pořádně vyspi, ty náš školáku," říkávali, a školačky prominou. Jenže, ruku na srdce, vyspali jste se? Ani náhodou. Ať chcete nebo ne, většina špuntů se do školičky těší (Petr měl zvláštní dětství -luk), pravděpodobně ani vy jste nemohli dospat. Možná jste tento zvláštní pocit zažili poprvé, ale rozhodně ne naposledy. Spousta nadšených (to je ironie, Karle -luk) hráčů a novinářů si ho zopakovala například právě v noci z 28. na 29. srpna tohoto roku, neboť v dopoledních hodinách se podle plánu měly dokořán otevřít dveře (ony jsou takové malé, modré a oprýskané a za nimi je pár metrů zaplivané chodby, ale ani si toho nevšimnete -luk) známé londýnské výstavy ECTS. U mě se však tento pocit nedostavil, neboť mě jednak nikdo na kutě neposílal (měl jsem nebo co? -luk) a též jsem z důvodu přehnaného pracovního nasazení nestačil ani zamhouřit oči. :-) Přesto jsem však (k mému velkému překvapení) byl poměrně čilý a na výstaviště jsme se dostali ještě s půlhodinovým předstihem (totiž, my jsem přesně věděli, kdy to začíná -luk).

Jíst se musí...

V průběhu popisování událostí nultého dne ECTS 2002 jsem se nemohl nezmínit o jejím postupném upadání a všudypřítomném očekávání, zdali bude tento ročník krokem vpřed, či dalším pádem, který této akci ještě více ubere na vážnosti. A jak se tedy situace jeví po prvním ze tří hektických dnů, stráveném v press centru (odpočinková a pracovní místnost pro tisk) mezi novináři či mezi stánky vystavovatelů? Abych řekl pravdu, není ani trochu veselá. Dělat přehnané soudy po první třetině by se rozhodně nemělo, ale v tomto případě je bohužel téměř na 100% jisté, že se celkový výsledek ve prospěch výstavy neobrátí a já budu muset v sobotu odpoledne chtě nechtě prohlásit, jak je tento aktuální ročník tím nejhorším za posledních pár let. Ostatně o této skutečnosti již mírně napovídal seznam vystavovatelů na internetu, který jsem již několik týdnů před odjezdem do Anglie pečlivě sledoval. Ale znáte to, člověk vždy nerad slyší to, co slyšet nechce a já si tolik přál (a určitě jsem v tom nebyl sám), aby se letošní výstava vydařila... Pavlovi se tu nicméně líbí, je tu poprvé a furt lítá mezi Game Developers Conference a ECTS.

Prezentace Bandits na grafické kartě Parhelia

Ale zpět na místo činů. Jakmile jsme prošli onou zmiňovanou zaplivanou chodbou a dostali se mezi stánky, urychleně jsme zamířili do press centra, kde jsme zabrali připojení k internetu a čekali, až ho pořadatelé zprovozní (zprovoznili ho podstatně dřív, než kafe -luk). Již v té době mi byla silně proti srsti jedna nepříjemná skutečnost, a to absence jakéhokoliv boje o volné místo na "síti". V jakékoliv jiné situaci bych to uvítal s otevřenou náručí, neboť jsem v podstatě mírumilovný člověk, ale tohle již bezpochyby svědčilo o malém zájmu novinářů o výstavu (spíš se našlo málo cvoků, co by tam chodilo o půl hodiny dřív -luk). Nutno podotknout, že v průběhu celého dne bylo spíše volno, než obsazeno, což se projevilo i na internetovém zpravodajství, neboť magazínů, podrobně informujících o ECTS 2002, je vskutku velmi málo (BonusWeb! Skrytá reklama. BonusWeb! BonusWeb! -luk).

To ovšem nic nemění na tom, že my jsme se do práce vrhli hned, jak byl internet uveden do provozu, a začali jsme napsané články a zpracované materiály posílat klukům do redakce. Díky tomu jste se již včera mohli mrknout na nové screenshoty a informace ze středeční povedené akce Electronic Arts (EA Play) a nepovedené taškařice Activisionu. Jelikož bylo o čem psát a obrázků a trailerů máme Harry Potter ve fialovém oparupožehnaně, můžete se na další várku těšit ještě dnes, kdy vás budeme opět v průběhu celého dne informovat o titulech jednotlivých vystavovatelů prostřednictvím žurnálů (a mocně podpoříme kubánský export kávy do Velké Británie -luk).

Bezpochyby největší událostí dneška byla konference za zavřenými dveřmi známé herní společnosti Revolution Software, která má na svědomí oba díly legendární adventury Broken Sword a její zaměstnanci již nějaký ten pátek pracují na dalším pokračování s podtitulem The Sleeping Dragon. My jsme měli to štěstí, že jsme se na tuto akci dostali (ne tak docela, pouštěli tam na vizitku a leveláci mi zasedli místo -luk), a dokonce si i celou prezentaci hry natočili, takže milovníci adventur jistě brzy uvítají obsáhlé preview, skvělé ukázky ze hry a již dnes vydaný rozhovor se známým Charlesem Cecilem.

Zatímco Pavel strávil většinu času na Game Developers Conference, odkud vám přinášíme pravidelné reporty (ten den končila -luk), já jsem velkou část dne prožil v press centru, zpracovával jsem získané materiály a posílal je do Prahy. Krom toho jsem se vydal na schůzku s PR manažerkou známé ruské společnosti 1C a nechal si Zahrajte si The Sims poreferovat o pokrocích, kterých vývojáři dosáhli od květnové výstavy Electronic Entertainment Expo, kdy jsme jejich prezentaci viděli naposledy. Pokud máte v oblasti počítačových her přehled, jistě vás nepřekvapí, že nejzajímavějším titulem je bezpochyby originální Perimeter, který by se na pultech obchodů měl objevit, doufejme, již v první polovině příštího roku. Krom spousty nových screenshotů ze hry, jež budou k dispozici již dnes, bych vám doporučil hlavně skvělý ECTS 2002 trailer, který vám nabídneme v průběhu příštího týdne. Po krátké prezentaci zajímavé realtimové strategie, která byla bohužel předčasně ukončena zásekem počítače, jsme se přesunuli k epickému RPG Border Zone. Tato hra je teprve v raném stádiu vývoje a má toho ještě dost před sebou, ale 1C si letošní londýnskou výstavu vybrali jako ideální pro první prezentaci v pohybu (skvělý trailer opět během příštího týdne). PR Svetlana Metalkina Border Zone několikrát srovnávala s Morrowindem a na první pohled to vypadá, že opravdu půjde o další hru, která milovníky RPG připraví o všechen volný čas. Ač má tato herní společnost pod ochrannými křídly ještě několik dalších her (např. datadisk IL-2 Sturmovik: The Forgotten Battles, Spanking Runners, WW II RTS), na ECTS 2002 byly předváděny již jen arkádové závody s auty na vysílačku - R.C. Cars.

Pozor tajné!!!

Původně jsme měli v plánu opět zpracovat téma Miss ECTS, zvolit nejhezčí hostesku a nechat vás taktéž hlasovat o té nejkrásnější "kočce", ale když jsem se včera procházel po výstavišti, s lítostí jsem zjistil, že bohužel není o čem diskutovat, natožpak vybírat vítězku. Většina vystavovatelů se totiž očividně rozhodla, že omamovat smysly potencionálních zákazníků a novinářů již není potřeba, a tak těžce vydělané peníze do spoře oděných a učebnicově vyzývavých děvčat nevěnovala. To je dle mého názoru další věc, která rozhodně na poutavosti výstavy nepřidá (senilníš -luk). Pokud se tedy dnes nebo zítra situace nějak radikálně nezmění, volba Miss ECTS probíhat nebude - z důvodu nedostatečného množství soutěžících. Chlapi, na můj povel zamáčknout slzu, vyndat kapesníky (do ruky ne!) a třikrát dlouze smrknout... :-)

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Dočkáme se letos? Očekávaná herní oznámení v roce 2019

Ikonický noktovizor ze série Splinter Cell

Kromě spousty ohlášených her vyhlížejí fanoušci také první zmínky o chystaných novinkách. V následujícím článku najdete...

Najdete na iDNES.cz