Athlon XP 2600+: AMD se vrací do arény

  12:00aktualizováno  21. srpna 11:52
Ještě před pár týdny to vypadalo tak, že AMD bude v souboji o nejrychlejší procesor za Intelem poměrně výrazně zaostávat, a to ne zrovna krátkou dobu. Jenže když se chce, přitlačí se na pilu – na světě je nová revize jádra Thoroughbred a s ní nové Athlony XP, které sahají k nejvyšším metám.

Nejvyšší čas dorovnat sázky
Mohlo by se zdát, že závody o to, která firma bude mít absolutně nejrychlejší procesor, nejsou pro koncového zákazníka až tak významné – vždyť kdo z nás si kupuje nejrychlejší CPU, které je momentálně na trhu? Cena takovýchto procesorů je prakticky vždy nasazena neúměrně vysoko, a i když ti nejbohatší z nás někdy k poměru cena/výkon nepřihlížejí tak důsledně jako jiní, u těch absolutně nejrychlejších CPU bývá tento poměr tak nehorázný, že jejich koupě pro běžné hráčské účely je čistým vyhazováním peněz z okna. Pro AMD a Intel má však možnost prohlásit „my máme ten nejrychlejší procesor“ velký marketingový význam: výrazně to posiluje jejich prestiž, pozici a důvěryhodnost v očích laiků, kteří mohou mít přes své neznalosti v oboru velký vliv na obchodní i jiné dění.

S příchodem Pentia 4 2,53 GHz se Intel ujal definitivního vedení v souboji o nejvýkonnější procesor, a zdálo se, že firma AMD toto vedení nebude dlouho schopna jakkoli zpochybnit, přestože to měla ve svých plánech. Informovali jsme vás o tom, že Athlon XP 2200+, který byl jako první postaven na 0,13mikronovém jádře Thoroughbred, vzbudil velké pochybnosti o tom, jak bude AMD schopno přijít na tomto jádře s vyššími frekvencemi – nebylo ho prakticky možné přetaktovat. Pak přišly pověsti, že AMD v tichosti připravila vylepšenou revizi Thoroughbredu, a včera se to ukázalo být skutečností.

Thoroughbred revize B
Tento měsíc jsou to právě tři roky, co z dílen AMD vzešel první procesor nesoucí jméno Athlon (kódové jméno K7, úvodní frekvence 600 a 650 MHz). Většina z vás si jistě vzpomene, jaký přelom toto CPU pro AMD znamenalo – po tu či onde problémových procesorech K5 a K6 byl Athlon konečně něčím, co bylo Intelu po stránce výkonu i kompatibility plnohodnotnou konkurencí. Jednalo se o ten pověstný drápek, kterým se firma AMD zasekla do těch nejvyšších sfér procesorů pro PC, a od té doby se jich už nepustila. Dnes, kdy jsou procesory AMD běžně montovány a nabízeny i těmi nejrenomovanějšími výrobci počítačů, už můžeme jen vzpomínat na nechuť a nedůvěru, která (někdy oprávněně) systémy s AMD na palubě kdysi provázela.

Ke třetím narozeninám dostal Athlon dárek, který ho vrátil do vysoké hry – revizi B jádra Thoroughbred a na ní postavené procesory Athlon XP 2400+ (skutečná frekvence 2 GHz) a Athlon XP 2600+ (2,133 GHz). Připomeneme-li si vzorec udávající závislost mezi frekvencí Athlonů XP a jejich modelovým číslem a vzorec, kterým bude tato závislost vyjádřena u budoucích Athlonů XP založených na jádře Barton (zde), zjistíme, že nové Athlony neodpovídají ani jednomu z nich. U Thoroughbredu B si musíme zvyknout na vzorec, který je o něco (100 MHz) „AMD-pesimističtější“ než u současných Athlonů XP:

Rating = 3 x Frekvence / 2 – 600

Hned na úvod se zmíním o tom, co mnohé z nás zajímá nejvíc, a to je přetaktovatelnost. Cesta je stejně snadná jako u starých Athlonů a Duronů – stačí mikrotužkou propojit můstky L1. Tom docílil špičkových 2666 MHz (to odpovídá modelovému číslu 3400+), ovšem s použitím velmi speciálního chladicího zařízení. Pro většinu jsou zajímavější výsledky s běžným vzduchovým chlazením, a ani ty nejsou špatné: chlapci z FiringSquadu docílili 2304 (16x144) MHz (cca 2900+) při napětí 1,825 V.

Athlony postavené na Thoroughbredu B si v existujících základních deskách vyžádají menší úpravu BIOSu. Použitá frekvence FSB je stále 133 MHz DDR (efektivních 266 MHz) – dle mého názoru se přechod na 166/333 odehraje až s příchodem jádra Barton ke konci letošního roku.

Výkon? Pentium 4 2,53 GHz dostiženo
Athlon XP 2600+ se výkonově dostává zhruba na úroveň nejrychlejšího Pentia 4. Nelze prohlásit, že by byl jednoznačně rychlejší, ačkoli by to jeho modelové číslo mohlo sugerovat – naopak, ve většině testů je o malinko pomalejší.

3DMark2001 SE

Odmyslíme-li si první pozici (přetaktovaný Athlon), vidíme, že Pentium 4 malým rozdílem vítězí (použita byla grafická karta GeForce4 Ti 4600).

Hraje se dál
AMD je zpátky ve hře – Pentium 4 2,53 GHz je dotaženo a střídá se s Athlonem XP 2600+ v různých disciplínách o prvenství. Obě firmy, Intel i AMD, teď získaly do jisté míry oprávnění se holedbat tím, že mají „nejrychlejší procesor na světě“, což jejich marketingová oddělení jistě velmi těší. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že AMD se chlubí již nyní tím, co přijde na trh až někdy v září; sice má k dispozici plně funkční vzorky nových Athlonů, ale podstatná je zde dostupnost pro běžného uživatele. Tak či onak, přejdou-li na jádro Thoroughbred B postupně i Athlony XP 2200+ a nižší, mohla by to být pro overclockery skutečná pochoutka.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, FiringSquad, AMD

Autor:
 
Témata: Intel

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Najdete na iDNES.cz