Stovka pracovních míst v Trutnově je kvůli pozemkům v ohrožení

  16:03aktualizováno  16:03
Kvůli nejasnostem při prodeji pozemků může Trutnov přijít o stovku nových pracovních pozic, které zde chtěla nabídnout firma ABB. V Červeném Kostelci a v Jičíně jich zřejmě desítky vzniknou, díky majiteli z Číny či výzkumným projektům.

Trutnovská radnice čeká na posudek, pak teprve bude hlasovat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Před několika měsíci to byla velká sláva, teď okolo stavby nové továrny firmy ABB v Trutnově, která má nabídnout stovku nových pracovních míst, panuje značná nejistota. Zastupitelé Trutnova totiž v červnu odložili jednání, na němž chtěli schválit prodej pozemků pražské developerské firmě Mapon, mající realizaci projektu na starosti.

Velcí zaměstnavatelé

Skupina ABB patří k světovým lídrům v oblasti energetiky a automatizace. V Česku působí v osmi lokalitách a zaměstnává více než 3 200 lidí. Mezi její zákazníky patří firmy Škoda, ČEZ či Arcelor Mittal.

Microrisc z Jičína se řadí mezi přední technologické firmy. Zaměřuje se na inovace a vývoj elektronických aplikací s bezdrátovou technologií.

Saar Gummi je evropský lídr ve výrobě dynamických těsnění, dodává je do každého pátého auta vyrobeného v Evropě. Ve dvou závodech zaměstnává 850 lidí.

Pozemek v průmyslové zóně Krkonošská, kde leží třeba Tesco nebo Obi, si firma pronajala už v roce 2010. Město mělo za pozemky získat třicet milionů korun.

Společnosti ABB ale firma Mapon se souhlasem radnice slíbila prodat pozemky levněji, neboť cenové podmínky, které si ABB klade, jsou nižší než cena, za kterou od města pozemky nakupuje Mapon.

Radnice však nakonec jednání o schválení prodeje přerušila, protože se obává, že by se touto "slevou" mohla dostat do střetu s normami Evropské komise, která by mohla prodej vyhodnotit jako porušení hospodářské soutěže a příklad nedovolené veřejné podpory.

Radnice čeká na odborný posudek

"Nechali jsme si proto vypracovat posudek, který by nás měl ujistit, že prodej můžeme schválit. Potřebujeme totiž zjistit, jak vysokou podporu může město firmě poskytnout," uvedl starosta Trutnova Ivan Adamec. Posudek by měla mít radnice na stole už dnes, hlasovat o prodeji budou zástupci města na pondělním mimořádném zasedání.

"Snažíme se nalézt takové řešení, které bude v souladu s pravidly komise, a já věřím, že ho najdeme. Doufám, že to dobře dopadne, moc by to pomohlo zaměstnanosti v regionu," míní starosta.

Nový provoz, který má pokrýt vyšší poptávku po systémech řízení rozvoden, se měl rozjet na konci roku 2014. Šanci na uplatnění by zde měli hlavně odborní pracovníci ve výrobě, do níž chce firma přijmout až polovinu nových lidí.

"Nové pozice se budou týkat všech pracovních míst, jak ve výrobě, tak v servisu a ve vývoji," sdělila ředitelka marketingu ABB Lucie Jandová. ABB se v Trutnově chystá investovat 150 milionů korun.

Čínský zaměstnavatel nabídne 40 míst na Náchodsku

Mnohem radostnější to mají v Červeném Kostelci a Velkém Poříčí na Náchodsku, kde firma Saar Gummi podepsala před týdnem významnou smlouvu se svým čínským majitelem, díky které zde najdou nové zaměstnání čtyři desítky lidí.

Projekt podepsaný v čínském Chongqingu počítá se čtvrtmiliardovou investicí do provozu továrny na výrobu dynamických těsnění. Společnost se investice dočká během letošního a příštího roku. "Kromě toho uvádíme do provozu vývojové a zkušební centrum," pochvaluje si jednatel firmy Jan Tichý.

I v Jičíně budou rozšiřovat výrobu

Desítky pozic nabídne také dostavba výzkumného a technologického centra společnosti Microrisc v Jičíně. To zahájilo provoz letos v květnu.

"Stavbu plánujeme rozšířit v příštím roce. Půjde o výrobní prostory pro finalizaci našich elektronických komponent, především modulů pro bezdrátovou komunikaci a dotykových panelů. Uplatnění zde najde 40 pracovníků, zejména techniků," prozradila mluvčí firmy Adéla Rulfová.

Staví se také v krajském městě

Mnoho lidí možná najde novou práci také v Hradci Králové. Spolu s Pardubicemi teď město usiluje o vznik centra s kancelářemi ČSOB. "V první fázi by tam mohlo najít zaměstnání 400 lidí, v druhé až 800," naznačil primátor města Zdeněk Fink.

Obří stavbu výzkumného a výukového centra za více než čtyři miliardy staví v Hradci také Karlova univerzita. Kampus přiláká špičkové vědce a zaměstná stovky lidí.

"Je skvělé, že špičkový biomedicínský výzkum přitáhne technologické firmy, kterých tu zatím tolik není," poznamenal děkan hradecké lékařské fakulty Miroslav Červinka.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Další z rubriky

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Někdejší hradecký Prior čekají opravy za dvě stě milionů, zavře v únoru

Zastávka v centru Hradce u Atria se zase propadá (3.11.2015).

Nejstarší obchodní dům v Hradci Králové bude mít od 18. února zavřeno kvůli opravám, a to nejspíš až osm měsíců....

Autobus na Náchodsku vrazil do stromu a je v příkopu, pět lidí se zranilo

Nehoda autobusu u Černčic na Náchodsku (17.1.2019).

U Černčic na Náchodsku ráno narazil autobus do stromu a skončil v příkopu. Jelo v něm 19 cestujících a řidič. Pět lidí...

Najdete na iDNES.cz