Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Stavaři zpevní svahy zámeckého kopce v Náchodě, úpravy spolknou 200 milionů

  16:10
Po šesti letech příprav zahájili památkáři obnovu zámeckého kopce v Náchodě. Úpravy za téměř 200 milionů korun pomohou s odvodněním svahů a zajistí je proti sesuvům. Zámek se s městem napohled více propojí, přibude lepší vstup od Karlova náměstí. Vrch se zámkem býval obnažený, ale zarostl nálety.

Zámek v Náchodě a jeho okolí | foto: archiv NPÚ

Na přípravách se podíleli pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) a také města Náchoda už od roku 2014. Letos už stát vybral stavební firmu. Ve středu v poledne památkáři, zástupci města a ministerstva kultury stavbu symbolicky zahájili. Přijela také manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová a ministryně financí Alena Schillerová.

Zámecký kopec si dosud uchoval stopy dlouhé kulturní tradice. V raném 19. století byl otevřený, pastevní a romantický, v polovině 19. století byl osázený ovocnými sady. Od poloviny 20. století mu chyběla údržba a péče, takže zarůstal přirozenými náletovými dřevinami.

Porost je souvislý, ale na mnoha místech jsou v něm přestárlé a příliš hustě rostoucí stromy a keře. Na jižních a východních svazích kdysi vznikly anglické parky, Regnerovy a Idiny sady, ale z nich zbyly už jen nesourodé pozůstatky.

Kopec v posledních desetiletích zarůstal přirozeným náletem, až se stal listnatým lesem. Kvůli tomu jsou jižní svahy nestabilní, v některých místech se třeba po deštích již sesunuly.

„Revitalizaci zámeckého kopce považuji za velice významnou z hlediska jeho nutné stabilizace a památkové obnovy krajinných prvků. Na celém projektu si velice cením příkladné spolupráce Národního památkového ústavu s vedením města Náchoda, které zafinancovalo projekt obnovy. Díky této výjimečné spolupráci se v průběhu tří let dočkáme zatraktivnění lokality propojující Karlovo náměstí s areálem zámku,“ popisuje ředitel územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec z NPÚ.

„Pochopitelně, že vlastní realizace bude stát nejen nemalé finanční prostředky, ale zároveň bude znamenat i určitá omezení jak pro občany Náchoda, tak i návštěvníky unikátního hrado-zámeckého komplexu. Věřím, že výsledek bude významným přínosem pro zlepšení vnímání centra města, stane se místem odpočinku a setkávání místních a bude využíván hojně i turisty,“ vysvětluje památkář Kadlec.

Projektanti řešili hlavně nápravu problémů spojených se stabilitou a hydrogeologickými poměry kopce. Mělo by tak dojít na odvodnění svahů, statické zajištění proti sesuvům a také na obnovu mlatových cest, lávek, mobiliáře a osvětlení. Pokud jde o zeleň, budou se kácet nálety nebo stromy ve špatném stavu. Přibyde nová výsadba, ovocné sady, aleje i keře.

Obnovu zaplatí ministerstvo kultury, částku 197 milionů korun bude uvolňovat postupně. Generálním dodavatelem je litoměřická firma Gardenline. Revitalizace kopce skončí v roce 2022.

Památkáři i město počítají s tím, že kopec bude dál sloužit k procházkám. Připraví také exteriérový prohlídkový okruh, kudy zájemce po zakoupení vstupenky provede průvodce s výkladem. U nástupních míst pod kopcem v Zámecké ulici a u nově připravovaného vstupu u Karlova náměstí bude možné pořádat společenské a kulturní akce.

Radnice dojednávala s památkáři především vzájemné směny pozemků. „Fakt, že se podařilo i v této nelehké době takovouto náročnou a nákladnou investiční akci státu odstartovat, je pro nás dobrou zprávou. Turismus je v Náchodě v posledních letech na vzestupu,“ oceňuje starosta Náchoda Jan Birke.

V letošní sezoně se přímo návštěvníků zámku žádná omezení kvůli stavbě nedotknou.

„Děkujeme městu za výbornou spolupráci, protože samozřejmě městem vedou přístupové cesty a nastane zde zvýšený dopravní ruch právě s ohledem na revitalizaci. Děkujeme všem občanům za pochopení i za zvýšenou pozornost. Odměnou jim budiž výsledek, tedy možnost procházek, trávení volného času a propojení města, kopce a zámku,“ říká Lucie Bidlasová, mluvčí sychrovských památkářů, pod něž státní zámek spadá.

Vznikne i veřejně přístupný ovocný sad

Podle projektu vznikne pohodlná okružní cesta kolem celého kopce a síť pěších mlatových nebo visutých cest. Některé skalní výchozy na jižní straně zůstanou obnažené, vynikne obnovená lipová alej kolem historického schodiště a vrátí se i plochy šeříků.

Zajímavý prostor vznikne mezi náměstím a hřebenem kopce, kde vede alej Kněžny Kateřiny Zaháňské. Tam vznikne veřejně přístupný ovocný sad určený procházkám a relaxaci. V západní části kolem Zámecké ulice, kudy lidé míří na zámek po kroutící se silničce pěšky, město vybuduje hřiště pro děti a pro fitness cvičení.

Obnova čeká i dožívající alej kolem cesty. Západní terasy u paty zámku projdou rekonstrukcí a nově budou přístupné. Změny se dočká i zanedbaný přístup na zámecký kopec od Karlova náměstí, kde vznikne pobytové schodiště s bezbariérovou rampou. Od Karlova náměstí povede nové schodiště k průchodu ve východních hradbách, dosavadní schodiště vedoucí k Idiným sadům se bude opravovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Restaurace MasterChefa Halamky kvůli covidu zkrachovala, kuchař se nevzdává

Premium Krach se nevyhýbá ani úspěšným mladým lidem s elánem i vizemi. Jiří Halamka před pěti lety vyhrál televizní soutěž...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Ochočené labutě v Nových Hradech vyvedly mladé, nebojí se lidí ani aut

Nové Hrady na Orlickoústecku jsou magnetem pro turisty kvůli rokokovému zámku manželů Kučerových, kteří už více než...

Sádky na Náchodsku přišly o pět tun pstruhů, chov zasáhla virová nemoc

V pstružích sádkách ve Žďáru nad Metují na Náchodsku se objevila vzácná virová choroba hemoragická septikémie. Státní...

Pacienti náchodské nemocnice zápolí s místy pro auta, vznikne parkovací dům

Zaparkovat auto v blízkosti nemocnice v Náchodě je pro pacienty trvalý problém. Zlepšení přinese až parkovací dům a...

Díky sportovnímu výkonu už Šimon jezdí na motorovém vozíku, navštívil i zoo

Patnáctiletý Šimon z Jeřic na Jičínsku už jezdí v novém vozíku s motorovým pohonem, který mu zajistila veřejná sbírka...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROINŽENÝR (30-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....