Nejen dalekohled, hvězdárna v Jičíně dostala hmyzí hotel nebo včelí úl

  18:33aktualizováno  18:33
Moderní hvězdárna v Jičíně je splněným snem tamních astronomů i nadšenců do světa přírody. Kromě nového dalekohledu a interaktivní přednáškové místnosti vyrostla v areálu zahrada s hmyzím hotelem či zimovištěm pro plazy. Hvězdárnu využijí hlavně školy.

Nová hvězdárna v Jičíně je zároveň přirodovědným centrem (21.1.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po planetáriu v Hradci Králové a hvězdárně v Úpici je Jičín třetím místem v Královéhradeckém kraji, kde se dá obloha pozorovat na špičkové úrovni. Nová hvězdárna však není jen splněným snem jičínských astronomů, za 13,6 milionu korun rekonstruovaný objekt poslouží také jako centrum přírodních věd.

Fotogalerie

Kromě profesionálního hvězdářského dalekohledu má hvězdárna moderní přednáškový sál, k areálu přibyla rozlehlá zahrada s broukovištěm, včelími úly, budkami pro ptáky i zimovištěm plazů. Na jaře v ní rozkvetou záhony. Před hvězdárnou je nové parkoviště a asfaltka.

Přijíždět po ní budou hlavně školní děti, pro které provozovatelé připravili řadu programů. Děti mají možnost docházet do přírodovědných botanických, astronomických či rybářských kroužků. Hned jak do hvězdárny vejdete, všimnete si barevných polštářů na sedadlech i velké popisovatelné tabule na psaní a kreslení.

Špičková technologie

Vše voní novotou. Astronomové přiznávají, že konečně mají pro sledování hvězd důstojné podmínky. Vždyť stará kopule dříve sloužila jen jako klubovna pro skauty, nebo dokonce jako zkušebna kapely. Do nové, opravené kopule, která má otevíratelnou střechu ze dřeva, pořídili špičkový hvězdářský dalekohled za necelý milion.

„Je unikátní už tím, jak rychle byl postaven. Hotový byl za půl roku, jindy to trvá až dva roky. Byl to nadlidský úkol. Jde o špičkovou technologii, nic lepšího jsme si nemohli přát,“ pochvaluje si jičínský lektor, jeden ze čtyř tamních amatérských astronomů David Vališka, který má chod hvězdárny na starost.

Nový dalekohled má i kameru, díky níž ho lze řídit přes počítač a záběry sledovat na obrazovkách v přízemí. „Kamerou je vidět lepší obraz než očima,“ připomíná Vališka.

V provozu je už i meteostanice, která ukazuje směr a rychlost větru, nechybí srážkoměr a vlhkoměr ani měřič teploty nad zemí i v ní.

„Všechny naměřené údaje včetně záběrů z kamer namířených na nebe naleznete už brzy na našem webu,“ slibuje astronom. Balkon na střeše poslouží ke sledování oblohy i z přenosných dalekohledů.

Když přírodovědné centrum bude chtít navštívit škola, nabídnou jí pracovníci hvězdárny konkrétní zábavně naučný program. Tématem může být ochrana vod, čistota ovzduší nebo třeba odpady.

„Program může být různý. Děti budou hrát hry, půjdou na exkurzi nebo dostanou síťky a vyrazí s entomologem na motýly,“ říká Vališka.

Cvičné záhony, pergola i ohniště

Lákadlem areálu je zahrada s jezírkem pro obojživelníky a bezobratlé živočichy, s krmítky, naučnými cedulemi, včelími úly, cvičnými záhony, pergolou, slaměnou kůlnou, komposty a ohništěm.

„Na záhonech si děti vyzkouší, jaké je to dostat do ruky rýč, na naučných cedulích se naučí poznávat plody a listy. V hmyzím hotelu se zazimují včely samotářky, čmeláci a další hmyz. Do voliéry si vezmeme nějaké zvíře ze stanice pro hendikepovaná zvířata,“ líčí učitel enviromentální výchovy Vališka.

„Programy jsou sestaveny tak, aby si to děti hlavně užily,“ poznamenává ředitelka jičínského K-klubu pro volnočasové aktivity Lenka Vacková. Otevírací doba hvězdárny se teprve rodí. Město získalo na rekonstrukci dotaci více než 12,1 milionu korun.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Chatu změnili ve velkopěstírnu konopí, úrodu odvážely dva náklaďáky

Policisté odhalili v chatě na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu marihuany. Hlídka si při běžné kontrole všimla neobvyklých...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vyhrožoval nataženou zbraní, popsali exekutoři zásah u souzeného seniora

Před Okresním soudem v Jičíně stanul senior Jan Žoha, který v Úlibicích vytáhl plynovou zbraň na exekutory. Čelí...

Nový soudce začal znovu řešit ateliér, kde vznikaly vyzývavé fotky dětí

Hradecký krajský soud začal potřetí projednávat případ Pavla Rohela obžalovaného z výroby dětské pornografie a obchodu...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Hronov zruší chátrající hotel a starou Radnici opraví jen pro úředníky

Hronov chystá opravu prvorepublikové budovy radnice. Zanedbaný osmdesát let starý dům v sobě dosud kombinuje úřad,...

Najdete na iDNES.cz