Psí útulek v Hradci Králové (30.10.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Psy z odhalené množírny dostane Hradec darem, pak umožní adopce

  • 1
Útulek v Hradci Králové, který nyní plně zaměstnává péče o desítky psů z odhalené množírny, má po měsíci naději, že zvířata bude moci předat novým majitelům. Psi totiž zatím stále patří původnímu chovateli. Ten už městu nabídl, že mu psy daruje. Teprve pak je bude moci útulek nabídnout zájemcům k adopci.

Koncem října odhalili veterináři a policisté v domku na Královéhradecku množírnu, z níž se do městského útulku dostalo na sedmdesát čivav a psů dalších plemen. Některé feny v útulku pak ještě porodily. Zařízení proto nemohlo přijímat další zvířata.

Třebaže se vzápětí na město obrátily stovky zájemců o osvojení psů z množírny, nebylo to dosud možné.

Majitel je však ochotný darovat psy městu, s čímž už souhlasili radní. V pondělí 7. prosince musí ještě záměr schválit zastupitelstvo. Psi by pak mohli zamířit do rodin zřejmě už před Vánoci.

„Konečně máme vidinu, že se pro zabavená zvířata podaří zajistit vhodný domov, ovšem stále s nimi i v tuto chvíli musíme nakládat jako s majetkem soukromé osoby. Abychom je mohli nabídnout k osvojení, potřebujeme mít zajištěné veškeré dokumenty, souhlas zastupitelstva s převzetím psů do majetku města a podpis majitele,“ uvedla náměstkyně primátora Věra Pourová.

Požádala zatím všechny zájemce, aby do útulku s prosbami o rezervace či osvojení psů nevolali a byli trpěliví.

Lidé mohou pomoci útulku v předvánočním čase i jinak. „Před útulkem stále funguje darovací místo, kam mohou lidé umístit například granule, deky nebo pelíšky. Vzhledem k tomu, že v útulku jsou zejména psi malého vzrůstu, budou vhodnější menší a drobnější granule, případně nějaké kapsičky nebo další měkké krmivo,“ vyzval ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil.

Podmínky adopcí město teprve zveřejní na webu, Facebooku či stránkách útulku. Rezervace psů nejsou možné. Útulek bude nejspíš přistupovat k adopcím po skupinkách pěti až deseti zvířat.

Kvůli epidemii koronaviru zrušil útulek venčení psů pro veřejnost. Zrušené jsou také předvánoční dny otevřených dveří.

Trestní oznámení na chovatele, který provozoval množírnu, podala krajská veterinární zpráva. Ta dostala podněty od lidí, kteří udělali špatnou zkušenost, když si od tohoto prodejce koupili štěňata a pak řešili třeba jejich zdravotní problémy.

Policie provedla domovní prohlídku 26. října a shromažďovala podklady pro případné trestní řízení. Dosud čeká, až veterinární zpráva pošle odborné vyjádření.

Chovateli úřady odebraly 72 psů. Někteří žili v klecích, někteří byli v samostatných místnostech, chovatel měl i kotce. Zvířata pobývala ve výkalech.

2. listopadu 2020


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.