Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se možná bude bourat (19. 2. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Úpice bude mít vlastní městskou policii, podle opozice je to zbytečné

  • 1
Město Úpice na Trutnovsku zřídí městskou policii. Ročně to bude stát 2,5 milionu korun. Strážníci mají posílit bezpečnost, ve městě totiž žije početná komunita sociálně nepřizpůsobivých lidí. Opoziční zastupitelé však zřízení sboru nepodpořili, podle nich se situace ve městě zlepšila.

Dlouhé roky se zastupitelé Úpice nedokázali shodnout, jestli založit a provozovat vlastní městskou policii. Po poslední schůzi je jasné, že ji více než pětitisícové město bude od listopadu mít. Pětici policistů doplní asistenti prevence kriminality.

Hlavním důvodem je posílení bezpečnosti, která je dlouho hlavním úpickým problémem. Podle opozice je to zbytečné a bezpečnost už není zdaleka takovým strašákem jako v minulosti.

Dosud v Úpici kromě státní policie působí na základě veřejnoprávní smlouvy strážníci z nedalekého Trutnova. Už dříve zastupitelé v rozpočtu pro letošní rok schválili 2,5 milionu korun na zřízení městské policie. Na posledním zasedání pro její založení zvedlo ruku osm politiků ze třináctičlenného zastupitelstva.

„Je to další krok k tomu udělat Úpici bezpečnější. Potřebujeme, aby strážníci byli vidět v ulicích a aby hlídali dodržování městských vyhlášek. Trutnovská městská policie v Úpici slouží 13 hodin týdně, stojí nás 600 tisíc korun ročně a peníze vybrané na pokutách patří městu Trutnov,“ vysvětlil starosta Petr Hron (nestraník, Žít v Úpici).

Městská policie bude v Úpici působit od začátku listopadu. Do té doby radnice musí vypsat výběrové řízení na strážníky, vypovědět veřejnoprávní smlouvu s Trutnovem a také provést stavební úpravy v budoucí služebně. Vznikne vedle městského úřadu v prostorách, kde donedávna sídlila soukromá televize.

Podle starosty bude policii tvořit velitel a čtyři strážníci, město chce ve spolupráci s úřadem práce také angažovat tři až pět asistentů prevence kriminality. Další pracovníci by se měli starat o dohled nad kamerovým systémem. Při tomto personálním složení se roční rozpočet na policii bude pohybovat kolem 2,5 milionu korun.

„Počítáme také s pořízením služebního automobilu, ale naší prioritou je, aby strážníci v ulicích především chodili a byli vidět,“ zdůrazňuje Petr Hron.

Bude potíž sehnat kvalitní strážníky, zní z opozice

Opozice v úpickém zastupitelstvu městskou policii podle očekávání nepodpořila, tři zastupitelé byli proti, dva se hlasování zdrželi.

„Přijde mi, že policii zakládáme jen pro ten pocit, aby tady byla. Myslím si, že je to zbytečné. Navíc bude velký problém sehnat kvalitní strážníky, kteří v Úpici budou ochotní pracovat za tabulkovou mzdu,“ řekl Martin Dytrych (nestraník, ODS).

„Souhlasím s tím, že najít dobré strážníky nebude jednoduché. To ale přece není důvod, abychom městskou policii neměli,“ reagoval starosta.

Bývalý místostarosta Karel Šklíba z ČSSD navrhl zřízení policie o rok odložit: „Bezpečnost už není v Úpici tak velkým problémem jako v minulosti. Máme kamerový systém, vyhlásili jsme sociálně vyloučenou lokalitu. Doporučil bych její založení o rok odložit, abychom viděli, jestli opatření, která jsme přijali, skutečně fungují.“

Meziročně mírně poklesla kriminalita ve městě

Za pravdu mu částečně dává statistika kriminality z posledních měsíců. Meziročně ve městě došlo k mírnému poklesu trestných činů. Vloni jich policisté zadokumentovali 207, což je o třicet méně než v roce 2017. Tři čtvrtiny z nich se strážníkům podařilo objasnit.

Kriminalita dosáhla vrcholu v roce 2013, kdy policie evidovala 323 trestných činů. Poměrně výrazně v poslední době klesá počet přestupků. Ještě před šesti lety jich strážníci řešili více než sedm stovek, v loňském roce však o téměř dvě stovky méně.

„Městská policie je důležitá, aby se Úpice opět nezačala potápět do problémů, které tu byly. Kromě posílení bezpečnosti si od toho slibujeme, že se strážníci budou starat o dodržování vyhlášek a nařízení. Máme problémy s parkováním, nepořádkem u popelnic, toto vše by městská policie měla řešit,“ vysvětlil místostarosta Miloš Holman (nestraník, STAN).

Lidé volají po větší bezpečnosti už roky v petici i dotaznících

Bezpečnost v minulosti označili obyvatelé Úpice ve veřejných anketách za hlavní problém. V roce 2016 se podle dotazníkového šetření, které radnice provedla, kvůli sociálně nepřizpůsobivým necítily ve městě bezpečně tři čtvrtiny obyvatel. Dva roky předtím stovky lidí sepsaly petici, v níž po radnici požadovaly zvýšení bezpečnosti v ulicích.

V loňském roce udělala Úpice důležitý krok v boji proti obchodu s chudobou tím, že vyhlásila na celém území města sociálně vyloučenou lokalitu. O dávky na bydlení tak už nemohou žádat lidé, kteří se do ní nově přistěhují. Platí to i pro nájemníky, kteří se chtějí přestěhovat v rámci města.

Radnice také začala v insolvenčním řízení skupovat vybydlené domy, získala tak v nechvalně proslulé Regnerově ulici, kde je největší koncentrace sociálně nepřizpůsobivých, dvě bytovky. Plánuje jejich demolici.

Po nájemnících zbyl v bytech ukrutný nepořádek, dům už koupil soukromník:

30. dubna 2018