Před 20 lety objevili v broumovském klášteře kopii Turínského plátna

  11:40aktualizováno  11:40
Benediktinský klášter v Broumově si v sobotu připomene dvacáté výročí objevu tamní kopie Turínského plátna. Vzácný artefakt vystavují v klášterním refektáři, který je součástí prohlídkového okruhu. Zájemci mohou navštívit celodenní program.

Kopie Turínského plátna v Benediktinském klášteře v Broumově. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vzácnou kopii Turínského plátna našel v lednu 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor. Dílo bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele svatého Vojtěcha. 

„Byl to překvapivý objev. S tehdejším správcem kláštera páterem Norbertem Josefem Zemanem jsme věděli z nápisu Sancta sindon na stuhách věnce, že za ním uložená schránka se bude týkat Turínského plátna. Domnívali jsme se, že tam bude třeba nějaká nitka z originálu nebo něco podobného. Při otevření schránky jsme byli nejprve trochu zklamaní, že je tam jen zaprášený pruh látky. Až po rozvinutí jsme na plátně spatřili obrysy těla a zprostřed vypadla latinsky psaná autentika, průvodní listina. Když páter Norbert začal text překládat, bylo nám jasné, že jde o něco mimořádného,“ zavzpomínal Přemysl Sochor. 

Katolíci uctívají Turínské plátno, protože do něj údajně bylo zabaleno tělo Krista a na látce zůstal otisk jeho tváře a těla. Použitý způsob tkaní látky však spíše ukazuje až na středověký původ.

Broumovská kopie patří mezi čtyřicet známých kopií Turínského plátna, jako jediná je severně od Alp a platí za jednu z nejzdařilejších.

Rozměrem se téměř shoduje s originálem, na délku má 4,36 a na šířku 1,1 metru. Čtyřmi odstíny hnědavé barvy je na lněném plátně vypodobněna postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední i zadní strany. Uprostřed je latinský nápis „vytaženo z originálu“. 

V průvodní listině se píše, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě Pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matouši Ferdinandu Sobkovi z Bílenberka. Ten ji věnoval broumovskému klášteru.

Fotogalerie

Klášter slaví výročí speciálními prohlídkami s doprovodným programem. Od 9 do 11 hodin bude Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pořádat interaktivní prohlídky středověké klášterní písárny pro děti i dospělé zaměřené na Turínské plátno. Místa je nutné rezervovat na e-mailu ma@klasterbroumov.cz.

V 11 a 13 hodin se uskuteční speciální prohlídky kláštera zaměřené na oslavovanou památku, její historii a na zajímavosti k ní. Také na ně pořadatelé doporučují rezervaci.

„Součástí programu bude od 12 do 16 hodin degustace italských vín v benediktinských sklepích. Klášterní kavárna Café Dientzenhofer bude po celý den nabízet speciální turínský nápoj Bicerin. Klášterní restaurace U Tří růží nabídne ochutnávku čtyřchodového staroitalského menu,“ láká návštěvníky Kateřina Ostradecká z pořadatelského týmu v klášteře.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Muž pochodoval svahem v Krkonoších, krátce poté se utrhla lavina

Spadla lavina v Malé kotelní jámě v Krkonoších, nikoho nezavalila (21. 3. 2019).

Lavina dlouhá asi osm set metrů se ve čtvrtek odpoledne sesunula v Malé kotelní jámě v Krkonoších. Němečtí návštěvníci...

Další z rubriky

Kuks je zase o kus lepší. Hospitál se pochlubí proměněnou lékárnou

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Památkáři ukážou obnovenou historickou lékárnu v hospitálu Kuks na Trutnovsku. Zcela novou místností je tu barokní...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Mladík expartnerku do rokle shodil až na druhý pokus, ukázala obžaloba

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Mladík obžalovaný z pokusu o vraždu v lesoparku Čeřovka v Jičíně podle spisu shodil svou bývalou dívku do rokle na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz