Hradec se chystá na manévry, těžkooděnci budou krotit fanoušky Sparty

  13:07aktualizováno  13:07
V pátek večer je třeba v Hradci Králové počítat s policejními manévry. V 18:51 přijede vlak se stovkami příznivců Sparty. Při cestě na stadion je budou doprovázet těžkooděnci. Naposledy v neděli poznala zběsilé řádění fotbalových chuligánů Mladá Boleslav.

Těžkooděnci mají v pátek zabránit šarvátkám a výtržnostem. Ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Minulý výjezd fanoušků Sparty do Hradce Králové dopadl pro ně neslavně. Zatímco příznivce domácích hřálo vítězství 2:1, modrožlutorudý tábor zuří a cestou na nádraží si zlost vybíjí v autobusech.

Rady pro diváky

Utkání Hradec Králové versus Sparta začíná v pátek ve 20:15, ale brány stadionu se otevřou už o dvě hodiny dříve. Diváci by měli přijít dřív, protože se musí připravit na zvýšené bezpečnostní prohlídky u stadionu.

Pro příznivce Sparty budou u nádraží připravené autobusy, ale fandové nejspíš půjdou na stadion pěšky. Průvod bude hlídat policie, která důrazně doporučuje vyvarovat se jakýchkoli provokací. Sparťané přijdou pod lízátka směrem od druhého silničního okruhu.

V cíli je však čekají policejní těžkooděnci, kteří agresivní fandy poutají, nechávají je v červencové noci desítky minut ležet na dlažbě a s kontrolou totožnosti beze spěchu začínají až za vydatného deště.

V pátek se ale pražští hooligans mohou pokusit o reparát. Na malšovický stadion ani na zásah policie nemají pěkné vzpomínky, a tak si dost možná budou chtít zchladit žáhu.

Jako varování a příklad, co všechno se může stát, poslouží třeba nedělní řádění ostravských chuligánů v Mladé Boleslavi, kde napadli pořadatele a tři z nich zranili.

"Apelujeme na všechny sparťany, pojeďte vlakem či busem. V jednotě je síla a není hezčí pohled než na valící se davy na stadion! Na stadion se dostane každý jako loni. Nenechte se odradit zprávama, že je vyprodáno a lístky nebudou!" burcuje web sparťanských ultras.

Dospělí za 100, studenti za 50

Vstupenky měly být původně kvůli atraktivnímu soupeři dražší, ale klub si to rozmyslel.

"Jsme si vědomi důležitosti, ale také rizikovosti utkání. Od zvýšení vstupného jsme upustili. Na Spartu se půjde za obvyklých sto korun, studenti a důchodci pak za polovic. Snad i toto opatření přiláká do hlediště více fanoušků," doufá generální ředitel klubu Richard Jukl. Vstupenky budou k dostání jen na občanský průkaz či pas.

Přestože ani na internetu zatím neprosákly zprávy o hrozícím konfliktu, policie bude ve střehu už kvůli zkušenostem z listopadového zápasu Hradce se Slavií. Odjezd několika stovek příznivců "sešívaných" se tehdy sice obešel bez větších problémů, avšak jen proto, že si oba chuligánské tábory domluvily bitku ještě před utkáním.

"Jdeme hned do sebe. Boj netrvá moc dlouho a je od úvodních chvil jasné, kdo dnes vybojuje vítězství. Končíme do jednoho na zemi a některým našim je celkem zbytečně dlouho vysvětlováno, kdo že to vyhrál. Poté přichází nabídka druhého kola, ale to nějak moc nevnímáme, neboť většina ještě leží," přiznali na webu hooligans.cz domácí porážku členové hradeckého tvrdého jádra. "Dík SKS za domluvu a snad někdy příště," poznamenali na konec.

"Zkrvavené tváře dávají tušit, že je to pro dnešek vše"

Slávisté přidali na web i vlastní verzi. "Boj je jednoznačný, krátký a dle hradeckých tvrdší, než by si představovali. Po cca půl minutě je rozhodnuto. Je snaha i o druhé kolo, ale zkrvavené tváře Hradeckých dávají tušit, že to je pro dnešní den vše. Vše proběhlo bez nechtěných očí, což se v přefízlovaném Hradci považuje za úspěch a korektní domluvu obou zúčastněných stran," pochvalovali si Pražané.

Další policejní manévry kvůli fotbalovým fandům v Hradci začínají v pátek odpoledne. Největší část sparťanských příznivců přiveze na hradecké nádraží rychlík v 18:51 a několik stovek příznivců se poté nejspíš vydá na organizovaný pochod městem až na stadion. Naposledy dvousethlavý dav Letenských zcela zablokoval dopravu na Gočárově třídě i na okruhu u fakultní nemocnice.

"Ve službě budou desítky policistů, připraveni k zásahu jsou i těžkooděnci," uvedl Miroslav Heřmánek z hradecké policie.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz