Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Teplárna v Náchodě topí zemním plynem. Ubudou tuny prachu, cena zlevní

  17:05
Teplárna roky citelně znečišťovala ovzduší v Náchodě, teď se mění v premianta. Investovala sto milionů korun a z uhlí přešla na zemní plyn. Bonusem pro obyvatele je letos i nižší cena tepla.
Náchodská teplárna prošla za tři roky modernizací, namísto uhlí už topí zemním...

Náchodská teplárna prošla za tři roky modernizací, namísto uhlí už topí zemním plynem (17. 1. 2020). | foto: Ondřej Littera

Za tři roky soukromý majitel teplárnu zásadně zmodernizoval. Od loňského září tu roztápějí nový rozměrný plynový kotel, dvě kogenerační jednotky ke kombinované výrobě elektřiny a tepelné energie se dočkají už v příštích týdnech.

Vedle spousty nerezu tak staré části teplárny vypadají jako skanzen. Bývalý kotel na uhlí z roku 1969 se bude rozebírat. Jedna z turbín z ČKD Praha z roku 1949 tu dokonce fungovala ještě donedávna a personál kolem ní doteď s úctou našlapuje.

„Potřebovali jsme začít plnit emisní limity, které nastavila legislativa v prvním kroku od ledna 2018. Znamenalo to odstavit uhelný kotel, protože limity neplnil. Některé kotle nebo turbíny už byly opravdu stařenky a stařečkové a bylo třeba je vyměnit za novější,“ vysvětluje jednatel innogy Energo Zdeněk Kaplan, podle něhož teplárnu ke změně tlačily i rostoucí ceny emisních povolenek.

V první etapě v roce 2017 se firma pustila do budování dvou menších zdrojů u sídlišť. Když začala stavět kotelnu s dvěma kotli a kogenerační jednotkou ve starém výměníku na sídlišti u nemocnice, vzbudila tím odpor lidí z několika paneláků, kteří se o celém záměru dozvěděli pozdě, což podle nich nebyla náhoda. Už se jim tehdy do stavby příliš nepodařilo zasáhnout.

Firma pak ještě postavila další kotelnu se třemi kondenzačními kotli a kogenerační jednotkou v Montaci.

Pro druhou etapu se nakonec firma loni spojila s městem. Radnice totiž dosud své výměníky pronajímala a šlo i o pozemky k výstavbě, které patřily tu městu, tu teplárně.

„Vznikla mimořádná věc. Vládne trend všechno prodávat a pronajímat. Nepamatuji se, že by v České republice takto silný hráč v energetice vzal do své rodiny město. Myslím, že jsme v tom ojedinělí,“ tvrdí náchodský starosta a člen dozorčí rady společné firmy Jan Birke (ČSSD).

V režii společného podniku se už v areálu teplárny měnil uhelný kotel za plynový. Společný podnik bude také provozovat část teplovodní soustavy na sídlišti Plhov a dodávat tam energii.

Teplo bude letos levnější o dvacetikorunu na gigajoule

Mezi okresními městy jsou ceny tepla v Náchodě dlouhodobě nejvyšší v kraji. Loni Náchodští platili 679 korun za gigajoule, letos však firma prvně po řadě let snížila cenu na 627 korun. Roční úspora by měla pro domácnosti v průměru dosáhnout asi tisíc korun na jedno odběrné místo. To je také výsledek společného podniku firmy s městem, které má konečně šanci cenu zčásti ovlivnit.

Podle teplárny však odpovídaly dosavadní ceny za teplo v Náchodě tuzemskému průměru. Odvíjejí se od toho, kolik vydala dříve za uhlí, nyní za zemní plyn. Ekologičtější provoz by ale snad mohl pomoci i k dalšímu poklesu ceny.

„Jak zde snižujeme emise, vede to i k ekonomické úspoře pro firmu. Je tak možné udržet cenu za tepelnou energii na určité úrovni a postupně ji snižovat. Zatím je to 20 korun na gigajoule bez daně. Uvidíme podle toho, jak se budou vyvíjet ceny zdroje do budoucna, zda těch 20 korun je konečných. Děláme ještě další opatření, zatím nejsou v provozu dvě kogenerační jednotky, které pro nás budou přínosem do budoucna (v prodeji elektřiny),“ říká jednatel innogy Energo Zdeněk Kaplan.

Měření dopadlo výtečně. Je to mercedes, tvrdí šéf teplárny

Čtvrteční měření u nového kotle ukázalo nadějné výsledky, takže by se snad Náchod s velkým množstvím aut a velkých průmyslových podniků mohl dočkat lepšího ovzduší.

„Nový kotel vykázal v měření oxidů dusíku 60 mikrogramů na metr krychlový, zákonný limit je 100. To je neskutečné číslo, úplný mercedes! Je to hluboce pod požadovaným limitem stanoveným i do budoucna. Na stávajících kotlích, kde se vyměňovaly hořáky za nízkoemisní, jsme docílili necelých 80 mikrogramů,“ neskrývá spokojenost šéf teplárny Zdeněk Slavík.

Podle radnice bude čistší vzduch vítanou devizou v návratu k lázeňství, město by si totiž přálo získat pro Běloves s minerálními prameny také statut klimatických lázní. Náchod ze spolupráce s teplárnou získá i jednu silnici. Místo již nepotřebné vlečky vznikne propojka mezi dvěma krajskými silnicemi, na niž už město nechává zpracovat projekt.

Náchodská teplárna má historii starou přes 110 let. Textilní průmyslník Izidor Mautner vybudoval v roce 1908 na Plhově elektrocentrálu pro svůj sousedící závod. Původní budova už nestojí. Většina budov textilky padla při demolici před sedmi lety. Ještě v roce 1990 teplárna zaměstnávala 150 lidí, teď je jich potřeba mnohem méně. V hlavním areálu se střídají čtyři směny po třech operátorech, další lidé se starají o výměníky.

Ve společném podniku má město sedm procent

Modernizace teplárny si vyžádala už 250 milionů korun. Už do ní nebude jezdit 900 vagonů uhlí ročně, ročně ubudou víc než dvě tuny prachových částic vypouštěných do ovzduší a asi 45 procent CO2.

V červnu 2019 náchodští zastupitelé jednomyslně schválili, že město a provozovatel teplárny vytvoří společnou firmu. Nese název innogy Energetika Plhov-Náchod, její základní kapitál je 128,8 milionu korun. Z toho podíl innogy Energo dosahuje 119,8 milionu a podíl města devět milionů. Vlastnické podíly činí 93 procent pro innogy Energo a sedm procent pro město. Město získá roční dividendu kolem 220 tisíc korun.

Teplo odebírá asi pět tisíc domácností, nemocnice nebo řada městských zařízení. Teplárna také dodává páru velkým odběratelům, jako je pivovar, gumovka nebo prádelny.

  • Nejčtenější

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

Krev poteče ze všech fízlů ve městě, hrozil muž. Došla si pro něj zásahovka

10. června 2024  14:37

Muž z Hradce Králové vyhrožoval na sociální síti tamním strážníkům, policistům, úředníkům z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rockové město vyhlíží festival. Novinkou je druhé pódium pro velkou kapelu

11. června 2024  8:50

Ve středu začne v Hradci Králové festival Rock for People. Festivalové město, které vyrostlo na...

Praskliny v domě majitelka přičítá opravě ulice. Podle firmy jsou starší

8. června 2024  7:15

V Novém Městě nad Metují na Náchodsku dokončují opravu silnice kolem historické věže Zázvorky. Jde...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Batňovicích po letech prodají vyhlášenou restauraci nájemci. Rozhodlo referendum

9. června 2024  9:36

Obyvatelé obce Batňovice na Trutnovsku souhlasili v místním referendu s prodejem objektu restaurace...

O náhradní matky téměř vyhynulých nosorožců se postará zoo ve Dvoře, pomůže i Berlín

12. června 2024  18:34

Safari park ve Dvoře Králové, zoo v Berlíně a tamní Leibnitzův institut uzavřely dohodu, že budou...

Málo sněhu a výkyvy počasí. Mapa republiky roztála o měsíc dřív než loni

12. června 2024  16:52

Z úbočí Studniční hory v Krkonoších zmizelo sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je to místo,...

Padesát vzácných jasoňů vypustili do Krkonoš, čísla na křídlech mají kvůli ochraně

12. června 2024  14:22

Ochránci přírody v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu...

Hradec koupí auto s kamerami. Sklízí kritiku, že pomáhá parkovací firmě

12. června 2024  10:45

Auto ověšené kamerami a vybavené umělou inteligencí dostanou do výbavy strážníci v Hradci Králové....

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...