Soud přehrává odposlechy v kauze dotačních podvodů při opravě hotelu

  14:54aktualizováno  14:54
Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá kauzou dotačních podvodů při opravě Hotelu Bohemia v Chrudimi. Původně rozdal pěti osobám a dvěma firmám podmínky a peněžité tresty. Vrchní soud ale verdikt zrušil a nařídil hradeckému senátu jednání doplnit o pořízené odposlechy.

Obžalovaní v kauze dotačního podvodu při rekonstrukci chrudimského Hotelu Bohemia u Krajského soudu v Hradci Králové (12.9.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Odvolací soud tak v březnu vyhověl námitce státního zástupce Adama Borguly, jemuž se nelíbilo, že hradecký senát označil odposlechy mezi některými z obžalovaných za nadbytečné a do projednávání je nezařadil.

„Tuto věc jsem namítal v rámci svého odvolání a mimo jiné v této věci i odvolací instance seznala, že je na místě tyto odposlechy provést,“ řekl  Borgula.

V případu modernizace Hotelu Bohemia Chrudim figuruje osm lidí a tři firmy. Podle obžaloby se při přestavbě hotelu pokusili poškodit finanční zájmy Evropské unie a spáchat dotační podvod, když z projektu vyváděli peníze. Obžalovaným hrozí dva až osm let vězení.

Většina obhájců u soudu řekla, že pořízení odposlechů považuje za nezákonné. „Přehrání hovorů nic nového přinést nemůže,“ řekla jedna z obhájkyň.

Soud loni v květnu uložil pěti obžalovaným podmíněné tresty. Dvěma společnostem uložil peněžité tresty ve výši 300 tisíc korun. Další tři obžalované a stavební firmu Metrostav soud obžaloby zprostil (více v článku  Za šizení dotované opravy hotelu padly podmínky a peněžité tresty pro firmy).

Soud obžalované potrestal pouze za to, že usilovali o proplacení takzvané mikropilotáže, ačkoliv dělníci na stavbě provedli pouze několik trubkových mikropilot. Obžaloba je také vinila z toho, že oproti projektu zvolili odlišné provedení ocelové konstrukce či použili levnější stavební materiál na příčky. Tyto skutky však podle soudu nebyly trestným činem.

Podle spisu se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Fotogalerie

Oprava hotelu měla stát 74 milionů korun, celková dotace měla být 43 milionů korun.

Součástí projektu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacena a práce se zastavily. Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal jiné firmě.

Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem, na obou zakázkách se podílela například firma Metrostav.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Na opravu silnice s výmoly čekají roky, hradecká radnice jen slibovala

Rozbitá silnice v Březhradě v Hradci Králové (15.1.2019).

Čtrnáct let marného čekání na opravu vozovky v ulici K Potoku v městské části Březhrad v Hradci Králové není stále u...

Najdete na iDNES.cz