V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

  18:09aktualizováno  18:09
Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií ztracené sádrové sochy, která zde stála v roce 1928. Na modelu pracoval robot i sochař Ladislav Jezbera.

Sochy a busty T. G. Masaryka v loňském roce doslova zaplavily areál umělecké slévárny HVH v podkrkonošské Horní Kalné. Přestože vlna zájmu o bronzové odlitky prvního československého prezidenta vyvolaná 100. výročím od založení republiky opadla, Masaryky zdejší slévači vyrábějí stále.

Právě v těchto dnech pracují na zakázce pro brněnské výstaviště, kde byl v roce 1928 při otevření areálu odhalen sádrový odlitek a později zmizel neznámo kam.

Více než dva metry vysokou sochu z bronzu návštěvníci výstaviště poprvé uvidí začátkem října na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Je společným dílem robota a akademického sochaře Ladislava Jezbery.

Když se v květnu 1928 otevíralo výstaviště, prezident T. G. Masaryk u toho chyběl, přijel až začátkem června. Na návštěvníky však už z podstavce rotundy v centrálním pavilonu A shlížela jeho sádrová socha v nadživotní velikosti. Až v roce 2017 se podařilo dohledat, že jejím autorem byl Otakar Španiel.

Odlitek se stal vzorem pro výrobu nejméně tří bronzových plastik, dvě zmizely, poslední se nachází v depozitáři Národního muzea. Ten se stal vzorem pro novou sochu.

Pracovníci kuřimské firmy MCAE Systems ji 3D technologií naskenovali a ze získaných dat robot vytvořil hrubý model, jehož povrch ze syntetické hmoty před zraky návštěvníků loňského strojírenského veletrhu v Brně stroj obráběl. Model, jenž se stal podkladem pro odlitek v Horní Kalné, dokončil akademický sochař Ladislav Jezbera.

„Technologie pro skenování sochy zachytí detailně a bezkontaktně její tvar, takže ji nemůže poškodit. Dá se říci, že tak vznikla věrná kopie původní sochy Otakara Španiela,“ prozrazuje ředitel společnosti Miloslav Drápela.

Robot ušetřil měsíce práce, ale sochař plastiku dotvořil

Přestože hrubou práci vykonal robot a sochaři ušetřil několik měsíců práce, Ladislav Jezbera nad modelem strávil desítky hodin. Podobizně prezidenta dal finální výraz.

Fotogalerie

„Stroj je velice přesný, za sochaře zaměří kompozici a práci mu výrazně usnadní. Tato socha je specifická drobnokresbou modelace Otakara Španiela, který byl velice sofistikovaný modelér, jeden z nejlepších v českém sochařství. Tyto jemnosti není stroj schopný zkopírovat,“ vysvětluje Jezbera.

Slévači v Horní Kalné, kteří odlévají bronzová díla metodou ztraceného vosku, už mají hotový otisk modelu a nyní půjdou formy do pece, kde zůstanou několik dní.

„Vosk musí vytéct a formy se musí vypálit, aby nebyly vlhké. Pokud bychom bronz lili do mokré formy, vznikl by nekvalitní odlitek,“ vysvětluje spolumajitel slévárny Petr Horák. Skulptura by podle něj měla být hotová do měsíce, měřit bude více než dva metry a vážit okolo 300 kilogramů.

Veletrhy Brno se rozhodly Masaryka na výstaviště vrátit u příležitosti několika výročí. V loňském roce se uskutečnil 60. Mezinárodní strojírenský veletrh, uplynulo devadesát let od otevření výstaviště a zároveň sto let od vzniku Československa. „Socha T. G. Masaryka nám přišla jako vhodný symbol, který bude tato tři výročí připomínat,“ říká marketingový ředitel Veletrhů Brno Jiří Smetana.

Zaměstnanci výstaviště uspořádali sbírku

Plastika nebude stát na stejném místě jako v roce 1928. Interiér rotundy pavilonu A tehdy tvořil otevřený prostor, dnes zde je konferenční sál. „Sochu proto umístíme do nástupního prostoru do rotundy, což je nejvznešenější vstup do původní části výstaviště z roku 1928,“ podotýká.

Bronzový odlitek bude stát na 130 centimetrů vysokém soklu, na podstavci bude napsaný příběh o historii a vzniku sochy a také jména lidí, kteří její realizaci podpořili. Na návrat Masaryka do Brna přispěli současní i bývalí zaměstnanci výstaviště.

„Sbírka ještě není ukončená, zatím se podařilo vybrat okolo devadesáti tisíc korun. Přispěla zhruba čtvrtina z 250 zaměstnanců výstaviště,“ upřesňuje marketingový ředitel.

Celkové náklady na odlití sochy a výrobu podstavce jsou podle něj téměř půl milionu korun.

Co se stalo s původním sádrovým Masarykem, který byl na výstavišti v roce 1928, nikdo neví. „Výstava tehdy trvala jen několik měsíců, potom byla socha odvezena a pravděpodobně se objevila na menších výstavách. Jaký byl její další osud, není jasné,“ dodává Jiří Smetana.

Podklady pro výrobu sochy pořídil 3D skener:

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Kavárna žádá od Hradce dva miliony za zmařenou investici do benzinky

CrossCafe chce zřídit kavárnu v prvorepublikové benzince v Hradci Králové.

Kavárenská síť CrossCafe chce po Hradci Králové odškodné dva miliony korun za zmařenou investici. Městu nemůže...

Mňága a Žďorp i Povodí Ohře. Bojiště láká na nový festival Artu Kus

V areálu na Bojišti v Trutnově vrcholí přípravy na první ročník Artu Kus...

Téměř třicet let měl konec srpna na Bojišti v Trutnově zarezervovaný Open Air Music Festival, později přejmenovaný na...

Hradecký kraj chystá opravu dvaceti silnic, aby dosáhl na unijní peníze

Most přes Orlici je na hranici své životnosti, nový bude navíc širší.

Hradecký kraj chce získat z Evropské unie na opravy silnic stovky milionů korun. Aby v hodnocení žadatelů vyšel co...

Najdete na iDNES.cz