Boj o hradeckou průmyslovku končí, argumenty kraj neobměkčily

  7:05aktualizováno  7:05
Zastupitelé Královéhradeckého kraje sloučili hradeckou průmyslovku s blízkou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Hradební ulici. Nepřesvědčila je ani petice s 1 600 podpisy, ani snahy o debatu.
Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek)

Nespokojenci neuhájili samostatnou průmyslovku v Hradci Králové. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili fúzi škol těsnou většinou třiadvaceti hlasů. Obě školy se sloučí od příštího školního roku pod hlavičkou školy v Hradební, která je větší. Sloučení předcházela dlouhá diskuse, do níž se zapojila veřejnost.

Přimluvit se za svoji školu přišel před zastupitele i absolvent průmyslovky Pavel Uhrin. "Očekával bych, že materiál bude podle zákona o svobodném přístupu k informacím veřejně vyvěšen, aby si ho mohl prostudovat kdokoliv. To se ale nestalo," namítl Uhrin.

"Působí to na mě jako praktiky před rokem 1989. Takovým sloučením můžete zničit jméno školy s velice dlouhou a dobrou tradicí. Může to poznamenat nás, moje děti i vaše vnoučata," argumentoval bývalý student průmyslovky k zastupitelům.

Nebylo mu to ale k ničemu, zastupitelé rozhodli. Od opozice i veřejnosti však sklidili kritiku za neuváženost a nedostatečně propočítané úspory.

Rodiče i škola kritizovali rychlost sloučení

S Uhrinem přišli svůj nesouhlas se způsobem a rychlostí, s jakými kraj školy slučuje, vyjádřit i zástupci rodičů studentů průmyslovky, zaměstnanců školy a spolu s nimi i ředitelka školy Eva Stehlíková.

Školy mají příliš volných míst

Královéhradecký kraj má v současnosti v prvních ročnících svých středních škol zhruba 9 tisíc volných míst, ale uchází se o ně jen 4,5 tisíce deváťáků.

Slučování škol nebo omezování prvních ročníků u vybraných oborů tak bude muset pokračovat. Na řadě by mohly být třeba školy v Novém Bydžově, Lázních Bělohradě nebo Nové Pace.

"S tím, že se školy musí slučovat, souhlasím. Vadí mi ale ten způsob. Když jsem se o slučování dozvěděla, požadovala jsem po paní radní (Táně Šormové, radní pro školství - pozn. redakce), aby mi poskytla materiál k plánované optimalizaci," řekla Stehlíková před zastupiteli.

"Bylo mi ale řečeno, že ho nedostanu, protože bychom ho mohli připomínkovat a šťourat se v něm. Takhle se v demokratickém státě nediskutuje," upozornila ředitelka Stehlíková.

Radní hájí sloučení, musí se šetřit. Kritici však úsporu nevidí

Hlavním argumentem radní Šormové (nestr. za KSČM) a hejtmana Lubomíra France je zejména nadbytek míst ve školách zřizovaných krajem a v návaznosti na to i šetření finančních prostředků na provozu budov, ale i na platech učitelů a provozních pracovníků.

"Proces slučování, který jsme nastolili, je dělán velmi zodpovědně," podotkl při dlouhé diskusi Franc.

Někteří zastupitelé ale vyjádřili obavy, že úspory nebudou až takové, jak si kraj maluje. "Špatná využitelnost pedagogů je řešitelná i jinak než slučováním škol, to samé špatná využitelnost budov. Mám obavy z toho, že školy sloučíme, a neušetříme vůbec nic," argumentoval opoziční zastupitel Jiří Veselý.

Největších úspor peněz chtějí krajští zastupitelé získat plánovaným přestěhováním dílen školy a učiliště v Hradební z prostor U Koruny a na Velkém náměstí.

"Zaráží mě, že opuštění obou budov je uvedeno jen jako výhledové. Je to stejné, jako kdybych řekl, že v podnikání výhledově budu mít zisk pět milionů a výhledově budu jezdit v lamborghini," podotkl Uhrin.

Opozice chtěla sloučení odložit

Nástupnická škola, která začne fungovat 1. srpna 2013, bude mít dlouhý název složený ze jmen obou škol: Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové. Právním nástupcem, který převezme veškerý majetek průmyslovky, bude škola v Hradební.

"Pro někoho to, že průmyslová škola bude fungovat dál, jen s pozměněným názvem, může být jen kosmetická úprava. Ale například v Chrudimi takovýto postup tamní průmyslovku zlikvidoval," upozornil pedagog průmyslovky Pavel Pátý.

Podle něj žáci se zájmem o techniku, kteří dál chtějí pokračovat na vysoké škole - a těch je na průmyslovce většina - si velmi pečlivě vybírají školu s renomé, ne střední odbornou školu.

"Radši proto dojíždějí nebo jsou na internátu v jiném městě, jen aby mohli studovat na střední průmyslové škole. Je to jako kdyby Coca-Cola oznámila, že končí a stejný nápoj bude k dispozici pod názvem Kofola. Zájem o ni nestoupne, spíš naopak," řekl Pátý, který je prý nejdéle sloužícím učitelem školy.

Opoziční zastupitelka Anna Maclová s podporou svých kolegů navrhla odložení projednávání na červen: "Tak, jak nám byla představena, je vize kraje dost obecná, chybí mi konkrétnější představa, kterou je potřeba dopracovat."

Koalice sociálních demokratů a komunistů ale její návrh smetla ze stolu a po více než hodinovém projednávání prosadila svůj návrh.

Slučování středních škol v kraji patří poslední roky k nejpalčivějším tématům, která vyvolávají velké emoce.

Nejvíc o sobě před dvěma lety dávali vědět studenti Gymnázia v Hořicích, kteří s učiteli v hojném počtu přišli protestovat přímo na zasedání zastupitelstva. Neuspěli, kraj je sloučil s tamní obchodní akademií a zemědělskou školou.

"Jde o připravenost těchto kroků. V Hořicích, kde se měla sloučením škol ušetřit budova, se ukazuje, že budova bude znovu potřeba. Jsou tam i problémy s přejezdy učitelů. Obávám se, aby stejná situace nenastala i tady," podotkla zastupitelka za Východočechy Martina Berdychová, která na nedomyšlené slučování škol upozorňovala už v minulém volebním období.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

Světla na přejezdu fungovala, potvrdilo vyšetřování nehody v Černožicích

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Na železničním přejezdu v Černožicích na Hradecku, kde v polovině července zemřeli čtyři lidé, v době srážky vlaku a...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Najdete na iDNES.cz