Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Půlstoletí oslaví šimpanzi hostinou, dárci poslali dvorské zoo 35 milionů

  14:14
Dvojice samic šimpanze čego Bonnie a Babeta patří k inventáři královédvorského safari parku. Už uplynulo půlstoletí ode dne, kdy na východ Čech přijely z Kamerunu. Ošetřovatelé pro ně přichystali odpolední hostinu. Dvorský safari park přežil covidové uzávěry díky štědré podpoře veřejnosti, dárci poslali 35 milionů korun.

„Zejména Bonnie byla jakýmsi maskotem zahrady. Když do Dvora přišla, byla velmi malá a často se vydávala mimo klec. Jak rostla, zjišťovala, že je mnohem silnější než její lidští opatrovníci. A rostlo jí i sebevědomí,“ říká zooložka Gabriela Linhartová.

Navzdory svému věku zůstává Bonnie dominantním zvířetem skupiny a ostatní členy tlupy chrání před případným nebezpečím.

Z původní nevyhovující klece se dvěma prosklenými boxy na místě dnešních Vodních světů se šimpanzi v roce 1984 přesunuli do nového opičince s přírodními výběhy. V roce 2012 zoo investovala do rozšíření pavilonu.

Překotný vývoj v průběhu desetiletí prodělal také jídelníček šimpanzů. Dříve běžně dostávali chleba, pudinky, rýžové nákypy, piškoty nebo mléčné výrobky, časem však ubylo příliš sladké ovoce.

„Dnes šimpanzi ovoce dostávají pravidelně, avšak každý jedinec do ruky přes mříž. Jen tak se dá zajistit, že má každý jen právě tolik, kolik je vhodné. Zbytek potravy tvoří zelenina od okurek přes saláty až k rajčatům a také listnaté větve,“ vysvětluje zooložka.

Ošetřovatelé na 13. hodinu připravují šimpanzům zábavnou hostinu. Hračky nebo jídlo, například listové saláty, čínské zelí nebo čekanku, jim do přepravek u výběhu mohou nosit až do pátku také návštěvníci.

Na 70 tisíc dárců poslalo 35 milionů korun

Celkem třikrát musel Safari park ve Dvoře Králové od loňského jara přerušit provoz. Těžké časy pomohla krajské organizaci přečkat kromě příspěvku od zřizovatele a státních kompenzací štědrá podpora veřejnosti. Desítky tisíc dárců poslaly 35 milionů korun.

Navzdory složité době se rozvoj zoo nezastavil. Investovala do rekonstrukce pavilonu hrošíků, do nákladných oprav mostů a na místě zbourané slévárny vznikají expozice se zvířaty jihozápadní Afriky.

Podle ředitele safari parku Přemysla Rabase dlouho připravované investice nebylo možné zastavit ani v covidové době.

V období, kdy byla zoo kvůli pandemii zavřená, byl jediným významným příjmem příspěvek Královéhradeckého kraje. Hejtmanství zahradu každoročně dotuje vyrovnávací platbou.

V loňském roce činila 61 milionů, dalších 13 milionů tvořila mimořádná dotace na pokrytí ztrát způsobených první vlnou pandemie. Na tržbách zahrada přišla o desítky milionů korun.

17. prosince 2013

Pokud by došlo ke zhoršení situace, měl safari park v záloze akční plán úsporných opatření. Ten v krajním případě počítal s omezením počtu zvířat, některá by se musela stěhovat do jiných zoo. Akční plán nakonec zůstal v šuplíku i díky tomu, že v polovině dubna zahrady mohly otevřít.

Velkou a zcela nečekanou finanční vzpruhou se stala podpora veřejnosti. Prostřednictvím adopcí, pozvánek zvířat na oběd, dárcovských DMS a dalšími způsoby lidé od jara poslali více než 35 milionů korun. Zdaleka největší odezvu měla akce Pozvi zvíře na oběd.

Přemysl Rabas přiznává, že právě peníze od veřejnosti umožnily organizaci těžkou dobu přežít.

Tři uzávěry

Safari park od loňského jara přerušil provoz celkem třikrát. Zoologické zahrady byly vloni zavřené od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně pandemie znovu od 9. října do 2. prosince. Třetí uzavírka byla nejdelší, trvala od 18. prosince do 12. dubna. V polovině května zoo zahájila hlavní sezonu a otevřela africké i lví safari, o týden později ve zvláštním režimu vnitřní pavilony. Nyní je areál přístupný bez kapacitních omezení.

Návštěvnost od dubnového rozvolnění neustále roste, ve všedních dnech i o víkendech. Na obvyklou úroveň se ale zatím nevrátila. Do začátku června dosáhla 80 tisíc lidí.

„Podpora od státu nebyla příliš významná. Vláda sice zvýšila dotace pro zoologické zahrady z dvaceti na osmdesát milionů, ale vzhledem k tomu, že v České republice je třicet licencovaných zoo, přineslo to pro nás zhruba čtyři miliony korun. Doopravdy zásadní byla podpora veřejnosti, pomohla nám zvládnout období, kdy jsme byli zavření.“

Peníze poslalo na 70 tisíc jednotlivých dárců a šly na každodenní provoz. Jen náklady na krmení pro zvířata a mzdy zaměstnanců měsíčně dosahují šest milionů.

Investice za 100 milionů

Paradoxně v době, kdy byla zahrada odříznutá od příjmů, rozjela několik velkých investic. Na konci jara dokončila tři projekty v součtu za téměř 40 milionů korun.

Na místě betonového mostu kolem výběhu s hrochy vznikla nová cesta tvořená soustavou gabionových valů a pěti lávek v africkém stylu. Projekt za 23 milionů zaplatil Královéhradecký kraj.

Z rezervního fondu, kam zoo ukládala peníze v minulých dvou letech, zaplatila devět milionů za rekonstrukci sto metrů dlouhého mostu se zázemím pro chov buvolů pralesních a psů hyenovitých. Bezmála šest milionů korun stála oprava minulý týden otevřeného pavilonu hrošíků liberijských.

Jeden z největších projektů za poslední roky safari park realizuje na místě bývalé slévárny nedaleko Neumannovy vily, jejíž demolice začala v roce 2016. Vznikají zde expozice pro zvířata žijící v Namibii a Jihoafrické republice. Projekt s celkovým rozpočtem přes sto milionů korun je rozdělen na několik etap.

„Budou zde expozice s plameňáky, pelikány, krokodýly a nejatraktivnější bude expozice věnována tučňákům, její stavba by měla začít ještě v letošním roce,“ sdělil Rabas. Před dokončením je voliéra pro plameňáky a steak house. Krajská organizace vyhlásila výběrové řízení na venkovní expozici tučňáků brýlových, stát bude kolem 40 milionů.

  • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Koupit a zbořit. Úpice bojuje s vybydlenými byty, z nichž jsou ruiny

Patrový dům na okraji Úpice na Trutnovsku býval dobrým místem pro život. Podnikání s chudobou to ale změnilo. Z bytů...

Hradecká filharmonie zve ve speciálním cyklu koncertů na Dvořáka i Erbena

Zásadní díla klasické hudby v plném obsazení se sólisty i mohutným sborem dříve uváděla hradecké Filharmonie v bílé...

Stavba podchodu a opravy sítí rozpůlily Třebechovice, vznikají kolony

Souběh dvou dopravních staveb doslova rozpůlil Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku. Z východu na západ se lidé...

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Jedno ze tří čápat, která se podařilo zachránit díky přikrmování přímo na hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, zabil...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...