Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

  10:20
Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti komise místní samosprávy, některých obyvatel Kopce svatého Jana, ochranářů i památkářů. Lokalita se však může stát přírodní památkou.

Více než 60 kilogramů trhaviny 2. července roku 1978 srovnalo se zemí budovu Zámečku na Novém Hradci Králové pocházející z počátku 18. století.

Teď by se měl Zámeček postavit znovu. Jenže nikoli jako jednopatrový letohrádek nad jižními svahy a vinohrady, ale coby čtyřpodlažní bytový dům, navíc v sousedství dřevěného kostela svatého Jana Křtitele, hřbitova a zvonice.

Projekt se vrací po čtyřech letech. V srpnu 2018 stavební odbor magistrátu zamítl žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby domu, protože podle dřívějšího rozhodnutí krajského úřadu byly plány v rozporu s územním plánem. Teď je územní řízení opět v chodu, odbor životního prostředí už souhlasil s kácením.

Projekt pokračuje k velké nelibosti komise místní samosprávy (KMS), některých obyvatel Kopce svatého Jana, ochranářů i památkářů. Naopak závažnější námitky již oproti roku 2018 nemá například Římskokatolická farnost Nový Hradec Králové.

Výhrad proti stavbě rezidenčního domu je celá řada - nedostatečné napojení na kanalizaci. Údajné riziko zhroucení podloží. Kontrast domu s kulturní památkou kostela i zvonice, kterou by převyšoval. Poničení přírodního rázu celého kopce. A pak také výskyt mnoha druhů chráněných živočichů.

Rada města sice před dvěma lety nepodpořila návrh na vyhlášení lokality přírodní památkou, avšak tento proces nezávisle na radnici zahájil krajský úřad.

Ráj přírody na dohled Hradce

Ochranáři i zoologové považují návrší mezi kopcem Svatého Jana, podél kostela a novohradeckého vodojemu až po svah Rozárka za naprosto unikátní přírodní lokalitu. Jsou tu biotopy pralesa, travnatých ploch i pozůstatky slunného ovocného sadu.

Letohrádek Zámeček

Zámeček – či spíš barokní příměstská vila – vznikl v roce 1721. Původní domek u kostela v roce 1699 vyženil hradecký chirurg a primas František Ernest Pichler a objekt nesl jméno zámek Pichlerovsko-Blahovský Na Vinicích u svatého Jana.

Dům často měnil majitele, zajímavostí je, že se v něm roku 1866 stravovali vojáci pruské armády, kteří tu z děl ostřelovali pevnost Hradec Králové. Až v roce 1873 Zámeček koupila Emilie Waldeková a rodina tu žila dalších sto let, kdy bylo rozhodnuto o demolici. Již v roce 1950 – kdy byl majitelem hradecký Bytový podnik – byl stav objektu kritický. V roce 1970 došlo k poslednímu pokusu o záchranu, přesto 2. července 1978 udělala všem nadějím konec trhavina demoliční čety. Krátce poté se propadl strop sklepa, který byl kvůli bezpečnosti zavezen.

„Díky zachovalosti těchto biotopů se zde vyskytuje celá řada vzácných a zvláště chráněných druhů živočichů, jako jsou plši, netopýři, mnoho vzácných druhů hmyzu včetně modráska očkovaného a bahenního, brouci dřevomilové, kovaříci či lesák rumělkový a mnohé další druhy. Byly zde také zjištěny stovky nočních motýlů,“ řekla bioložka Blanka Mikátová, která na návrší nedávno vedla zoologický průzkum.

Přímo na místě plánovaného rezidenčního domu žije plch velký a v dutině starého stromu sídlí kolonie netopýrů. Budování by kromě zničení domova těchto druhů mohlo vést k vyhynutí mnoha dalších druhů především nočních živočichů, kteří se v širokém okolí nacházejí pouze na Kopci svatého Jana:

„Negativní vliv by stavba měla především kvůli osvětlení. Umělé osvětlení v nočním prostředí chování živočichů výrazně ovlivňuje. Může narušovat přirozené chování a životní cykly u mnoha organismů. V některých případech může dojít až k lokálnímu vyhynutí dotyčného druhu. Celé návrší je dosud relativně málo poznamenané světelným znečištěním a životní prostor tu nachází mnoho živočišných druhů, které se jinde v Hradci Králové nevyskytují. Důsledky neuváženého a nešetrného osvětlování jsou mnohem hlubší, než by se mohlo na první pohled zdát,“ vysvětlila Mikátová, podle které se noční hmyz chycený do světelné pasti stává snadnou kořistí a případné vyhynutí může mít velké dopady na celý ekosystém.

Udělá konec plánům kraj?

Navzdory tomu rada města předloni nevyslyšela podnět na vyhlášení přírodní památky. Údajně však nikoli z důvodu neochoty k ochraně lokality, ale spíš kvůli zásahu do vlastnictví.

„Rada svým většinovým názorem nebyla přesvědčena o tom, že by soukromému majiteli těchto pozemků měla být nařízena jejich speciální údržba ve smyslu ochrany přírodní památky,“ konstatoval primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Ať již hejtmanství hradecký kopec přírodní památkou vyhlásí a zamezí tak stavbě rezidence, případně naopak návrh shodí ze stolu, proti bytovému domu je také KMS Nový Hradec Králové. Podle šéfa novohradecké komise Pavla Dusila se developeři nerojí jen kolem někdejšího Zámečku.

„Je pitomost tu cokoli stavět. Prosazujeme, aby se tu zachovaly pozemky v přírodním stavu a aby tu byl například park. Máme například projekt Central park Hradec Králové, jehož podstatou je, aby se současný, byť zanedbávaný lesopark rozšířil až na pozemky nahoru na Kopec svatého Jana a byl ponechán v současném stavu. My totiž sledujeme sílící úsilí více developerů si z toho území něco ukousnout. Dokonce žádají o spolupráci i nás, že by se později revanšovali. To ale nepřipadá v úvahu,“ zdůraznil Pavel Dusil

Také upozornil na dvě protichůdná rozhodnutí magistrátu: „Podle vodohospodářů se tam stavět nemůže. Naproti tomu to ignoruje odbor majetku, který se snaží získat souhlas pro opravu silnice. Je na to potřeba si vypůjčit pruh podél cesty. Majitelé pozemku, kteří tam chtějí stavět, to zapůjčení podmiňují tím, že dostanou rozhodnutí dokumentace pro územní řízení. Když jej obdrží, potom údajně mají záměr svůj pozemek prodat nějakému dravějšímu developerovi,“ řekl předseda KMS.

Farnost už neprotestuje

Před čtyřmi lety se proti původně vydanému územnímu rozhodnutí odvolala i Římskokatolická farnost Nový Hradec Králové. Připomínkuje sice i aktuální řízení, ale spíš jde o sousedské vyjasňování vztahů. Kritika farnosti původně mířila proti výšce budovy, která by převyšovala zvonici, i příliš krátké vzdálenosti od zdi hřbitova.

„Investor reagoval na naše připomínky, došlo k nějakým úpravám projektu, což pro nás byl první vstřícný krok. Nedávno jsme o záměru diskutovali i v ekonomické radě farnosti, shodli jsme se, že je to jejich pozemek a nechceme jít vyloženě proti nim. Nicméně jsme podali nějaké připomínky, ale spíš v duchu, abychom si rozuměli jako sousedé. Zkrátka, že nejde o úplně standardní místo, ale pietní včetně kostela a navíc tam budou zvonit zvony. Nejsme proti záměru, jen jsme jej připomínkovali,“ uvedl farář Prokop Brož.

  • Nejčtenější

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Na Broumovsku přežil rekordní počet sokolů, z hnízd vylétla desítka mláďat

Úspěchem dopadlo letošní hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Na...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

Hip Hop Kemp vrátím do života, slibuje zakladatel festivalu Radek Maliník

Uznávaný festival Hip Hop Kemp, na který jezdívalo až 25 tisíc diváků z celé Evropy, už třetím rokem po sobě nebude....

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...