Požár zámku v Horním Maršově

Požár zámku v Horním Maršově | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Zámek v Horním Maršově i bazar zapálila parta žhářů, soudí policie

  • 3
Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku zapálil kdosi v srpnu úmyslně. Kriminalisté s hasiči našli dost stop po látkách podporujících hoření. Policie případ dál vyšetřuje, může za ním stát organizovaná skupina. Podobné znaky našli vyšetřovatelé u požáru aut v bazaru na Pelhřimovsku.

Oheň zachvátil zámek v Horním Maršově ráno v neděli 19. srpna. Od té doby se policisté pokoušejí objasnit vznik požáru. Vyslechli řadu lidí, vyhodnocují kamerové záznamy a specializovaný tým kriminalistů spolupracuje s kolegy z jiných míst republiky.

Po ohledání místa se ukázalo více ohnisek, kde požár vznikl. Také podle hasičů bylo úmyslné zapálení od začátku jednou z nejpravděpodobnějších verzí vyšetřovatelů.

„Policisté již pracují s jedinou verzí a tou je úmyslné zapálení. V zajištěných stopách byla potvrzena přítomnost akcelerantů hoření, tedy látek podporujících hoření, vysoce hořlavých látek,“ uvedl mluvčí hradecké policie Jan Čížkovský.

Oheň se šířil ze zadní, severovýchodní strany půdy. Postupně zasáhl východní, západní a nakonec i jižní část půdy zámku. Podle hasičů byla rychlost i intenzita šíření požáru překvapující už od počátku.

„Požár vznikl na severovýchodní straně zámku, úmyslně byl založený v odlehlejší části, aby se na něj přišlo co nejpozději a vznikla značná škoda. Jeho intenzita byla veliká, rychle postupoval a šířil se po celém obvodu půdního prostoru bývalého zámku. Ve vnitřních prostorách pod ohniskem požáru byl cítit zápach hořlavých kapalin,“ popsal vyšetřovatel hasičů Libor Halouzka.

Podle policie jsou již vyšetřovatelé na stopě pachatelů, a to díky zjištěným důkazům.

„Dosud zjištěné informace nasvědčují, že požár zámku má společné znaky jako úmyslně založený požár několika vozidel v bazaru, kterému se věnují kriminalisté z Pelhřimova,“ řekl Jan Čížkovský.

V případě autobazaru vznikla škoda téměř jeden milion korun, ohrožen však byl majetek téměř za deset milionů. V případu zámku škoda přesáhla pět milionů, ale hodnota ohroženého majetku převyšovala výrazně deset milionů.

U obou případů je podle policie téměř jisté, že se jich účastnilo více lidí. Kriminalisté vyhodnocují informace o zjištěném pohybu vozidel značky Škoda v blízkosti míst požárů, která měla vždy odjíždět směrem na Prahu.

Právě v Praze byla odcizena registrační značka, jež byla umístěna na jednom z aut. Shoduje se také popis posádek vozů. Trutnovští kriminalisté na tom spolupracují s kolegy z Pelhřimova, Prahy i odjinud.

Maršovský zámek

Zámek nechal v roce 1792 postavit na místě panského domu císařský komoří Jan Bethold Schaffgotsch v pozdně barokním slohu s prvky nastupujícího klasicismu. Betholdův pravnuk Alfons Aichelburg zámek v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu. Tehdy vznikla i asymetricky umístěná věž na jihozápadním nároží. Při poslední větší stavební úpravě nechali tehdejší majitelé Czernin-Morzinové v letech 1906–1910 přistavět centrální schodiště na jižním průčelí.

Od roku 1940 byla část zámku využívána Hitlerjugend. V roce 1945 byl zámek konfiskován a o dva roky později jej získal místní národní výbor pro kulturní potřeby. V zámku byla nakonec zřízena internátní škola v přírodě, která ho využívala až do konce 80. let minulého století.

Požár vozidel na Vysočině policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Požár zámku kriminalisté dosud vyšetřují pro trestný čin poškození cizí věci. Když se potvrdí, že se jednalo o organizovanou skupinu, žhářům hrozí až 15 let vězení.

Při hašení požáru zasahovalo postupně víc než sto hasičů, zásah jim zabral dvanáct a půl hodiny. Byl značně komplikovaný kvůli členitosti půd zámku, padání konstrukcí i krytiny. Čtyři hasiči se při hašení lehce zranili.

Navíc právě panovala pětatřicetistupňová horka, takže sálavé teplo působilo až čtyřicet metrů od budov.

Požár zničil střešní konstrukce zámku po celém jeho obvodu. Poškodil i půdní vestavbu, dvě věže zámku i část stropů v druhém nadzemním podlaží všech křídel.

Podle informací z konce října vyhořelý zámek zřejmě získá od ruského majitele pražská firma Nové Zálesí. Josefovští památkáři se sešli se současným i budoucím majitelem a řešili zajištění poškozeného zámku před zimou.

Oheň se začal šířit už před pátou hodinou ráno: