Plán parkovacího domu u hradecké nemocnice spí. Potíž je s pozemkem

  6:48aktualizováno  6:48
Projekt parkovacího domu u hradecké fakultní nemocnice ještě vloni v létě vypadal na bleskovou akci. Město našlo soukromého investora, který chtěl za 250 milionů postavit budovu s 800 "chlívečky" pro vozy a jasná byla dokonce i cena: první hodina parkování zdarma, každá další půlhodina za desetikorunu.

Hradecká nemocnice nové parkoviště nutně potřebuje. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dům se měl začít budovat letos v únoru a otevírat právě v těchto dnech. Jenže zatímco u nemocnice poměrně rychle roste nový univerzitní kampus, parkovací dům stále nemá ani základy.

Ačkoli začátku stavby se nemohou dočkat město ani nemocnice, objevil se nečekaný problém.

"Bohužel to vázne na jednom pozemku a jeho směně mezi městem a nemocnicí. Jednáme s ministerstvem financí, byla mu předložena už třetí varianta směny, ale ani tu neschválilo a má nějaké připomínky," říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Ten také hasí "požár", který vypukl po slovech opozičního zastupitele Martina Hanouska, že projekt padl, protože se znelíbil firmě ISP, jež má hradecké parkování pod patronací, ale zóna u fakultní nemocnice jí nepatří.

Parkování ve středu města vyřeší Gayerova kasárna

"Není to pravda. Ta lokalita není v zóně ISP a do investorské soutěže se tedy může přihlásit kdokoli. Rada města předchozí soutěž na prodej pozemku zrušila, protože se přihlásil pouze jediný zájemce a nabídl cenu, kterou jsme shledali jako nedostatečnou," vysvětluje náměstek.

Na tahu je nyní ministerstvo financí, avšak město už přemýšlí o nouzové variantě. "Buď se dohodneme o směně, anebo dáme útvaru hlavního architekta pokyn, aby hledal variantu bez dotyčného pozemku," uvádí Vedlich.

Parkovací dům u nemocnice stále zůstává pouze na papíře, zato nepoměrně nadějněji vypadá projekt stejného charakteru – v Gayerových kasárnách. Úterní zastupitelstvo záměr ISP odsouhlasilo, a tak by zde mělo vzniknout nejméně 250 nových parkovacích míst.

"Vytipovali jsme několik oblastí, mezi nimiž bylo i Ulrichovo náměstí, ale po vyhodnocení jsme jako nejvhodnější vybrali právě Gayerova kasárna," říká náměstek primátora Martin Soukup.

Stavba nesmí převyšovat okolní budovy

Jednu připomínku měli památkáři: stavba nesmí převyšovat okolní historické budovy. Kvůli tomu se radnice nejspíš bude muset smířit s nižším počtem parkovacích míst.

"Usilujeme o co nejvyšší kapacitu, budeme se pohybovat mezi 250 až 360 stáními, ale podle posledních informací to bude spíš nižší číslo," uvádí hlavní hradecký architekt Petr Brůna.

Další výhradu má opoziční zastupitel Adam Záruba, jemuž se příliš nelíbí vzhled parkovacího domu: "V této lokalitě by si zasloužil lepší architektonickou úroveň, aby tam nevznikla nová Katschnerka." Míní tím jiný hradecký "parkhaus" stojící v Hořické ulici.

Přestože město o dalších místech, kde by mohly vzniknout parkovací domy, nechce mluvit, redakce MF DNES lokality, o nichž radnice uvažuje, zná.

Mimo zónu ISP jde třeba o střední část Benešovy třídy nebo u nedaleké základní školy Mandysova a další lokality, kde bude magistrát hledat, jsou na Slezském a Pražském Předměstí, ale i ve středu města. ISP se už dříve nechala slyšet, že uvažuje o parkovacím prostorách v podzemí v parku 5. května u Novákových garáží i o stavbě velkého záchytného parkoviště v Jungmannově ulici.

Ještě letos má do jednání hradeckého zastupitelstva přibýt jiný bod týkající se parkování: město chce odkoupit nadpoloviční většinu akcií společnosti ISP, aby z vybraného parkovného také něco mělo. Radnice by za podíl mohla zaplatit přes 50 milionů korun.

ISP vloni zvedla zisk o čtvrtinu na 11,8 milionu korun.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Zvířata na farmě na Trutnovsku umírala hladem a žízní, potvrdila pitva

Zubožená zvířata v obci Slemeno na Trutnovsku

Nikoliv nemoc, jak tvrdila chovatelka, ale nedostatek vody a krmiva stály za úhynem zvířat v obci Slemeno v Podkrkonoší...

OBRAZEM: Zatímco v létě praskal ve švech, teď je Adršpach krajinou duchů

Opuštěné skalní město v Adršpachu na Broumovsku (11.2.2019).

Prakticky opuštěné adršpašské skály v zimě ostře kontrastují s tím, jak to ve skalním městě na Broumovsku vypadalo v...

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz