Do nadjezdu na obchvatu zatéká, stavba nového svede do Hořic tisíce aut

  8:30aktualizováno  8:30
Kolem 14 tisíc aut, která denně projedou po obchvatu Hořic na Jičínsku, bude rok a půl projíždět ulicemi města. Už brzo se totiž začne bourat a hned stavět nový nadjezd nad železniční tratí. Prohlídka 40 let starého nadjezdu na hlavním tahu z Hradce Králové na Jičín a Liberec ukázala, že půl kilometru dlouhý most dosloužil.

„Podrobný diagnostický průzkum prokázal zatékání do nosné konstrukce zaviněné také neodpovídající kvalitou použitých betonů v době výstavby. Proto po diagnostickém průzkumu bylo rozhodnuto o kompletní rekonstrukci mostu,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová a připomněla, že poslední zásadní rekonstrukce se datuje do roku 1994.

Stavba nového nadjezdu nad železnicí vyjde asi na 270 milionů korun.

Demolice původně měla začít ještě v lednu, avšak bude mít asi čtvrtroční zpoždění a začne v polovině dubna. Podle informací MF DNES je hlavním důvodem zdržení trasování objížděk, respektive nesouhlas jednoho z majitelů dotčených pozemků.

Nadjezd bude s největší pravděpodobností zcela uzavřen až do podzimu 2020, do té doby bude doprava obousměrně vedena ulicemi Husovou a Táboritskou, avšak v úzkých ulicích a křižovatkách zvlášť kamionům hrozí riziko uváznutí.

Fotogalerie

Městu jde hlavně o bezpečné přechody pro chodce.

„Naposledy jsme se kvůli tomu s ŘSD sešli v prosinci a věci je ještě třeba doladit. Pochopitelně máme připomínky a snažíme se eliminovat případná rizika. Na druhou stranu respektujeme, že se nabízí objízdná trasa a my musíme být shovívaví,“ upozorňuje místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti s podporou TOP 09).

„Zátěž pro město to samozřejmě bude, vždyť provoz se svede do jeho jižní části, kde je několik firem. Pro Hořičáky bude nejspíš komplikovanější zařazení se do proudu vozidel oběma směry na Jičín a Hradec Králové. Doprava se zkomplikuje i v souvislosti se železničním přejezdem a s průjezdy vlaků,“ jmenuje potíže starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj). 

Obává se i možného zkracování cesty přes město, zejména po Husově ulici, ale uznává, že reálné možnosti jiných objízdných tras se nenabízí.

Jeden a půl roku je spíš optimistická varianta

Strach nahání rovněž doba, po kterou má být nadjezd uzavřen. Jeden a půl roku je totiž spíš optimistická varianta, ta horší hovoří o tom, že stavba se povleče přes další zimní období, stejně jako tomu je třeba při budování mostu v hradecké části Svinary

Ten se měl původně otevřít na přelomu loňského listopadu a prosince, avšak zima o sobě dala vědět dříve, než stavaři předpokládali, a tak bude sloužit až od letošního května. Uváděný termín otevření nového hořického nadjezdu tedy prozatím počítá s lepší variantou: s koncem října příštího roku.

„Rok a půl je poměrně dlouhá doba a obav z problémů s dopravou ve městě mezi obyvateli a podnikateli jen přibývá. Odpověď na otázku, kde budou největší problémy, nám však dá až skutečná uzavírka,“ smířlivě dodává starosta.

Možná bude jen slabá náplast na tyto bolesti, že stavba nového nadjezdu přinese i výhody: most bude o něco širší než stávající, přibudou tu protihlukové stěny vysoké téměř 2,5 metru a ačkoli se zatím nepočítá s elektrifikací železnice, nový nadjezd již s ní má počítat, nad tratí má vést zhruba o metr výš než současný.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Ve Dvoře Králové staví zdravotnické zařízení, jenže zčásti načerno

Rozestavěné centrum pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká nové zdravotnické zařízení. Na moderní přístavbu historické vily však investor...

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Najdete na iDNES.cz