Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

  17:10
Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli které se zastavila rekonstrukce Velkého náměstí. Uplynulo deset měsíců a v Hořicích se s kauzou systémové podjatosti moří dál.

Velké náměstí v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stejný strašák, tedy systémová podjatost, loni v létě potopil i stavbu křižovatky Mileta, s níž se rovněž potýká stejný úřad

Rekonstrukci Velkého náměstí i přestavbu Milety přitom Hradec již zařadil do rozpočtového výhledu na roky 2020 až 2022. A přestože vládnoucí trojkoalice ANO, ODS, Změna a Zelení má eminentní zájem, aby v Hořicích rozhodli co nejdříve, kolem obou projektů musí našlapovat po špičkách.

Do Hořic se už vypravil náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) a pro jistotu s ním do spisů nahlížela i jedna z hradeckých úřednic. Mohla jí totiž připadnout role svědkyně, jež by v krajním případě mohla dosvědčit, že se Bláha případy Velkého náměstí i Milety ani náznakem nesnažil jakkoli upřednostňovat. 

Jen pro vysvětlení, systémová podjatost vzniká, jestliže představitel obecního úřadu rozhoduje o věci, na níž má obec výrazný zájem. Úředník je totiž zaměstnancem obce a je na ní ekonomicky závislý. Proto může vzniknout pochybnost o jeho nestrannosti při rozhodování. Oprava hradeckého náměstí zamrzla jen po slovech bývalého primátora Zdeňka Finka, jenž prohlásil současný stav náměstí za vřed města.

„Na stavebním úřadě v Hořicích jsem se byl zeptat na výkon státní správy. Zajímal jsem se, zda jako účastník řízení máme doplnit nějaké další podklady nebo vyjádření, ale dozvěděl jsem se, že veškerou dokumentaci mají k dispozici. Měl jsem s sebou úřednici, která nahlížela do spisů. Nebezpečí je příliš veliké,“ řekl Bláha. 

Pro stavební úřad v Hořicích má jen slova uznání a současně jej i lituje, že se oběma kauzami musí zabývat.

„Nazval bych to vraždou stavebního úřadu v přímém přenosu. Není k tomu kapacitně ani personálně vybavený, protože je to opravdu velké řízení,“ prohlásil Bláha (více čtěte v článku Úřad v Hořicích nestíhá, zahltil ho spis k opravě hradeckého náměstí).

Hysterické tempo Hořic

Velké náměstí i Mileta mají kromě systémové podjatosti i jinou podobnost, tentokrát už si nikdo neodváží ani tipovat, kdy se vrátí zpět do Hradce.

„Já už žádné termíny, a dokonce ani odhady neuvádím, protože se ukázalo, že se vždy něco může přihodit, kvůli čemuž nakonec nedopadnou ani pesimistické termíny. Pracuji na tom usilovně, když jsou příznivé okolnosti a nemusím hasit něco jiného,“ upozornila šéfka stavebního úřadu v Hořicích Gabriela Vaňkátová.

Fotogalerie

Současně konstatovala, že její úřad sice posílili dva pracovníci, zároveň mu však přibyla sekretářská práce. Nejhorší období prý už má nebohé oddělení za sebou. „Loni touto dobou situace byla horší. Bylo to hysterické tempo, do kterého nám neustále drnčely telefony a volali starostové, kteří na nás křičeli, že jim kvůli nám propadne dotační titul,“ popsala Vaňkátová.

Ze současného stavu a rozplétání hradecké kauzy pochopitelně není unešený ani místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti s podporou TOP 09).

„My to respektujeme, protože nám nic jiného nezbývá. Popravdě je to ale nesmírná zátěž, protože počet úředníků je omezený. Zkoušeli jsme vyvíjet iniciativu na posílení rozpočtu kvůli obrovské agendě, nicméně jsme neuspěli. Hradecké stavby jsou suverénně největší za poslední desítky let, co stavební úřad v Hořicích řešil,“ uvedl Pour.

Rýsuje se dohoda s bojovníky proti podobě nového náměstí?

Náklady 180 milionů rozložené do tří let od roku 2020. Takový je předpoklad podpořený rozpočtovým výhledem Hradce v případě rekonstrukce Velkého náměstí. Přestože studie architekta Jiřího Krejčíka podpořená městem vznikla již v roce 2008, zatím není jisté, zda začátek prací „již“ v roce 2020 nehraničí s nereálným optimismem. 

Ostatně již Bláhův předchůdce v roli náměstka pro investice Jindřich Vedlich podotkl, že tento termín se mu jeví coby málo pravděpodobný. Byť Hradec kvůli riziku systémové podjatosti nesmí tlačit na pilu a už vůbec ne na stavební úřad v Hořicích, je nadmíru jasné, že se o případ intenzivně zajímá. 

„Pokud stavební úřad ve věci územního řízení rozhodne pozitivně, budeme pokračovat. Tedy v tom případě, když do toho někdo nevlétne,“ připomněl Bláha iniciativu Spolku pro kvalitu života, jemuž se připravovaný záměr nelíbil a protestoval i formou petice.

Bláha však opatrně naznačil, že smír mezi městem a lidmi, kteří mají s architektonickým návrhem proměny náměstí problém, není nemožný. „S bojovníky proti plánu architekta Krejčíka existuje nějaký náznak dohody,“ sdělil Bláha.

Kauzu Mileta sleduje i stát a kraj

Mileta je nejspíš ještě sledovanější než případ náměstí. Kromě města totiž o modernizaci stojí i stát a kraj. Objevilo se sice již několik návrhů na řešení často ucpaného dopravního uzlu, ten poslední počítá s úpravou takzvané průsečné křižovatky ulic Sokolská a Hradecká, s rozšířením odbočovacích pruhů a mimoúrovňovým křížením chodců a cyklistů.

Součástí je i úprava napojení fakultní nemocnice a Benešovy třídy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odhadovalo, že kdyby vše pokračovalo podle plánů, přestavba by mohla začít v roce 2021. Nyní již bývalé vedení města vyjádřilo obavy, že kdyby se vše dál protahovalo, ŘSD by svůj vklad do křižovatky kolem 130 milionů korun mohlo věnovat aktuálnějšímu projektu. 

„Mileta je velmi důležitý uzel pro stát i pro kraj, takže věřím, že podpora chybět nebude,“ dodal Bláha.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Zkoušený Královéhradecký kraj si domluvil 35 lůžek v polském příhraničí

Pacienti z přetížených nemocnic v Královéhradeckém kraji by mohli putovat do špitálů v Polsku. Hejtmanství to dojednalo...

Bylo tu mělké moře plné žraloků, líčí pravěk hradecký paleontolog

Hradecký popularizátor paleontologie, autor řady knih a odborný pracovník hvězdárny Vladimír Socha v rozhovoru pro MF...

Odkaliště měděného dolu v Jívce je přírodní ráj, ochranáři část vykoupili

Před lety to byl zdevastovaný kus přírody poznamenaný těžbou měděných rud. Teď je však někdejší odkaliště v Jívce na...

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...