V Krkonoších je nejvíce sněhu za celou dobu měření, skoro tři metry

  14:03aktualizováno  14:03
Že je letošní zima po letech konečně pořádná, potvrdila pravidelná měření, která každé dva týdny provádějí odborníci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). V Labském dole naměřili 2,8 metru sněhu, což je nejvíce od roku 2005, z něhož pochází dosavadní rekord.

Botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil měří množství sněhu v Labském dole v Krkonoších (1.2.2019). | foto: David Taneček, ČTK

Odborníci z národního parku provádějí už desítky let pravidelná měření mocnosti sněhu každých 14 dní na dvou lokalitách: Labské louce a v Schustlerově zahrádce v Labském dole. Sledují tam sněhové poměry a zkoumají vlastnosti sněhu. Podle nich rozlišují šest základních typů sněhu.

„Poměrně podrobný monitoring na těchto lokalitách probíhá od roku 1995. Obě místa byla zvolena s ohledem na anemo-orografické systémy Krkonoš (větro-horopisné soustavy), které mají přímý vliv na zdejší přírodu,“ popsal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V pátek odborníci na Schustlerově zahrádce ve výšce 1100 metrů nad mořem naměřili podle ČTK výšku sněhu 253 centimetrů. „Od roku 2005 je to v této lokalitě rekordní hodnota. Minulé úterý jsme tady naměřili 280 centimetrů, od té doby si sníh sedl. A to největší kulminace sněhu tady bývá až v polovině března,“ řekl ČTK botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil, podle něhož předchozí maximum z roku 2005 bylo 220 centimetrů.

Odborníci na obou místech měří výšku sněhu opakovaně po celou zimu. Vykopou při tom sněhovou sondu až na zeminu.

„Tyto sondy slouží k popisu základních vlastností sněhové pokrývky, například typu sněhu, jeho tvrdosti, vlhkosti, vodní hustoty či průběhu teploty,“ vysvětlil Drahný.

Fotogalerie

Sněhový profil je pro odborníky důležitým zdrojem informací. Lze z něj vyčíst, jaký byl dosavadní průběh zimy a předpovědět nebezpečí výskytu lavin. Sníh totiž prochází proměnou kvůli mechanickému tlaku a změnám teploty okolního vzduchu, což vede ke změně velikosti a struktury sněhových zrn.

„Když sníh padá, bývá to šestiboký krystal. Vlivem větru a pádu na povrch dochází k jeho polámání. Když se v profilu vyskytnou místa s velkým teplotním rozdílem – nejčastěji se to stává při silných a dlouhodobých mrazech - může dojít k tvorbě takzvané dutinové jinovatky. A taková vrstva je velmi nebezpečná. Jsou to kritická místa pro vznik lavin. Tady v údolí se ale téměř netvoří, každoročně je tu dost sněhu, který funguje jako izolant,“ vysvětlila při jednom z dřívějších měření Petra Šťastná, botanička a expertka na sněhová měření a laviny Správy KRNAP.

Při tvorbě lavin však hraje významnou roli především větrné proudění. To totiž v nejvyšších partiích Krkonoš často rozhoduje o rozložení sněhu. Na hranách se tak mohou nahromadit až několikametrové převisy a závěje. Právě ty pak způsobují extrémně vysoké riziko lavin.

„Nad Obřákem jsme řezali laviny jako knedlíky“

Valerian Spusta

 Lavinovými svahy v Krkonoších jsou Kotelní a Studniční jámy, Údolí Bílého Labe, Labský, Obří, Modrý a Dlouhý důl a také svahy na polské straně pohoří, třeba severní svahy Vysokého kola.

V Krkonoších spadnou každoročně až desítky menších lavin. Loni v únoru lavina zčásti zavalila jednačtyřicetiletého muže v Hrazeném dole na začátku jižního úbočí Kozích hřbetů. 

Za stoletou lavinu označují odborníci sesuv sněhu z února 2015, který měl v Modrém dole šířku přes půl kilometru. Jen o týden dříve zavalila lavina ve Studniční jámě dva lyžaře, jeden z nich zemřel.

Autor:

Nejčtenější

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Další z rubriky

Autobusy zajistíme, slibuje kraj. Na Jičínsku BusLine podmínky odmítl

Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či...

Královéhradecký kraj zatím nemá jisté, jestli od dubna vyjedou autobusy na všech linkách. Nové smlouvy sice předběžně...

Podnikatelé v Krkonoších píší petici proti novým zónám národního parku

Správa KRNAP uspořádala seminář o nové zonaci parku ve škole v Horním Maršově....

Boudaři, vlekaři a starostové ve východních Krkonoších podepisují petici proti připravované zonaci národního parku. O...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Najdete na iDNES.cz