V Krkonoších je nejvíce sněhu za celou dobu měření, skoro tři metry

  14:03aktualizováno  14:03
Že je letošní zima po letech konečně pořádná, potvrdila pravidelná měření, která každé dva týdny provádějí odborníci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). V Labském dole naměřili 2,8 metru sněhu, což je nejvíce od roku 2005, z něhož pochází dosavadní rekord.

Botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil měří množství sněhu v Labském dole v Krkonoších (1.2.2019). | foto: David Taneček, ČTK

Odborníci z národního parku provádějí už desítky let pravidelná měření mocnosti sněhu každých 14 dní na dvou lokalitách: Labské louce a v Schustlerově zahrádce v Labském dole. Sledují tam sněhové poměry a zkoumají vlastnosti sněhu. Podle nich rozlišují šest základních typů sněhu.

„Poměrně podrobný monitoring na těchto lokalitách probíhá od roku 1995. Obě místa byla zvolena s ohledem na anemo-orografické systémy Krkonoš (větro-horopisné soustavy), které mají přímý vliv na zdejší přírodu,“ popsal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V pátek odborníci na Schustlerově zahrádce ve výšce 1100 metrů nad mořem naměřili podle ČTK výšku sněhu 253 centimetrů. „Od roku 2005 je to v této lokalitě rekordní hodnota. Minulé úterý jsme tady naměřili 280 centimetrů, od té doby si sníh sedl. A to největší kulminace sněhu tady bývá až v polovině března,“ řekl ČTK botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil, podle něhož předchozí maximum z roku 2005 bylo 220 centimetrů.

Odborníci na obou místech měří výšku sněhu opakovaně po celou zimu. Vykopou při tom sněhovou sondu až na zeminu.

„Tyto sondy slouží k popisu základních vlastností sněhové pokrývky, například typu sněhu, jeho tvrdosti, vlhkosti, vodní hustoty či průběhu teploty,“ vysvětlil Drahný.

Fotogalerie

Sněhový profil je pro odborníky důležitým zdrojem informací. Lze z něj vyčíst, jaký byl dosavadní průběh zimy a předpovědět nebezpečí výskytu lavin. Sníh totiž prochází proměnou kvůli mechanickému tlaku a změnám teploty okolního vzduchu, což vede ke změně velikosti a struktury sněhových zrn.

„Když sníh padá, bývá to šestiboký krystal. Vlivem větru a pádu na povrch dochází k jeho polámání. Když se v profilu vyskytnou místa s velkým teplotním rozdílem – nejčastěji se to stává při silných a dlouhodobých mrazech - může dojít k tvorbě takzvané dutinové jinovatky. A taková vrstva je velmi nebezpečná. Jsou to kritická místa pro vznik lavin. Tady v údolí se ale téměř netvoří, každoročně je tu dost sněhu, který funguje jako izolant,“ vysvětlila při jednom z dřívějších měření Petra Šťastná, botanička a expertka na sněhová měření a laviny Správy KRNAP.

Při tvorbě lavin však hraje významnou roli především větrné proudění. To totiž v nejvyšších partiích Krkonoš často rozhoduje o rozložení sněhu. Na hranách se tak mohou nahromadit až několikametrové převisy a závěje. Právě ty pak způsobují extrémně vysoké riziko lavin.

„Nad Obřákem jsme řezali laviny jako knedlíky“

Valerian Spusta

 Lavinovými svahy v Krkonoších jsou Kotelní a Studniční jámy, Údolí Bílého Labe, Labský, Obří, Modrý a Dlouhý důl a také svahy na polské straně pohoří, třeba severní svahy Vysokého kola.

V Krkonoších spadnou každoročně až desítky menších lavin. Loni v únoru lavina zčásti zavalila jednačtyřicetiletého muže v Hrazeném dole na začátku jižního úbočí Kozích hřbetů. 

Za stoletou lavinu označují odborníci sesuv sněhu z února 2015, který měl v Modrém dole šířku přes půl kilometru. Jen o týden dříve zavalila lavina ve Studniční jámě dva lyžaře, jeden z nich zemřel.

Autor:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Najdete na iDNES.cz