Během středečního dopoledne strážci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zaregistrovali skupinku skútrů, respektive terénních motocyklů na pásech, která si vyrazila užít nový sníh do nejcennějších partií hor.
„Projeli prakticky celé Krkonoše, rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu 1. zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
V průběhu celého dne volali na pohotovostní telefon Správy KRNAP rozčílení boudaři i místní obyvatelé, kteří pohyb této skupiny hlásili.
Ani otrlí strážci dosud nic takového nezažili, říká mluvčí parku
„Ani otrlí strážci dosud nic takového nezažili. Sociální sítě zaplnily fotografie a videa lidí, kteří se s nimi na cestách setkali. Strážci s policisty jednoho přestupce zastihli a ztotožnili u Luční boudy. Ve spolupráci s policií se pak zbytek skupiny podařilo zajistit v okamžiku, kdy se svou zběsilou jízdou končili a přijížděli na parkoviště,“ popsal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Správa KRNAP se všemi přestupci zahájila správní řízení a zároveň předala podnět policii pro podezření z porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici.
„Velmi si ceníme aktivní součinnosti všech oddělení Policie České republiky, díky nimž se podařilo přestupce chytit prakticky přímo při činu,“ dodal Böhnisch.
Na čerstvý sníh vyrazili i mnozí lyžaři, kteří si z nejpřísněji chráněných lokalit Krkonoš – z Kotle a Obřího dolu – vytvořili lyžařský areál. I v tomto případě Správa KRNAP shromažďuje důkazy pro zahájení správních řízení.
„Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal (obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci) a druhá polovina jde Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka,“ doplnil Drahný.