Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Němé značky v Krkonoších pomáhají bloudícím sto let, ochranáři je obnoví

  15:58
Ochranáři na hřebeny Krkonoš umístí desítky nových Muttichových značek. Před sto lety je zavedl lyžařský svaz, aby pomohl bloudícím turistům a vyřešil spory mezi Čechy a Němci. Ve světě nemají obdoby.

Při horských túrách v Krkonoších tyto červené plechové značky nikdo nepřehlédne. Na zakázku lyžařského svazu je kdysi vymyslel malíř Kamil Vladislav Muttich.

„Němé“ značky označují hřebenové boudy, luční enklávy i přírodní útvary. Navádí turisty například k Luční a Labské boudě, na Sněžku, Mísečky, Lučiny nebo na Liščí horu. Směr ukazují natočením a šipkou v dolní části.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) značky ve velkém obnoví. Zatím jich je v terénu 96, na jaře ochranáři s horskou službou rozmístí dalších 69 kusů. Vyrábí je kovodílna v Lánově u Vrchlabí.

Majitel kovodílny v Lánově Jiří Kaván představuje výrobu „němých“ značek  z odolného plechu (4. 1. 2022).

„Tento systém navádění na významné turistické cíle nikde v Evropě neexistuje a nesetkali jsme se s ním ani ve světovém měřítku. Muttichovy značky jsou kusem historie Krkonoš a nechceme, aby vymizely,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný obnovu tradičního značení, které se zachovalo pouze na české straně Krkonoš.

Stejně jako původní budou ty nové z dvoumilimetrového plechu. Na výšku měří od 30 do 50 centimetrů a váží jeden kilogram. Od Vánoc na nich pracuje dílna v podkrkonošském Lánově. Tvary do odolného plechu vypaluje s milimetrovou přesností CNC plazma, zbytek je ruční práce.

Značky vrátí na rozcestníky

„Po vypálení značky brousíme, srážíme hrany a vrtáme dva otvory, aby je šlo umístit na rozcestníky. Nakonec se opatří dvěma vrstvami práškové červené barvy a nechají se vypálit v peci,“ popisuje majitel kovodílny Jiří Kaván.

Muttichovky

Označují boudy, enklávy, osady, horské obce, řeky i hory. Bílé Labe symbolizuje miska, Harrachov představuje hvězda, Janské Lázně značka připomínající ptačí pařát, Sněžka má podobu trojúhelníku. Pro Klínovky, Martinovu boudu nebo Žacléř malíř Kamil Vladislav Muttich zvolil počáteční písmeno

Muttichovky na jaře v terénu instaluje horská služba, která o ně s ochranáři pečuje a vybírá vhodné lokality, kde mohou bloudícím turistům nejvíc pomoci. Vesměs jde o místa, kde už v minulosti byly.

I když jsou dnes samozřejmostí papírové mapy a internetové aplikace, němé značky v Krkonoších mají stále své opodstatnění. Hlavně v zimě.

„Pravdou je, že dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci,“ připomíná ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Češi a Němci si navzájem ničili cedule

Němé značky z plechu a v červené barvě jsou kulturním dědictvím Krkonoš. S myšlenkou přišel za první republiky tehdejší svaz lyžařů.

„Lidé se na hřebenech špatně orientovali, tehdy ještě neexistovalo značení Klubu českých turistů, jak ho známe dnes. Rozcestníky a směrovky v zimě zamrzaly, zapadaly sněhem a byly špatně viditelné,“ vysvětluje Radek Drahný.

Klasické turistické pásové značení bylo v Krkonoších zavedeno teprve v roce 1945. Němé značky bez textu měly řešit i jazykovou problematiku a eliminovat vyhrocené národnostní spory mezi Čechy a Němci.

„Když si Češi dali na hřebeny cedule, Němci jim je zničili a naopak. Svaz lyžařů proto přišel se značením, které bude nekonfliktní,“ poznamenává mluvčí správy parku.

První série značek na vysokých tyčích, které nemohly zapadnout sněhem, se na nejnavštěvovanějších místech západních Krkonoš objevila v zimě 1921. O tři roky později bylo v celém pohoří od Harrachova až po Janské Lázně rozmístěno 350 červených cedulek. Náklady dosáhly 13 tisíc tehdejších korun.

Některé symboly zanikly

Původně existovalo 28 typů, ve 30. letech přibylo dalších sedm, v poslední době se počet symbolů ustálil na jedenatřiceti. Část značek prošla drobnými úpravami.

Malíř a lyžař

Značky vytvořil akademický malíř a lyžař Kamil Vladislav Muttich. Hotové je měl už v roce 1920. Pražský rodák pobýval za první světové války dva roky ve Vysokém nad Jizerou v západních Krkonoších a kraj zapadlých vlastenců si zamiloval. Působil v místním divadelním spolku, pro který maloval kulisy, vyráběl rekvizity a navrhoval kostýmy. Pro lyžařský klub navrhl vlajku i odznak. Shodou okolností zemřel v roce 1924, kdy bylo značení dokončeno.

„Některé zanikly úplně, například pro hřebenovou boudu Prince Jindřicha, která v roce 1946 vyhořela. Jiné se v praxi ukázaly jako zbytečné, třeba značka pro Obří důl nebo Výrovku,“ uvedla Tereza Lindrová v článku v časopisu Krkonoše – Jizerské hory z roku 2020.

Za první republiky se o systém značení staral lyžařský svaz, po druhé světové válce péči převzala horská služba. V 50. letech obnovila několik němých značek, ale na polské straně Krkonoš zanikly.

Správa KRNAP naposledy Muttichovy symboly revitalizovala v roce 2003, kdy vyrobila 48 nových kusů. Jejich přehled bývá součástí lyžařských i letních turistických map, prospektů a průvodců.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Firma zapojená do okrádání státu si účtovala podíl z ušetřené daně

Hradečtí kriminalisté obvinili čtyři lidi a sedm firem v rozsáhlém případu krácení daní. Vyšetřování ukázalo, že...

OBRAZEM: Vyšetření očí u šimpanze Dinga odhalilo utrženou rohovku

Padesátiletý samec šimpanze Dinga ze Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem podstoupil vyšetření očí, protože se mu...

Hradec protestuje proti zamítnuté dotaci na stadion, žádá novou výzvu

Hradec Králové se ohradil proti postupu Národní sportovní agentury, která posuzuje jeho žádost o dotaci na fotbalový...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...