Majitelka buduje statek, kde se potkají vysloužilí koně a staří lidé

  9:05aktualizováno  9:05
Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti koní, historie a řemesel. Kousek odtud ve Vlčkovicích buduje v bývalém statku zázemí pro klidné setkávání. Ve stájích má dvě vysloužilé klisny, jednu z nich zachránila před cestou na jatka.

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zatímco kukské slavnosti jsou už zaběhnutou akcí a letošní ročník navštívilo na pět tisíc lidí, projekt Stárneme spolu je teprve na začátku. Jitka Černá před časem založila neziskový spolek Návraty 2017 a začíná opravovat bývalý statek s maštalemi a výběhem pro koně. V chalupě vznikne klubovna a zázemí pro návštěvníky.

Původně si přitom Jitka Černá vysloužilé koně pořídila hlavně kvůli sobě.

„Byla jsem pár let v Praze a chyběl mi každodenní kontakt s koňmi, chtěla jsem se o ně starat a zároveň vytvořit klidné místo, které se bude pro setkávání líbit i mně. Ráda si povídám se starými lidmi, mám dobrý pocit, když vidím, že komunikují mezi sebou. Kůň je takovým prostředníkem, který propojuje lidi,“ vysvětluje žena, která kvůli lásce ke koním vystudovala obor zootechnik na zemědělské univerzitě.

Ve Vlčkovicích v minulosti úspěšně provozovala Pony centrum pro ježdění dětí. Dnes zde chová dva staré a nepotřebné koně. Patnáctiletou bílou klisnu zachránila před jatkami, kam ji chtěl majitel poslat kvůli nemocným předním nohám. 

Fotogalerie

„Nechali jsme ji speciálně podkovat, bylo to hodně strastiplné, ale dostali jsme ji na nohy a dnes je schopná na nich stát. Jak dlouho jí budou takto sloužit, ale nevíme,“ poznamenává zachránkyně.

O deset let starší černou klisnu získala z chovného stáda z hřebčína. Jejím životním úkolem bylo rodit hříbata, za svůj dlouhý život jich na svět přivedla více než deset. 

Ještě nedávno žily ve stájích na okraji podkrkonošské obce tři klisny, jedna už však ve svých 25 letech zemřela. I kvůli tomu si Jitka Černá uvědomila, že jak její koně, tak ani senioři nemají mnoho času a nemohou čekat na ideální podmínky. První návštěvníky by chtěla přizvat už během následujících týdnů, přestože rekonstrukce zázemí ještě není hotová. 

„Plánů máme hodně. Mohou k nám jezdit třeba lidé z domovů pro seniory, ale je také spousta starých lidí v okolí, kteří nikoho nemají a s nikým se nesetkávají. Náš projekt pomůže takovéto lidi propojit. Jsou senioři, kteří ocení možnost chytit si koně kolem krku a pouze s ním být. Nevidím, že by někde takovou možnost měli,“ říká Jitka Černá. 

Ve Vlčkovicích také plánuje pořádat přednášky o koních. Zakladatelka projektu Stárneme spolu chce však i nadále pomáhat starým koním, kteří ztratili své původní využití. 

„I do Pony centra jsme kupovali koně s různými vadami, ale dětem toho dali hrozně moc,“ podotýká žena, v jejímž životě hrají zvířata zásadní roli. Na statku kromě dvou koní chová také králíky, křepelky, kočky a psa.

Jitka Černá doufá, že projekt bude podobně úspěšný jako Slavnosti koní, historie a řemesel. První ročník akce, na které se představují různá plemena koní a lidé okolo nich, se v Kuksu konal v roce 2007. S několika přestávkami, které zavinila velká rekonstrukce barokního hospitálu, se konají dodnes. 

„V koňském světě potkávám spoustu lidí, kteří něco umějí a dělají zajímavé věci. Mám ráda koně i Kuks. Když mám něco ráda, mám potřebu to sdílet, ukázat to ostatním lidem,“ vyznává se Jitka Černá.

Poslední ročník potvrdil, že se slavnosti zařadily mezi stabilní akce letní sezony v bývalém Šporkově panství. Pro příští ročník organizátorka uvažuje o tom, že by se slavnosti protáhly na dva dny.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Za dotace v Peci padlo deset obvinění, zřejmě i na starostu a exšéfa KRNAP

Z otevření herní krajiny Pecka, zleva starosta Karpacze Radosław Jęcek,...

Kriminalisté začali stíhat deset obviněných v souvislosti s evropskými dotacemi na projekty v Krkonoších. Vyšetřování...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz