Majitelka buduje statek, kde se potkají vysloužilí koně a staří lidé

  9:05aktualizováno  9:05
Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti koní, historie a řemesel. Kousek odtud ve Vlčkovicích buduje v bývalém statku zázemí pro klidné setkávání. Ve stájích má dvě vysloužilé klisny, jednu z nich zachránila před cestou na jatka.

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zatímco kukské slavnosti jsou už zaběhnutou akcí a letošní ročník navštívilo na pět tisíc lidí, projekt Stárneme spolu je teprve na začátku. Jitka Černá před časem založila neziskový spolek Návraty 2017 a začíná opravovat bývalý statek s maštalemi a výběhem pro koně. V chalupě vznikne klubovna a zázemí pro návštěvníky.

Původně si přitom Jitka Černá vysloužilé koně pořídila hlavně kvůli sobě.

„Byla jsem pár let v Praze a chyběl mi každodenní kontakt s koňmi, chtěla jsem se o ně starat a zároveň vytvořit klidné místo, které se bude pro setkávání líbit i mně. Ráda si povídám se starými lidmi, mám dobrý pocit, když vidím, že komunikují mezi sebou. Kůň je takovým prostředníkem, který propojuje lidi,“ vysvětluje žena, která kvůli lásce ke koním vystudovala obor zootechnik na zemědělské univerzitě.

Ve Vlčkovicích v minulosti úspěšně provozovala Pony centrum pro ježdění dětí. Dnes zde chová dva staré a nepotřebné koně. Patnáctiletou bílou klisnu zachránila před jatkami, kam ji chtěl majitel poslat kvůli nemocným předním nohám. 

Fotogalerie

„Nechali jsme ji speciálně podkovat, bylo to hodně strastiplné, ale dostali jsme ji na nohy a dnes je schopná na nich stát. Jak dlouho jí budou takto sloužit, ale nevíme,“ poznamenává zachránkyně.

O deset let starší černou klisnu získala z chovného stáda z hřebčína. Jejím životním úkolem bylo rodit hříbata, za svůj dlouhý život jich na svět přivedla více než deset. 

Ještě nedávno žily ve stájích na okraji podkrkonošské obce tři klisny, jedna už však ve svých 25 letech zemřela. I kvůli tomu si Jitka Černá uvědomila, že jak její koně, tak ani senioři nemají mnoho času a nemohou čekat na ideální podmínky. První návštěvníky by chtěla přizvat už během následujících týdnů, přestože rekonstrukce zázemí ještě není hotová. 

„Plánů máme hodně. Mohou k nám jezdit třeba lidé z domovů pro seniory, ale je také spousta starých lidí v okolí, kteří nikoho nemají a s nikým se nesetkávají. Náš projekt pomůže takovéto lidi propojit. Jsou senioři, kteří ocení možnost chytit si koně kolem krku a pouze s ním být. Nevidím, že by někde takovou možnost měli,“ říká Jitka Černá. 

Ve Vlčkovicích také plánuje pořádat přednášky o koních. Zakladatelka projektu Stárneme spolu chce však i nadále pomáhat starým koním, kteří ztratili své původní využití. 

„I do Pony centra jsme kupovali koně s různými vadami, ale dětem toho dali hrozně moc,“ podotýká žena, v jejímž životě hrají zvířata zásadní roli. Na statku kromě dvou koní chová také králíky, křepelky, kočky a psa.

Jitka Černá doufá, že projekt bude podobně úspěšný jako Slavnosti koní, historie a řemesel. První ročník akce, na které se představují různá plemena koní a lidé okolo nich, se v Kuksu konal v roce 2007. S několika přestávkami, které zavinila velká rekonstrukce barokního hospitálu, se konají dodnes. 

„V koňském světě potkávám spoustu lidí, kteří něco umějí a dělají zajímavé věci. Mám ráda koně i Kuks. Když mám něco ráda, mám potřebu to sdílet, ukázat to ostatním lidem,“ vyznává se Jitka Černá.

Poslední ročník potvrdil, že se slavnosti zařadily mezi stabilní akce letní sezony v bývalém Šporkově panství. Pro příští ročník organizátorka uvažuje o tom, že by se slavnosti protáhly na dva dny.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Chatu změnili ve velkopěstírnu konopí, úrodu odvážely dva náklaďáky

Policisté odhalili v chatě na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu marihuany. Hlídka si při běžné kontrole všimla neobvyklých...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Řidiči na Jičínsku vběhlo před půlnocí pod kamion stádo divočáků

Řidiče kamionu u Vojic na Jičínsku překvapila divoká prasata. V místě, kde silnice první třídy prochází mezi poli,...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

O Klicperovo divadlo se budu starat, říká nový umělecký šéf Pavel Khek

Od srpna je novým uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla Pavel Khek. Pražský režisér dobré pověsti tím zamířil...

Naštvaní pořadatelé chtějí vědět, jak Hradec dospěl k škrtům v kultuře

Pořadatelé kulturních akcí v Hradci Králové se společně brání proti tomu, jak město seškrtalo dotace v programu...

Najdete na iDNES.cz