Pod Sněžkou jsou kilometry chodeb, komunisté tam hledali vzácné kovy

  10:40
Nejodlehlejší část Obřího dolu v Krkonoších byla v 50. letech zakázanou zónou. Totalitní režim v nitru Sněžky tajně hledal strategické rudy. Jenže z těžby sešlo a práce v jedné z nejcennějších partií hor v roce 1959 náhle ustaly.
Unikátní snímek hornické osady v Obřím dole, kde platil zákaz focení.

Unikátní snímek hornické osady v Obřím dole, kde platil zákaz focení. | foto: archiv Radko Táslera

Při pohledu na divokou přírodu v závěru Obřího dolu v Krkonoších se nechce věřit, že ji v letech 1951 až 1959 horníci měnili na měsíční krajinu. Na ploše větší než jeden hektar se téměř deset let nacházelo pracoviště zajišťující důlní činnost v nitru Sněžky. Den co den do podzemí vjížděly vlaky, které vyvážely rudu, kolem se vršila vytěžená hlušina a údolím burácela těžká auta.

Dnes je stejně jako tehdy oblast nepřístupná. V 50. letech byl důvodem „strategický“ geologický průzkum, který spadal do režimu „přísně tajné“, nyní část Obřího dolu spadá do nejpřísněji chráněné zóny Krkonošského národního parku (KRNAP).

„Tady to je, dnes už ale na povrchu po těžbě nic nenajdete,“ ukazuje na unikátní letecký snímek geolog a vedoucí albeřických speleologů Radko Tásler.

Geologický průzkum se datuje od roku 1951 do 10. května 1959. Začal za nejtvrdšího komunistického režimu a pokračoval i po Stalinově smrti v roce 1953. Ohledy na přírodu šly stranou, přitom už tehdy byla v Obřím dole přírodní rezervace.

„Po vzoru Sovětského svazu měla být naše republika surovinově soběstačná, což byla naprostá blbost. Všude tam, kde byla doložena historická těžba, se prováděl geologický průzkum a ani Obří důl nebyl výjimkou. Pátrali po nevytěžených ložiscích. Pro přírodu to byla katastrofa,“ říká muž, který zná důlní díla v nitru Sněžky jako nikdo jiný.

Od roku 1988 s kamarády sestupuje do bludiště chodeb a šachet, které vykutaly generace horníků a prospektorů.

„Hlavní ražby začaly v roce 1952, geologický průzkum už rok předtím. V 50. letech vyrazili sedm kilometrů chodeb a důlních komínů. Vstupovalo se nejen štolou Prokop, ale na dalších asi osmi místech. Chtěli měděnou rudu, která se tam v 19. století těžila, a měli indicie i na rudu cínovou a wolframovou. Wolfram se používal ve zbrojním průmyslu jako tvrdokov na protipancéřové střely. V té době šlo o strategické suroviny, a tak i vše, co s geologií souviselo, podléhalo stupni utajení. Nelze však říct, že výzkum v Obřáku byl super tajný,“ říká Radko Tásler v pracovně ve Svobodě nad Úpou zarovnané krabicemi s minerály a speleologickým vybavením.

Fotografií zbylo kvůli utajení málo. Výrobní závod byl po skončení průzkumu zničen, haldy rozvezeny a příroda si pomalu začala brát zpět, co jí patřilo.

„Zpočátku při ražení chodeb pracovaly desítky horníků, pak se počet pracovníků snížil. Byla to namáhavá práce, ale na tu dobu nadstandardně zaplacená. Horníci ještě neměli čelovky, ale ruční karbidky. Používali vrtací kladiva a dynamit, převážně v houževnatých horninách. Sice se nadřeli, ale nemuseli dávat výztuže, nepadalo jim to na hlavu,“ říká Tásler a nahlíží do dokumentace s razítkem Tajné. Jde o závěrečnou zprávu výzkumu datovanou k 1. dubnu roku 1959.

Nešlo o trestaneckou kolonii nebo gulag

Závod sídlil v deseti dřevěných montovaných barácích. Elektrické vedení bylo provizorní, izolátory zatlučené do kmenů smrků. Nejblíže vstupu do podzemí, tedy do štoly Prokop, byla dílna. Vedle stál sklad kolejí a hornických trubek z plechu, kompresorovna a hlavně obrovská halda hlušiny.

„Pracovníci v areálu závodu nepřespávali, geologové většinou dojížděli. Zázemí měli i dole na okraji Pece pod Sněžkou. Třeba v malé roubence u chaty Betyna měli kanceláře. Úřadovali i v Boudě pod Sněžkou,“ říká Tásler.

V dokumentu se lze dočíst, že výzkum, který vyšel na 19 milionů korun, si vyžádal více než tři desítky raněných, a dokonce došlo k jednomu smrtelnému úrazu. „V roce 1953 se na jednoho dělníka převrhl traktor,“ říká Tásler. Na počítači ukazuje černobílou fotografii z roku 1958 a podotýká: „Nesmělo se tam fotit, proto jsou snímky velmi vzácné.“

Snímek zachycuje několik dřevěných baráků, stavební materiál, ocelové trubky a kolem hustý les. Klidně by to mohla být trestanecká kolonie na Sibiři.

„Mohu vyloučit, že by do průzkumu byli zapojeni trestanci. To ani náhodou. Mluvil jsem s geologem, který vedl razící práce, a nic takového neříkal. Rozhodně nešlo o trestaneckou kolonii, nebo dokonce gulag,“ odmítá spekulace Tásler.

Stejného názoru je i krajinný ekolog a znalec Krkonoš Pavel Klimeš: „Byl to výrobní závod. Oblast nebyla přístupná. Získal jsem odtamtud ceduli s nápisem: Vstup zakázán. Zabrali několik bud v Obřím dole, třeba Jetici, boudu Čochtan, Boudu pod Sněžkou, Boudu v Obřím dole a dnes již zaniklou Kovárnu. Pracovníci v některých z nich bydleli. Ubytováni byli i v Peci. Dokonce se říká, že tam vozili vzorky odjinud, aby zdůvodnili těžbu. Prý se snažili, aby průzkum pokračoval, protože si tam vydělávali slušné peníze.“

Režim měl dva hlavní cíle: zjistit kolik lze ze Sněžky získat rudy a na kolik by to přišlo. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že v nitru hory jsou ve dvou velkých ložiscích a několika menších geologických čočkách zásoby 309 933,55 tun čisté rudy, přičemž tuna by podle tehdejších výpočtů vyšla na 48,50 Kčs.

„Dospěli k závěru, že ruda je těžitelná, ale že by to bylo velmi nákladné,“ říká geolog a bere nevzhledný šedočerný kámen, který se místy blyští. „Tohle je pyrhotin, nekvalitní ruda železa, kterou vyhazovali. Pochází z nitra Sněžky. Je to plné železa, ale získat z toho čistou rudu je velmi nákladné i dnes,“ uvádí Tásler.

V podzemí zůstaly krkonošské Pompeje

Největší záhadou podniku je jeho náhlý konec. Geologové opustili Obří důl nakvap a většinu vybavení v nitru Sněžky nechali. Speleologové objevili kilometry kabelů, kolejnic, důlní vlak, těžební věž a nářadí.

V podzemí zůstala po hornících infrastruktura i svačina zabalená v Rudém právu.

„Když 10. května 1959 průzkum skončil, nechali to tam, jako by se měli každou chvíli vrátit do práce. Našli jsme důlní vlaky bez lokomotiv nebo svačinu zabalenou v Rudém právu. Jako by jim řekli: Soudruzi, příští den už nechoďte do práce! Jsou to hornické Pompeje. Zachovalost po geologické i po technické a historické stránce je jedinečná. Celý systém byl do konce 80. let zabetonován a zakonzervován,“ říká Tásler.

Průzkum se spustil na počátku 50. let v poválečné euforii, avšak klima se měnilo. Svou roli sehrál i kritický pohled ekonomů, geologů či ochránců přírody. V roce 1963 vznikl KRNAP. „Možná režimu docházely peníze na podobná dobrodružství. Jsem si ale jistý, že pokud by jim to stálo za to a ložisko bylo skutečně kvalitní, s těžbou by začali. Sněžka by nezmizela, ale na povrchu by napáchali nenávratné škody, pro Obřák by to byl konec,“ říká Tásler.

Jeho speleologická skupina před lety důl Kovárna otevřela a nyní sní, že by zpřístupnili i mladší práce horníků, a to štolou Prokop.

  • Nejčtenější

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Devatenáctiletý řidič narazil autem do stromu, na místě zemřel

20. dubna 2024  14:50

Tragické následky má noční náraz automobilu do stromu za obcí Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porušení nočního klidu, zničená dlažba. Jičín s driftery zahájil správní řízení

23. dubna 2024  17:10

V případu únorového srazu aut s tuningovou úpravou v Jičíně zahájila jičínská radnice zatím 22...

Hradec posílí lotyšský reprezentant Batna. Útočník Šik se vrací do Varů

27. dubna 2024  10:28,  aktualizováno  13:06

Hokejisty Hradce Králové posílí lotyšský reprezentační útočník Oskars Batna. Bronzový medailista z...

Dokument Velký finále nahlédne do zákulisí Police Symphony Orchestry

27. dubna 2024  7:24

Polický symfonický orchestr, který koncem ledna okouzlil pardubickou Enteria arenu, toho má na...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

26. dubna 2024  15:13

Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...