Stisk ruky Jana Pavla II. mám stále v paměti, vzpomíná Josef Socha

  7:20aktualizováno  7:20
Papež František svatořečí v neděli na Svatopetrském náměstí Jana Pavla II. Ten zavítal před 17 lety do Hradce Králové a zanechal velký dojem. Vzpomíná na něj generální vikář Královéhradeckého biskupství Josef Socha.

Socha papeže Jana Pavla II. je na nádvoří Nového Adalbertina v Hradci Králové od roku 2003. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V sobotu uplyne přesně 17 let od chvíle, kdy na velké pódium před katedrálou svatého Ducha v Hradci Králové vystoupil papež Jan Pavel II.

Když ke čtyřiceti tisícům mladých věřících pronesl: "Svatý kopeček plný je tvých oveček a dnes znovu Hradeček je plný tvých oveček," vysloužil si velké ovace a skandování "máme tě rádi".

Fotogalerie

Tehdejší třídenní návštěva Hradce Králové a Prahy byla poslední návštěvou České republiky, kterou Jan Pavel II. vykonal. Jedním z důvodů jeho cesty bylo tisícileté jubileum smrti svatého Vojtěcha mučednickou smrtí.

Vojtěch se narodil v Libici nad Cidlinou, jež spadá pod Královéhradeckou diecézi. Svatý Vojtěch je patronem polské církve a Jan Pavel II. si přál navštívit místa spojená s jeho osobou. Druhým přáním Karola Wojtyly bylo zároveň setkání s dlouholetým přítelem, hradeckým biskupem Karlem Otčenáškem.

"Tenkrát jsme prožívali přítomnost papeže jako nezasloužený dar, který se asi nebude opakovat," vzpomíná na návštěvu generální vikář Královéhradeckého biskupství Josef Socha, který je jedním z pamětníků události.

Co z papežovy návštěvy v Hradci Králové vám utkvělo v hlavě nejvíce?
Dojmů je mnoho a jsou nezapomenutelné, některé se ani nedají slovy vyjádřit. Byla to především radost, že se papež-poutník vydá i do Hradce Králové. Vzpomínám na setkání v Praze, kde si kardinál Tucci vzal slovo a řekl: "Jan Pavel II. chce při cestě do České republiky navštívit klášter, který v Praze založil svatý Vojtěch, diecézi, kde se tento svědek víry narodil a kterou jako biskup spravuje jeho přítel Karel Otčenášek."

Setkal jste se s papežem osobně?
Ano, setkal. Jan Pavel II., když přišel do katedrály, ještě než se začal připravovat k bohoslužbě, se chtěl pozdravit se všemi, kteří byli určeni sloužit s ním mši svatou, a také s těmi, kteří celou návštěvu připravovali. Byl to pro mě jen stisk ruky, ale mám ho stále v paměti. Byl to stisk ruky někoho, kdo měl ve zvláštní úctě každého člověka a v tomto gestu to bylo i znát.

Pamatujete si, jak jste prožíval přípravy na jeho návštěvu?
S přípravami se začalo hned, jakmile bylo rozhodnuto, že Jan Pavel II. do Hradce Králové přijede. Úkolů bylo mnoho. Bylo třeba zajet i do Vatikánu a setkat se s ceremonářem papeže, monsignorem Marinim. Od něho jsme potom dostali mnoho úkolů, které bylo třeba plnit. Byl jsem rád, že jsem se mohl podívat do zákulisí, v němž se papežské návštěvy připravují. Její příprava si vyžádala plné nasazení všech. Měli jsme radost, že se většina královéhradeckých institucí nabídla, že v rámci svých kompetencí pomohou. A také pomáhaly. Všichni jsme prožívali tuto návštěvu jako dar, takováto práce byla pro nás službou a obohacovala.

Byla návštěva spojena s hodně přísnými opatřeními, která se týkala i biskupství?
Návštěva Svatého otce byla připravována tak jako každá jiná návštěva státníka. Opatření byla velká, obezřetná, už také proto, že návštěvě Jana Pavla II. v Hradci Králové předcházel atentát na papeže v roce 1981 v Římě. Všichni, kdo připravovali tuto návštěvu, se museli podrobit velkým prověrkám a vzpomínám, že jsme museli v den návštěvy pokaždé, když jsme šli do budovy biskupství, kde byl hlavní štáb pro bohoslužbu, procházet bezpečnostním rámem. I tady ukázala policie svou odpovědnost a odvedla velký kus poctivé práce, která měla přátelský charakter.

Pozdvihne podle vás význam papežovy návštěvy v Hradci Králové i jeho nedělní svatořečení?
Jsem přesvědčen, že ano. Mnozí si řeknou: tohoto nového světce, kterého od chvíle svatořečení bude uctívat celý křesťanský svět, jsme viděli a zažili v našem městě. Máme v Hradci Králové i několik ztvárnění Jana Pavla II., kterým dominuje jeho socha na nádvoří Nového Adalbertina, které tenkrát požehnal. Od neděle budeme moci prosit: Svatý Jene Pavle, oroduj za nás.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Chatu změnili ve velkopěstírnu konopí, úrodu odvážely dva náklaďáky

Policisté odhalili v chatě na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu marihuany. Hlídka si při běžné kontrole všimla neobvyklých...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koloběžkář jel v protisměru po kruhovém objezdu a srazil se s autem

Jezdec na elektrokoloběžce si na okružní křižovatce na předměstí Trutnova chtěl zkrátit cestu. Jenže tím se dostal do...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Hronov zruší chátrající hotel a starou Radnici opraví jen pro úředníky

Hronov chystá opravu prvorepublikové budovy radnice. Zanedbaný osmdesát let starý dům v sobě dosud kombinuje úřad,...

Řidiči na Jičínsku vběhlo před půlnocí pod kamion stádo divočáků

Řidiče kamionu u Vojic na Jičínsku překvapila divoká prasata. V místě, kde silnice první třídy prochází mezi poli,...

Najdete na iDNES.cz