Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Hradby zarůstají křovím a hrozí sesuvy. Hradci chybí peníze na opravu

  14:39
Stav severních teras v Hradci Králové se stále zhoršuje. Je tu špína, džungle, rez, odpadky, dezolátní dlažba a někde jsou ve špatném stavu i opěrné zdi. Zprvu se zdálo, že město hradby opraví rychle, to se ale nestalo a rekonstrukce je dál v nedohlednu.

Když se před osmi lety v Hradci Králové uzavřela část severních hradeb, vypadalo to, že rekonstrukce bude rychlá. Město záhy vypsalo architektonickou soutěž, do roka od stavby provizorního oplocení vybralo projekt, náklady odhadlo asi na 80 milionů korun a věřilo v unijní dotaci z programového období 2014 - 2020.

Velkolepé plány se však sesypaly podobně jako část hradeb u Adalbertina v březnu 2011. Ostatně riziko zhroucení teras a sesuvu strmého svahu do Žižkových sadů už před lety potvrdil geologický průzkum. „Ta situace asi už trochu kritická je,“ řekl náměstek primátora pro investice a rozvoj Jiří Bláha (ODS).

Stav severních hradeb je tristní, stále se zhoršuje a ploty již ohradily většinu plochy teras. Tedy pouze teoreticky. Za vyvrácená oplocení se lze běžně dostat. Na vlastní nebezpečí tu byl i reportér MF DNES.

Čerstvá graffiti na cihlových hradbách i velké množství plastových i skleněných lahví dokazují, že se zákazem vstupu si mnoho lidí hlavu neláme. Nepořádek po zimě se rovněž dal očekávat, skutečný stav teras přesto překvapí.

I když, nebo spíš právě proto, tu právě kvetoucí zlatý déšť, kdysi okrasné cypřiše a další dřeviny vytvořily jen stěží prostupnou džungli, hradby stále neztratily genius loci.

Schodiště od uzavřeného pítka díky neudržované vegetaci připomíná vstup do zakletého zámku a v posledním patře téměř zaniká hluk z frekventované třídy Československé armády.

Je zřejmé, že zeleň hlubokými kořeny soustavně narušuje opěrné zdi, na druhou stranu však brání erozi. Esteticky strašlivé jsou panely naskládané u paty schodiště na Kavčí plácek, i ty však aspoň teoreticky plní podpěrnou funkci.

Kořeny narušují zdivo, geologové vidí nejhorší stav u Šatlavy

Archeologové mají důkazy, že dřevěné hradby tu byly již v mladší době bronzové. Dodnes patrné jsou i zbytky středověkého opevnění.

Terasy, které vznikly na počátku 20. století po zboření městských hradeb a které poslední rekonstrukcí prošly v 70. letech, jsou v žalostném stavu.

Fotogalerie

Zdivem i dlažbou kromě trávy prorůstají i jehličnany, zábradlí bere útokem rez a zdemolovaná vyhlídková terasa, ze které kdysi šlo pozorovat dění v Žižkových sadech i obdivovat Gočárův památkově chráněný magistrát, se změnila v toalety.

Geologové, kteří stav hradeb monitorují už roky, potvrdili, že nejhorší je situace asi na 150 metrů dlouhém pásu mezi restaurací Šatlava a Hotelem U Královny Elišky.

Právě tady experti našli 15 rizikových míst, z nichž nejméně sedm považují za akutní hrozbu. Svahy jsou tu nejstrmější a tlaky na zhruba sto let starou opěrnou zeď zdaleka největší. Odborníci mají největší obavy z kondice opěrné zdi.

„Sice se tváří, že je masivní, ale je to jen iluze. Kdyby praskla, vyvalí se několik desítek kubíků půdy. Jestliže by existovala stupnice stavu teras od jedničky do pětky, teď bychom byli asi na hodnotě 4,5,“ uvedl geolog Jiří Petera, jehož kancelář stav teras pravidelně monitoruje.

Chystali opravu teras a Žižkových sadů za 200 milionů

Po sedmi letech od vypsání architektonické soutěže je rekonstrukce stále v nedohlednu, ačkoli podle harmonogramu měly práce začít nejpozději letos a slavnostní otevření bylo v plánu v roce 2020.

Posun tu je, dá se však považovat pouze za kosmetický. Je hotový projekt i dokumentace pro územní řízení, do „balíčku“ společně s terasami patří i revitalizace Žižkových sadů a náklady se odhadují mezi 150 až 200 miliony korun. To je zatím vše. Město sice požádalo o vydání územního rozhodnutí, avšak nyní je přerušené.

Administrativní zmatky ve stavebním zákonodárství popisuje Jiří Bláha. „Do projektu oprav severních teras původně patřily Žižkovy sady. Ty byly později po peripetiích vyjmuty, avšak ještě později se zjistilo, že je potřeba vybudovat retenční nádrže na dešťovou vodu pod terasami, takže nyní je to znovu vráceno v řízení jako celek spolu se sady,“ konstatoval náměstek primátora Bláha, podle kterého se dají očekávat i problémy při nutném kácení zeleně.

Na dotaci snad máme naději, jen nevíme, v jakém rozsahu

Teprve až se město posune papírově, patrně narazí na nejtěžší překážku: finance. Lépe řečeno vysoké finanční náklady, které možná nebudou v jeho silách. Pomoct by mohla dotace.

„Myslím, že nějakou naději na dotaci asi máme, avšak nevíme v jakém rozsahu. Nejdříve se ale musíme posunout v úřadování, takže o horizontu nelze mluvit. Naše stavební zákonodárství je ve smyslu termínovém naprosto nepředvídatelné,“ uzavřel Bláha.

Skepsí se netají ani náměstek primátora pro životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení). „Mám velkou obavu o realizovatelnost celé akce, protože finančně je to obrovsky náročná záležitost. Najít takové finance v městském rozpočtu bude hodně obtížné,“ upozornil náměstek, podle kterého však terasy zásah potřebují nutně, neboť jejich stav je dezolátní.

„Myslím, že nás čeká diskuse o tom, jestli současný projekt vůbec realizovat, anebo zda nezvážit omezenější variantu,“ dodal.

S poněkud omezenější variantou oprav už mají své zkušenosti například obyvatelé Benešovy třídy, kde se jen záplatují problémy, které již hraničí s rizikem zranění. Jejich zkušenosti jsou většinou nepublikovatelné. Jak dopadnou severní terasy, to je otázka.

  • Nejčtenější

Jedno auto v poli, druhé ve stromě. Předjíždění v Jičíně skončilo tragédií

Řidič sportovního vozu Audi R8 zemřel při ranní nehodě v Jičíně. Podle prvotních informací se havárie stala při...

Odsouzený za vraždu překonal plot i zeď vězení ve Valdicích. Padly výstřely

V sobotu ráno se pokusil utéct z věznice Valdice jeden z vězňů. Podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď, než ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

Bleskem vyřazený úřad zprovoznili po osmi dnech, opravy pokračují

Městský úřad v Polici nad Metují na Náchodsku, kde blesk vyřadil minulé pondělí z provozu většinu elektronických...

VIDEO: Věznice Odolov pojme do přistavěných buněk dalších 30 odsouzených

Ubytovací kapacity ve Věznici Odolov v Podkrkonoší již nestačily, proto je Vězeňská služba navýšila o 30 nových míst v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...