Ukradený Šporkův portrét se vrátil na Kuks, mohl skončit v zahraničí

  • 3
Do barokního hospitálu Kuks na Trutnovsku se po třiceti letech vrátil obraz zpodobňující Jana Michaela Šporka, synovce zdejšího zakladatele. Obraz zmizel v červenci 1991 při noční krádeži, její pachatel je dosud neznámý. Jde o dílo malíře Nicolase de Largillierre z roku 1719.

Dosavadní majitel měl v úmyslu vyvézt obraz za hranice.

„Obraz se podařilo vystopovat díky paní doktorce Martině Jandlové Soškové z Národní galerie, která byla požádána o povolení k legálnímu vývozu obrazu do zahraničí. Při identifikaci jsme společně s Národní galerií zjistili, že se jedná právě o náš obraz,“ vysvětluje kastelán hospitálu Kuks Libor Švec.

Kastelán Libor Švec ukazuje portrét Jana Michaela Šporka (10. 2. 2022).

Krádež byla ohlášena na policii 26. července 1991 v půl páté ráno. Z obrazárny tehdejšího státního zámku zmizelo několik obrazů a starožitností velké hodnoty, například benátské zrcadlo nebo herbář. Od té doby nebylo o žádném z uměleckých děl slyšet.

Loni v říjnu se však na policii obrátila ředitelka odboru dokumentace sbírkového fondu Národní galerie s tím, že obdrželi žádost o osvědčení k vývozu uměleckého díla. Cílem měl být zřejmě prodej na aukci.

„Konkrétně se jednalo právě o obraz hraběte Jana Michaela ze Šporku, jenž byl evidován jako odcizený a jehož odhadní cena za tu dobu stoupla o několik milionů korun. Tímto oznámením tak vyvstala jiskřička naděje, že by se snad mohlo jednat o odcizený obraz,“ popisuje mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Když zaměstnankyně galerie viděly zaslané fotografie obrazu, utvrdilo je to z devětadevadesáti procent, že se skutečně jedná o odcizený originál. Poté se na místo, kde byl obraz vystaven, vydali kriminalisté z druhého pražského obvodu a obraz zajistili.

„Prověřili také současného ‚majitele´. Ten kriminalistům popsal, jak se před mnoha lety k obrazu dostal a za jakou částku ho koupil. Na základě jeho výpovědi a výpovědi zúčastněných osob policisté neshledali, že by se na krádeži jakýmkoli způsobem podílel,“ říká mluvčí policie.

Nicolas de Largillierre

Byl to francouzský barokní malíř, portrétista (10. října 1656, Paříž – 20. března 1746, Paříž). Mezi jeho nejznámější díla patří portrét Charlese Le Bruna či rodinný portrét francouzského krále Ludvíka XIV.

Odborná expertiza pak potvrdila, že se jedná o obraz s podobiznou Jana Michaela, hraběte ze Šporku, který je dílem Nicolase de Largillierra z roku 1719.

„Podle zjištění kriminalistů by obraz pravděpodobně skončil na aukci v zahraničí s vyvolávací cenou mezi čtyřiceti až šedesáti tisíci eur,“ popisuje Jan Rybanský.

Pro turisty od dubna

Obraz se tak vrátil Národnímu památkovému ústavu. Osobně si jej převzal kukský kastelán a odvezl do hospitálu. Nyní jej nainstalovali do expozice na prohlídkovém okruhu Hospitál. První návštěvníci budou moci spatřit obraz na začátku nové turistické sezony od 1. dubna.

„Těší nás, že se takováto dobrá věc ve spolupráci s Národní galerií a Policií České republiky podařila a my v těchto dnech můžeme vrátit obraz tam, kam patří,“ dodává ředitel územní památkové správy Miloš Kadlec.

„K podobné události došlo před několika lety na Bezdězu, kam se vrátily dřevořezby z Křížové cesty, které byly umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad. Zde ale nešlo o krádež, ale pozorná divačka si při sledování televizní reportáže uvědomila, že má dřevořezbu patřící hradu doma, získala ji jako dědictví a nabídla nám ji k odkupu. Tedy – zázraky a dobré skutky se stále dějí,“ oceňuje Miloš Kadlec.