Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

  • 9
Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel hlídá šest kamer a častěji než dřív tu hlídkují policisté, ale opilce a bezdomovce to neodrazuje. Město od září nasadilo i pracovníky bezpečnostní agentury, aby nádraží monitorovali.

„Dobrý den, nemáte šest korun?“ ptá se starší neupravená žena redaktora MF DNES, hned jak přejde silnici a jde k autobusové hale.

Když zavrtí hlavou, pokládá další otázku: „Cigáro taky ne?“ Žena jde ke stánku, od něj se vrací s cigaretou v ruce, v horkém dopoledni si sedne na lavičku před terminál k podobně vyhlížející kamarádce a obě si zapalují. Vedle nich v předklonu podřimuje proplešatělý muž ve tříčtvrtečních kraťasech.

Stejnou zkušenost má i starší žena, která čeká na zastávce na příjezd autobusu:

„Chtěla po mně peníze. Když jsem jí řekla, že zavolám policii, odešla. Není to úplně příjemné. Člověk je utahaný z nákupu – a přijde za vámi škemrat o peníze někdo, kdo by byl schopný pracovat.“

Na druhé straně hořického nádraží sedí na kryté zastávce mladík s batohem, kouří a pije plechovkové pivo. Po chvíli se zvedá a jde si do stánku pro další. Po ulici Aloise Hlavatého přichází vrávoravou chůzí muž ve středních letech, na sobě má špinavé kraťasy a starou džínovou bundu. Z batohu na zádech mu čouhá další oblečení. Na pár sekund se zastaví u auta na parkovišti a v bočním skle si jako v zrcadle prohlíží obličej. Když si rukou upraví prořídlé vlasy, zamíří rovnou na terminál.

Stejný počet cestujících i pobudů

V jednu chvíli je na autobusovém nádraží počet cestujících a lidí, kteří očividně nikam nejedou, téměř stejný. Hořická radnice proto vyhlásila návštěvníkům, kteří okupují odbavovací halu a zastávky, nulovou toleranci.

Město během dvou let na nádraží instalovalo šest kamer, brzy přibude sedmá. Od letošního jara sem policejní hlídky jezdí častěji, provedly už desítky namátkových kontrol. Zaevidovaly víc než padesát přestupků.

„Myslím si, že hlavně pro starší lidi to tady není úplně bezpečné. Když policie kolem projede, schovají se a za chvíli jsou zpátky. Dřív tady bylo pár mladých, které člověk znal jménem. Teď jich potkávám mnohem víc,“ říká Milena Kolářová, která se chystá nastoupit do autobusu.

Problémem jsou hlavně opilci na lavičkách. „V poslední době se to zhoršuje. Na autobusové nádraží se stahují bezdomovci, sociálně nepřizpůsobiví a uživatelé návykových látek. Sedí tam celý den, kouří na zastávkách, popíjejí alkohol, znečišťují veřejné prostranství a dělají i škody na majetku. Například poškozují lavičky. Před pár dny jsme dokonce řešili případ, kdy se vykáleli na chodník,“ vykládá velitel hořické městské policie Stanislav Nosek.

K supermarketům chodí žebrat

Nejhorší to podle něj je v letních měsících, přístřešky na nádraží poskytují nezvaným hostům stín. V zimě se zase chodí ohřívat do čekárny.

„Zmapovali jsme pětadvacet lidí, kteří se na nádraží stahují nejčastěji. Většinou to řešíme domluvou, někdy jim dáme pokutu. Stává se, že je musíme odvézt i na záchytku. Ale druhý den jsou zpátky. Je to boj s větrnými mlýny,“ poznamenává Stanislav Nosek.

Za porušení městské vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejném prostranství hrozí ve správním řízení až stotisícová pokuta. Neuhrazené sankce městští úředníci vymáhají exekučně. Přítomnosti bezdomovců a nepřizpůsobivých, kteří zůstávají do nočních hodin, nahrává blízkost supermarketů, kde žebrají o drobné a kupují si alkohol.

„Aby se nebáli školáci a cestující“

Se začátkem školního roku radnice přijala další opatření. Nasmlouvala bezpečnostní agenturu, která monitoruje porušování zákona a přestupky okamžitě hlásí strážníkům nebo policistům. Její pracovníci na nádraží jezdí i večer.

„Nový terminál jsme nestavěli kvůli tomu, aby tam bylo plno stížností na nepořádek a obtěžování občanů. Chceme, aby sloužil slušným lidem. Nemůže to být tak, aby se tam školáci a lidé, kteří potřebují jet autobusem, báli chodit,“ připomíná starosta osmitisícového města Martin Pour (nestraník, Hořičtí patrioti).

Policejní hlídky a agenturní pracovníci se na nádraží střídají nepravidelně, aby problémoví občané dopředu nevěděli, kdy přijedou.

Starosta předpokládá, že přísnější režim přinese výsledky: „Konzumování alkoholu a další přestupky na těchto místech nebudeme tolerovat. Věřím, že opatření, která jsme přijali, zafungují.“

Novou odbavovací halu s čekárnou a toaletami Hořice otevřely na podzim 2020. Za objekt s pískovcovým obložením a revitalizaci stanovišť město zaplatilo 13 milionů korun, z toho 11 milionů získalo z Evropské unie. Zároveň došlo k rekonstrukci chodníku od křižovatky s Havlíčkovou ulicí.