Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

  14:28
Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší pravěké mohyly v Evropě. Měří na délku 190 metrů. Podobné stavby v Evropě přitom mívají nejvýše mezi 100 až 160 metry. Mohyla se datuje do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Průzkum stavbu dálnice neovlivní.
Největší mohylu v Evropě objevili archeologové na trase budoucí dálnice D35...

Největší mohylu v Evropě objevili archeologové na trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a dálniční křižovatkou u Plotišť nad Labem na okraji Hradce Králové (17. června 2024) | foto: UHK

Archeologové mohylu odkryli při průzkumu terénu pod budoucí dálnicí D35 v úseku mezi Sadovou a Plotišti nad Labem, kde se autostráda napojí na dálnici D11. Jde o jednu z nejstarších monumentálních pohřebních památek v Evropě, patří do doby kamenné.

„Uvědomme si, že mohyla je ještě o tisíc let starší než egyptské pyramidy,“ upozorňuje archeolog Petr Krištuf z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK).

Svou délkou nemá mohyla obdoby v Česku ani jinde v Evropě. Dosud nejdelší česká mohyla tohoto typu měřila 145 metrů, běžně se však stavěly i mohyly dlouhé jen nízké desítky metrů. Délka odrážela postavení zemřelého.

„Jde také o první nález mohyly tohoto typu ve východních Čechách. U nás se s nimi setkáváme především na severozápadě,“ dodává Krištuf.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Z mohyly se zachoval pouze obvodový žlab. V nejširším bodě měří 15,1 metru, delší osou je orientovaná ve směru severovýchod-jihozápad. Z pláště se již nic nezachovalo, což je podle archeologů běžné.

„Většina mohyl tohoto období leží v dlouhodobě zemědělsky využívaných oblastech a jejich náspy byly dávno rozorány. V obvodovém žlabu se zpravidla mají nacházet stopy po palisádě, kůlové jámy, avšak v případě této mohyly jsme tento doklad zatím nenalezli,“ poznamenává vedoucí terénního výzkumu Sylva Tichá Bambasová.

Neobvyklý počet hrobů

V prostoru mohyly jsou zatím potvrzené minimálně čtyři pohřby. I to je neobvyklé, protože součástí podobných mohyl ve střední Evropě bývají pouze jeden či dva pohřby.

„Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak spolu objevené hroby souvisejí a zda představují pohřby příbuzných jedinců,“ pokračuje Petr Krištuf.

Zásobní jáma s nálezy nalezená v trase budoucí D35 u Sadové.

Zjišťovat to budou badatelé zkoumáním nalezených milodarů, které tvoří keramické nádoby a kamenné předměty. Vědci odebrali z hrobů desítky vzorků a budou se nyní snažit dozvědět co nejvíce o příbuznosti, původu či stravě pohřbených.

Další pravěké hroby našli archeologové také v okolí mohyly. Jsou jich asi tři desítky. Předpokládá se, že mohyla představovala základ pohřebiště, které se později rozrůstalo. Pohřbívání zde mohlo pokračovat i několik staletí. Dataci se však zatím určit nepodařilo.

„Nálezy z hrobů v okolí mohyly se v současné době zpracovávají v laboratořích Centra terénní archeologie Univerzity Hradec Králové. Soustředíme se především na zjištění stáří jednotlivých pohřbů. Následovat budou analýzy DNA, které nám snad přiblíží pohřbenou populaci,“ doplňuje Sylva Tichá Bambasová.

Dálnice se nezdrží

Archeologové v trase dálnice pracují již od roku 2022. Výzkum by měl pokračovat do poloviny září. Práce jsou rozdělené do několika etap a zahrnují úsek dlouhý 6,5 kilometru. Celkové náklady jsou 242 milionů korun bez daně a kromě Univerzity Hradec Králové se na nich podílí i hradecké Muzeum východních Čech, Archeologické centrum Olomouc, Archaia a Skupina STIK ze Slovinska.

Ministr zamítl rozklady obce Všestary a občanů proti stavbě D35 u Hradce

„Průzkum nijak neovlivní zahájení stavby dálnice. Pracujeme ve velkém časovém předstihu,“ říká vedoucí Centra terénní archeologie FF UHK Ladislav Rytíř. Stavba by měla začít ještě letos a hotová má být v roce 2027.

Kvůli stavbě dálnice museli stavbaři odstranit jeden z památníků bitvy u Hradce Králové před obcí Sadová. Jde o pomník 49. pěšího pluku. Součástí D35 bude i vybudování osária, kam pomník přemístí. Důstojné uložení tam najdou i ostatky vojáků, které archeologové našli při průzkumu pod dálnicí.

V trase dálnice učinili archeologové celou řadu nálezů. Nedaleko mohyly našli osadu ze stejného období. Aktuálně tam zkoumají půdorysy domů a zbytky zásobních jam obsahující pravěké nádoby. Poblíž nalezli také velké obchodní sídliště, které zahrnovalo asi čtyři tisíce objektů.

„Jedná se primárně o období laténské, tedy období Keltů. Jeho výjimečnost je především v tom, jaké doklady všech možných výrob tu máme, kolik tu je objektů, jaká je jejich struktura. Svědčí to o centrální lokalitě, která pravděpodobně byla na nějaké dálkové obchodní trase,“ vysvětluje Rytíř.

Artefakty z největší bitvy

V sousedství našli výzkumníci také velké polykulturní sídliště. Po celé trase budoucí dálnice nacházeli ve vrchních vrstvách i artefakty z největší bitvy na našem území. Celý úsek D35 ze Sadové do Plotišť se totiž nachází v lokalitě bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Protože jde o archeologicky poměrně nedávnou událost, nacházely se artefakty již v ornici. Skrývce proto předcházel důkladný detektorový průzkum. Jen při něm se našlo víc než 15 tisíc artefaktů.

„Toto obrovské množství nálezů se podařilo získat především díky precizní a fázované skrývce ornice, která probíhá po 10 centimetrech, a opakované detektorové prospekci,“ přibližuje Matouš Holas z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Na různých místech našli archeologové několik hrobů vojáků. U Čistěvse šlo například o dva samostatné hroby příslušníků pruské armády. Oba byli zasaženi rakouskou střelou. Všechny nalezené ostatky padlých vojáků budou podrobeny analýze DNA a patologickému hodnocení.

„Cílem těchto specializovaných analýz je pokusit se identifikovat konkrétní vojáky. A pokud nám bude štěstí přát, snad se nám díky těmto DNA profilům podaří najít i možné žijící příbuzné padlých vojáků,“ přibližuje nadstandardní výzkumný přístup archeoložka Marcela Horáková z FF UHK.

Hromadný hrob s 16 identifikovanými těly z bitvy u Hradce Králové.

Poblíž odvezeného pomníku našli výzkumníci také hromadný hrob, který obsahoval 16 těl. Podle archeologů byli téměř všichni vojáci svlečení. Pouze jednomu oblečení zůstalo.

„Vypadá to, že lidé, kteří je pohřbívali, si mohli sebrat co využili pro svoji potřebu. Nemají kabáty, nemají kalhoty. Jen u jednoho jedince byla dochovaná košile i kalhoty a to pravděpodobně z toho důvodu, že byl zasažen mnohonásobně střelami, takže oděv byl pravděpodobně natolik poničen, že už se nedal využít,“ vysvětluje Horáková.

Autor:
  • Nejčtenější

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové. Podle silničářů za záplavu nemůže nevhodné technické řešení, ale ucpaný odtok. Svědci popsali, že...

15. července 2024  17:13

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních polí. Místní nyní budou tlačit na hradeckou radnici i Povodí Labe, aby se to už neopakovalo. Vinu...

16. července 2024  16:10

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18 lety vězení. Podle verdiktu hocha ubodal v kolejišti hradeckého nádraží 25 ranami. Narkomanovi s...

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vichr při bouřce strom doslova ukroutil, líčí svědci pád jedle na rodinný dům

V okrajové části Hradce Králové stále likvidují následky středeční bouřky, při které se zlomila statná jedle a její část spadla na střechu sousedního domu. Vítr kmen podle svědků přímo roztrhl....

12. července 2024  16:50

Trojice vyloupila za hranicí směnárny a zlatnictví, hrozila zbraní i granátem

V Královéhradeckém kraji vykradli restauraci s výdejnou zásilkové společnosti a jednu firmu, pak se však pustili i do loupeží ve zlatnictvích a směnárnách v sousedních zemích. Trojice mužů tam...

18. července 2024  13:10

Hradec zažije velkou dopravní zkoušku, koncert Sheerana přiláká tisíce fandů

O víkendu 27. a 28. července do Hradce Králové téměř jistě přijede dvakrát 50 tisíc návštěvníků z celé Evropy. Čeká je vystoupení hvězdného Eda Sheerana a jeho Mathematics Tour. Jestli město a Park...

18. července 2024  10:19

Pilař je nažhavený, ač ne úplně fit: Načasování nebylo ideální

V minulé sezoně se mu vážnější zranění vyhýbala, což pro něj byl výrazný balzám na vinou zdravotních trablů ne vždy fotbalově vyrovnanou duši. Nyní, jen pár dnů před novým ligovým ročníkem, sice jeho...

18. července 2024  7:16

Bydlení v Harmonii je lepší, teď seniory děsí stěhování kvůli opravám

Všechny klienty obřího bytového domu Harmonie v Hradci Králové nemine stěhování. Čtrnáctipatrový domov seniorů na Moravském Předměstí čekají za rok rozsáhlé opravy až za 400 milionů korun. Kvůli tomu...

17. července 2024  16:17

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...