Fotbalisté Hradce Králové porazili České Budějovice 5:1, ale při vší úctě k domácím tentokrát více šlo o úplně jinou událost. Po dvou letech stavby se otevřela nová aréna. A protože fotbalový hlad je v Hradci veliký, bylo téměř vyprodáno. Historický okamžik si nenechalo ujít 9 058 diváků. Prázdnotou zíval pouze jediný sektor, ten pro hostující fandy.
První utkání v nové aréně odhalilo jednu slabinu. Už hodinu před výkopem šnůra aut blokovala malšovický nadjezd i připojovací rameno z druhého silničního okruhu. Parkoviště u koupaliště Flošna nestačilo a kapacita přímo u stadionu je také omezená. Divácký zájem o první utkání byl však obrovský a na dalším domácím duelu, který se koná přesně za dva týdny proti Zlínu, už mohou být kolony minulostí.
Fanouškovský boom však naštěstí nepřinesl fronty u pokladen ani při odbavovací proceduře na tribuny. Zatímco domácí kotel byl plný už několik desítek minut před zápasem, sektor pro fandy Českých Budějovic zůstal téměř prázdný. Hradecký klub musel podle regulí pro hosty uvolnit kolem 500 vstupenek, avšak fandové Dynama neměli valný zájem.
„Když jsem poprvé vstoupil na tribunu, skoro mi ukápla slza dojetí. To čekání na nový stadion bylo sice nekonečné, ale vyplatilo se. Je to vážně velká nádhera,“ řekl Hradečák Karel, který chodil fandit i na někdejší kolosální Všesportovní stadion.
„Nebudeme si nic namlouvat, zápas mě tolik nezajímá jako nová aréna. A je to vážně paráda,“ přidal se Michal Fadrný. „Jsem rád, že už nejsme pro smích zbytku republiky. Byl jsem na stadionech Slavie, Sparty nebo Baníku a ten hradecký je řekl bych nejlepší ze všech,“ řekl Petr Fridrich.
Hradec - Č. Budějovice 5:1, vítězný debut na novém stadionu. Pomohly rychlé brejky |
Všechny mouchy se však na stadionu vychytat přece jen nepodařilo. Asi půl hodiny před 18. hodinou v aréně zhasla všechna světla včetně čtyř lízátek. Nepřetržitě se rozsvítila asi na třetí pokus a kotel domácích každé bliknutí doprovázel nadšený potleskem.
Osvětlení se naštěstí umoudřilo, ale dvě obří obrazovky nikoli. Zčernaly deset minut před začátkem a nenaběhly ani přes několik pokusů technika, který obětavě mokl v dešti u skříně s pojistkami a telefonoval do zázemí stadionu. Nahodit se je povedlo až ke konci prvního poločasu.
Naopak skvělé a bezchybné bylo ozvučení. O hudebním vkusu klubového DJ se sice dá pochybovat, ale zvuk byl ve všech spektrech ostrý a vyvážený. Atmosféra v hledišti sice nebyla vyloženě strhující, ale když si kotel skandovaně vyprosil, aby se ozval i zbytek tribun, randál to byl srovnatelný s mnohem menší hokejovou halou.
OBRAZEM: Hráči ho nenáviděli, byl i pod vodou. V Hradci otevírají nový stadion |
Pamětníci by potvrdili, že když se 11. května 1966 v Hradci Králové otevřel Všesportovní stadion, nadšení z nového areálu se poněkud ztratilo mezi minusy. Tím největším bylo, že na fotbal se přes široký pruh trávníku a atletickou dráhu dívalo z velké dálky. Trvalo přes 57 let, než se tuto chybu podařilo napravit. Prozatím vše stálo 763 milionů korun, ale výsledkem je aréna, která snese nejpřísnější měřítka.
Tak především je multifunkční. Kolem vede běžecký ovál dlouhý šest set metrů, uvnitř stadionu je pak i 107 metrů dlouhý atletický tunel, šest tělocvičen, sedm víceúčelových sálů, 12 skyboxů, ale také až 60 lůžek. Zatímco prostory pro ubytování, ale i jednu tělocvična teprve čeká kolaudace, další multifunkce se teprve plánují.
Dokončený není venkovní amfiteátr, scházejí i dodatečně zařazené výdaje – tepelná čerpadla a fotovoltaické panely. V budoucnu se počítá také s parkovacím domem pro kola, s opatřeními pro recyklaci odpadů i s podchodem. Proměna fotbalového stadionu na multifunkční arénu vyjde zhruba na 120 milionů korun, z toho rovných sto milionů v následujících třech letech poskytne hejtmanství.
„Počítám s tím, že během dvou let se podaří realizace většiny aktivit, které máme naplánované v dotačním balíčku,“ řekla primátorka Pavlína Springerová (HDK).