Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Dvacátý Rock for People návštěvníka spolkne, slibuje ředitel festivalu

  18:45
Ještě skoro čtyři měsíce zbývají do startu 20. ročníku festivalu Rock for People v Hradci Králové. Přesto už jsou někteří fanoušci nervózní - pořadatelé zatím potvrdili jen deset zahraničních kapel plus koncertní comeback Lucie. Hvězdy ještě přibudou, slibuje ředitel Michal Thomes.

Ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Šéf čtyřdenní "monstrakce", kterou loni na hradeckém Festivalparku prošlo na 30 tisíc lidí, sice přiznává, že si dávají na čas, ale slibuje, že desítky dalších interpretů oznámí v nejbližších týdnech.

Určitě mezi nimi nebudou Faith No More, ale dobře vypadají jednání s jinou zahraniční hvězdou mimořádného renomé, která by mohla minimálně navázat na loňské účinkování Karla Gotta.

Návštěvnost v číslech

Zatímco v roce 1995 navštívilo jednodenní festival Rock For People 1 100 lidí a zahrálo osmnáct kapel, loni už se v hradeckém Festivalparku protočilo 30 tisíc diváků a skoro 200 interpretů.

Je tu však i horší zpráva. Přestože si Thomes pochvaluje zázemí i spolupráci s městem, připouští, že má nabídky na stěhování festivalu z Hradce. "Další budoucnost budeme plánovat až po našich dvacetinách," říká ředitel jednoho z nejdůležitějších rockových festivalů u nás.

Po loňském ročníku jste možná trochu zklamal některé fanoušky, když jste řekl, že podobná bomba v podobě vystoupení Karla Gotta se už nemůže opakovat...
Uvědomte si, že na domácím trhu už větší bombu neseženeme. Co je víc než Karel na rockovém festivalu, že? Neznamená to však, že se o podobné jméno nepokoušíme a nezkoušíme něco vymýšlet. Jenže my nesmíme ani naznačovat (smích).

Zkuste to!
Já bych to v tuto chvíli ještě nechtěl komentovat. Řekněme ale, že připravujeme jednoho velmi zajímavého interpreta a troufám si říct, že pro mnoho lidí jednoho z nejméně očekávaných. Můžu říct jen to, že není z domácí scény.

Kdy se tedy dozvíme jeho jméno?
Myslím, že v průběhu dubna. Potřebujeme ještě doladit některé detaily.

Možná je to jen můj pocit, ale přijde mi, že letos jste si s ohlašováním nových interpretů dali načas.
Máte pravdu. Mám pro to vysvětlení, ale zároveň se nechci vymlouvat. Chápu, že lidé nás porovnávají s jinými festivaly, které už mají hlavní jména venku. Kdo však trochu rozumí festivalovému byznysu, musí vědět, že my stojíme uprostřed jednoho z nejnáročnějších týdnů a víkendů evropského festivalového léta. Soupeříme s několika sedmdesáti až stotisícovými festivaly, které pracují s daleko většími rozpočty, než máme my. Nakupování kapel bych přirovnal k aukci.

V čem?
Interpreti nemají jednotnou cenu: jejich agenti si nechávají posílat nabídky a vybírají si. Soupeříme tedy s nejsilnějšími hráči na trhu, ale tohle koneckonců řešíme každý rok. S vyhlašováním nových jmen trochu zaostáváme, ale stejně jako každý rok věřím, že finální soupis přesvědčí, že jsme udělali maximum.

Ostatně hodnotná jména máme už nyní: třeba Biffy Clyro anebo Chase & Status jsou za normálních okolností prvotřídními hvězdami opravdu velkých festivalů. A navíc zdaleka nejsme u konce: venku máme jen pár jmen, ale desítky dalších jsou v jednání a připravena k brzkému vypuštění.

Rock For People 3. - 5. 7. 2014

Potvrzení interpreti: Lucie Česká republika Biffy Clyro Velká Británie Chase & Status Velká Británie The Afghan Whigs USA The Naked and Famous Nizozemí Asian Dub Foundation V. Británie Tom Odell Velká Británie Molotov Jukebox Velká Británie We Came As Romans USA Emmure USA Tricot Japonsko

Vstupenky:

  • Speciální edice tří tisíc kusů, která byla k dostání za 1 190 korun, je již vyprodána. Nyní je však k dostání pětitisícová edice celofestivalových lístků stále za zvýhodněnou cenu 1 390 korun. Je jisté, že s blížícím se datem budou vstupenky dál zdražovat až na 1 790 korun, přímo na místě v areálu Festivalparku budou stát 1 990 korun.
  • Začaly se už prodávat i jednodenní vstupenky na sobotu 5. července, která vloni patřila výhradně českým interpretům. Nyní stojí 690 korun, je jich však pouze tisíc kusů, další edice zdraží až na 990 korun. 
  • Dosud není jisté, zda stejně jako vloni bude sleva pro držitele hradeckých městských karet. Více zde.

Čili Lucie, Biffy Clyro a Chase & Status jsou pouhým předkrmem a bomba teprve vybuchne?
Upřímně: co je na domácí scéně víc než Lucie? V tomto případě to berte tak, že bomba už vybouchla. Ze zahraničí jsou v jednání minimálně dvě velká jména a spousta dalších zajímavých interpretů, kteří by na jiných přehlídkách byli jasnými headlinery.

Vidím, že z vás konkrétní jména nedostanu. Řekněte mi alespoň, jaký je váš třeba i nesplnitelný festivalový sen?
Jednou z kapel, na které jsem vyrůstal a přivedla mě k rockové muzice, jsou Police. Samozřejmě bych se nebránil ani ikonám typu Red Hot Chili Peppers nebo Foo Fighters, ale rovnou říkám, že pro český festival s takovou návštěvností a výší vstupného je to nereálné. To by musel přijít nějaký sponzor, který by nám dal mnoho desítek milionů, a pak o tom můžeme přemýšlet. Žijeme ale v ekonomické realitě, a tak nemůžeme dělat věci, které by zadlužily naše příští generace.

Z podobného ranku jako Red Hot Chili Peppres nebo Foo Fighters jsou i Faith No More. Je kapitola z ročníku 2012, kdy obrovská bouře zrušila jejich vystoupení, uzavřená?
To je ale pořádně citlivá otázka. Musím říct, že kapele a jejich managementu se stále připomínáme, oni sami dobře vědí, že i z jejich strany to pro české fanoušky není dobrý vzkaz, že tu byli a nevystoupili. Víme o tom, že by to rádi někdy v budoucnosti napravili, ale bohužel zrovna u nich je to problematické, protože si dali pauzu a kdy se opět dají dohromady, vědí snad jen oni sami. Můžu vyvrátit fámu, že jejich opravné vystoupení bude už letos. Bohužel.

Podle průzkumů je jen asi deset procent návštěvníků Rock for People z východních Čech. Co s tím?
Trápí nás to, ale nevíme. Je zvláštní, že Rock for People je nesmírně atraktivní pro spoustu lidí z Moravy, Prahy či jižních Čech. Možná nás ti, kteří nás mají přímo u nosu, trochu podceňují. Třeba si potřebují jen zvyknout, že jim přivážíme exkluzivní zboží přímo před okna. Myslím ale, že se to rok od roku zlepšuje.

Možná je to spíš dotaz pro město, ale přesto: Někteří zahraniční interpreti si postěžovali, že Hradec Králové je během festivalu pustý a prázdný. Máte nápady, jak to vylepšit?
S městem jsme v úzkém kontaktu a snažíme se vymýšlet ještě užší propojení. Už několik let vymýšlíme doprovodné programy a návštěvníky informujeme, co je možné v Hradci navštívit a kde trávit čas, když zrovna není hudební program. Pravidelně na festival přivážíme i několik autobusů důchodců z hradeckých seniordomovů, kterým věnujeme vstupné a postaráme se i o jejich drobné občerstvení. I to je důkaz našeho pozitivního působení pro Hradec.

Když už jsme u té spolupráce: Hradec vám loni přiklepl milionovou dotaci jako odškodnění po bouři. Vychází vám město vstříc dál?
Ano, vždyť stejnou dotaci nám zastupitelstvo odsouhlasilo i pro tento ročník. Je to příjemné, ale na druhou stranu v našem padesátimilionovém rozpočtu je to kapka v moři. Klidně bychom vydrželi i více (smích).

Lloni Hradečáci kvitovali zvýhodněnou cenu jednodenní vstupenky pro držitele městských karet. Budete v tom pokračovat i letos?
V tuto chvíli se dohoda trošku zadrhla, protože k ní nebyla úplná vstřícnost. Je možné, že se to ještě dovymyslí, ale nyní je to na mrtvém bodě.

Vsadíte i letos na obří krytou scénu, která se loni tak osvědčila?
Ano, i když je paradoxem, že loňský ročník se vyznačoval příjemným festivalovým počasím a návštěvníci ochranu před živly nepotřebovali. Nechceme však riskovat ani letos, a tak obří scéna bude pokračovat a doufám, že nám opět přinese hezké počasí.

Rock for People letos slaví dvacáté narozeniny. Bude to proto výjimečný ročník?
Doufáme, že ano. Pro nás samotné je to velká událost a dvacet let života, které jsme tomu třeba s kolegou Petrem Fořtem věnovali. Je to úctyhodný milník, a proto to chceme důstojně oslavit. Nemluvím jen o hudební části. Výročí by se mělo promítnout i v doprovodném programu, aby tento ročník byl nezapomenutelný.

Vylepšíte i letos zázemí pro diváky?
Souvisí to s dvacetinami. Celé to chceme pojmout jako jeden velký zážitek. Plánujeme, že festival návštěvníka spolkne, na konci jej vyplivne a on nebude vědět, co se všechno dělo, protože bude plný dojmů a zážitků.

Loni jste se poučili z bouře, ale zároveň se vyskytly potíže s tlakem vodovodního potrubí či s výpadky elektřiny...
To jsou věci, které těžko ovlivníme. Elektřinu jsme po roce 2012 zdvojnásobili záložním okruhem z agregátů, které byly připraveny na nějakou krizovou variantu třeba i při totálním blackoutu.

Mluvili jsme o nepříliš velkém zájmu Východočechů, proto se zeptám úplně přímo: Uvažujete, nebo jste uvažovali, o přestěhování festivalu mimo Hradec?
Festivalpark se nám líbí, ale přiznávám, že jsme byli konfrontováni s některými konkrétními nabídkami na přesun festivalu. Zatím jsme je vyhodnotili tak, že v Hradci to chceme dál zkoušet třeba i vzhledem ke korektním vztahům s městem. Přinejmenším letošní ročník v Hradci bude a další budoucnost budeme plánovat až po našich dvacetinách.

  • Nejčtenější

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Řidič autobusu napomenul hlučné děti, jejich otec mu uštědřil ránu pěstí

Před soudem skončí incident, který se loni v říjnu odehrál v linkovém autobusu na Náchodsku. Šoféra vozu tam za jízdy...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

Kdo má zbraň, je špatný, stěžuje si puškař na přílišnou byrokracii

Čtvrt století vyrábí puškař Miloš Skrbek repliky historických zbraní. Jeho řemeslo však znesnadňují byrokracie a nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Průlet zářícího bolidu atmosférou zachytila kamera v Krkonoších

Bolid, tedy velmi jasný meteor, spatřilo ve středu po 18. hodině díky jasné obloze hodně lidí. Mnozí své pozorování...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Firma chce oživit lokálku v Žacléři, turistům nabídne šlapací drezíny

Na pětikilometrovou železniční trať z Královce do Žacléře na Trutnovsku by se brzy mohl vrátit provoz. Nikoli vlaků,...

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Ráno mladík řídil pod vlivem drog, večer jej za volantem přistihli opilého

Čtyřiadvacetiletý muž z Rychnovska stihl během jediného dne hned dva závažné prohřešky. Nejprve jej policisté přistihli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...