Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Klíšťata už jsou i na hřebenech hor, zásadní je očkování, říká epidemiolog

  8:13
Výskyt klíšťové encefalitidy bude letos v Česku rekordní. Klíšťatům se enormně daří, v posledních letech se nacházejí i na hřebenech Krkonoš, upozorňuje přední český epidemiolog Roman Chlíbek. A i když existuje očkování, podstoupila ho zatím jen necelá třetina lidí.

Profesor epidemiologie Roman Chlíbek je členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény (28. května 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čísla jsou neúprosná. V červenci přibylo dalších 208 případů klíšťové encefalitidy. Od začátku roku se nakazilo už 366 Čechů, což znamená, že v porovnání s loňským rokem, kdy do konce července onemocnělo 297 lidí, se počet pacientů zvýšil o celou čtvrtinu. Vyplývá to z meziročního srovnání připravovaného Státním zdravotním ústavem.

„U klíšťové encefalitidy tento trend pozorujeme už minimálně deset let, takže si troufnu odhadnout, že letos bude další narůst, což ukazují už červencová data. Letos je minimálně 23procentní nárůst oproti loňsku,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Roman Chlíbek, který je profesorem epidemiologie na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

Má tento nárůst nějaké příčiny?
Přibývá klíšťat, rozšiřují se oblasti, kde žijí a kde se jim daří. Víme, že se nyní dostávají i do vyšších nadmořských výšek a z volné přírody do městských parků a zahrad. Může to souviset i s tím, že zvířata jako třeba srnky si více zvykají na lidi a přibližují se k lidským obydlím. Celá republika se stala pandemickou. Dál to může souviset s tím, že více času než před dvaceti lety lidé tráví v přírodě. Více se sportuje a propaguje zdravý životní styl, který je s tím spojený. Podílí se na tom i nízká proočkovanost v České republice, a to i v porovnání s jinými evropskými státy, kde je výskyt onemocnění menší.

Současný počet očkovaných je skutečně tak nízký?
Byť v posledních letech proočkovanost stoupla, těch 29 procent je opravdu žalostně málo.

Co ještě za současný zvyšující se počet nemocných může?
Prodlužuje se jejich sezona. Klíšťatům vyhovují mírné zimy a brzké jaro s vysokými teplotami. V Česku jsou nyní aktivní až do pozdního podzimu. V posledních letech se přemnožili hlodavci a hraboši, což klíštěti zvýšilo šanci najít si hostitele a rychleji se rozmnožovat. Troufnu si tvrdit, že letošní rok bude co do počtu onemocnění encefalitidou opět rekordní. Přispěje k tomu i fakt, že většina populace kvůli koronaviru tráví léto v tuzemsku.

Co se s tím dá do dalších let dělat?
Zásadní je očkování, včetně zavedení jeho hrazení u vybraných kategorií dětí a dospělých pojišťovnou.

Jaká by byla ideální proočkovanost? Sto procent?
Dosáhnout stoprocentní proočkovanosti je nereálné, obzvlášť když jsou všechna nová očkování v kategorii dobrovolných. Ze zkušenosti z Rakouska však víme, že minimální hladina proočkovanosti, která významně sníží výskyt onemocnění, je osmdesát procent. Pokud bychom toho dosáhli, jsem přesvědčený, že výskyt encefalitidy by se snížil na jednotky nebo maximálně desítky případů za rok. Jsem však realista a je mi jasné, že se nedá skočit z 29 na 80. Pokud by byla očkována alespoň polovina populace, byl by to výrazný posun.

Komu byste očkování doporučil?
Očkování lze doporučit všem bez ohledu na věk, ale pokud bych měl vybrat skupinu, která by to neměla podcenit a naopak měla být mezi prvními, tak to jsou lidé ve věku nad 50 let. Čím starší člověk se encefalitidou nakazí, tím je větší riziko, že bude mít těžký průběh. U dětí většinou bývá průběh nemoci mírný a očkování se doporučuje od tří let věku. U řady lidí je dokonce bezpříznakový. Další kategorií jsou lidé se sníženou imunitou a neurologickým onemocněním.

U jiných vakcín, které také nejsou hrazené, je proočkovanost vyšší?
Ano. Například u pneumokoků nebo u lidského papilomaviru se pohybujeme v číslech nad padesát procent populace. Jinde je naopak ještě nižší, to je například chřipka, na kterou je očkováno jen pět až šest procent.

Encefalitidu tedy podceňujeme?
Je to tak. U encefalitidy sice většina lidí vnímá, že je to ještě vážnější než třeba chřipka, ale zároveň si nemyslí, že je to něco, co by je ohrožovalo.

Pro koho je úkol to změnit?
Je to rozhodně v první řadě úkol pro praktické lékaře. S každým pacientem by měl probrat, zda je očkován, obzvlášť u lidí nad 50 let, a nabídnout mu to. Už se ani není třeba ptát, zda tráví hodně času v přírodě nebo jestli má chalupu na venkově. Je to zbytečné, klíšťata jsou všude.

A kromě lékařů?
Určitě se o to více musí zasadit ministerstvo zdravotnictví. Je potřeba dbát víc na prevenci, ukázat, že encefalitida je závažný problém, na který máme vakcínu. A v neposlední řadě: na očkování by měly přispívat pojišťovny. Tato vakcína navíc nepatří mezi nejdražší. U zmíněných kategorií lidí by mělo být očkování hrazené kompletně.

Jak je to s tou nadmořskou výškou? Myslím, že přetrvává názor, že na horách se klíšťat tolik bát nemusíme...
V minulosti byla hranice maximálně do 800 metrů nad mořem, dnes už víme, že se výskyt klíšťat posunul až do 1 500 metrů nad mořem. Máme studie, které potvrdily výskyt klíšťat na hřebenech Krkonoš. Klíště se adaptuje. Platívalo, že pro lidi žijící ve vyšších nadmořských výškách je riziko onemocnění minimální, ale dnes už to neplatí. Očkování doporučujeme i těm, co žijí trvale na horách.

Když jsme „klíšťová velmoc“, jsme také na tyto tvory experti?
Určitě ano. Řada vědeckých institucí se podílí na vývoji a hodnocení vakcín. Téměř každá infekční klinika měla a má pacienty s encefalitidou a boreliózou.

A co laická veřejnost? Víme o těchto nemocích vše, nebo v tom máme rezervy?
Pokud si lidé něco neuvědomují, tak jsou to možné následky. Vidíme průběh, vidíme, že se lidé vyléčili, ale už ne každý si všimne, jaké to může mít doživotní chronické následky. Po encefalitidě například léta trvající obrnu nervu v obličeji, poruchy hybnosti končetin, bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, spánku, koncentrace. U lymské boreliózy je nejnebezpečnější přechod do chronického stadia postižení kloubů.

Já jsem dosud netušil, že se lze nakazit od klíštěte, když ho třeba vyndáváte psovi...
Ano a k tomu mě hned napadá, že další způsob přenosu, o kterém se toho moc neví, je alimentární cestou. Jsou to sice pouze jednotky případů ročně, ale děje se to. Virus encefalitidy se do vás dostane požitím kontaminovaného nepasterizovaného a tepelně neupraveného mléka a mléčných výrobků z nemocných koz, ovcí a krav.

Jak je to s možnou nákazou při odstraňování klíštěte?
Při manipulaci s klíštětem se to skutečně může stát. Proto doporučuji pinzetu a gumové rukavice nebo alespoň kapesník, když nic z toho nemáte. Klíštěte se nedotýkejte holou rukou, zvlášť pokud ho vyndáváte ze psů. Virus je ve slinách klíštěte a přes nějaké drobné ranky na vaší kůži se může dostat do těla.

Repelenty jsou účinné všechny, nebo byste nějaký nedoporučil?
Fungují všechny. Jsou vlastně dva základní druhy - repelentní, který hmyz odpuzuje, a insekticidní, což je přípravek, který klíště zabije, než se stihne přisát.

Proč se nedaří najít specifický lék na encefalitidu? Je to tím, že léky na virová onemocnění se těžko vyvíjí obecně?
Je to tak. Najít léky na virové onemocnění je vždy obtížné. Proto je lepší mít očkovací látku, která vir neutralizuje dříve, než se mu povede vstoupit do buňky. Antivirotik jako takových na světě moc není. Jsou viry, na které se podařilo objevit lék, jako je třeba chřipka, ale pak i takové, na které se to dosud nepovedlo, jako je virus HIV, který stále neumíme zabít. U encefalitidy je to také tím, že existuje účinná očkovací látka, takže vývoj léku v současnosti nemá ve světě vysokou prioritu.

Na čem teď v této oblasti pracujete?
Odborníci včetně celé české Vakcionologické společnosti už minimálně rok intenzivně komunikují s Národní imunizační komisí ministerstva zdravotnictví a se zdravotními pojišťovnami a snažíme se prosadit úhradu očkování.

Souhlasíte s výrokem, že lidé často volají po vakcíně proti covidu-19, ale na vakcínu proti encefalitidě se kašle?
Stoprocentně. Lidé se teď bojí covidu19 jak čert kříže, protože se o tom všude neustále mluví, on-line sledujeme každého pozitivního, ukazují se příběhy. Povědomí o této nemoci je momentálně oproti encefalitidě obrovské.

Zvládneme na podzim pokračování koronavirové pandemie?
Jsem optimista, věřím, že případnou druhou vlnu zvládneme. Nárůst, který vidíme, už dává tušit jakýsi její počátek. Je oprávněná obava, že se ke covidu-19 přidají i běžná respirační onemocnění. Pokud bude mít člověk pocit, že je nachlazen, měl by více než v předchozích letech zvážit, zda raději nezůstat doma a nepřecházet to. I kdybych se nenechal testovat a nevěděl, jestli je to covid-19, nebo chřipka, už jen tím, že to vyležím, zabráním dalšímu šíření bacilů. Pokud budeme respirační onemocnění přecházet jako doteď, bude to jen horší.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Hradec rozdrtil Olomouc, Sparta zase prohrála. Plzeň se nečekaně nadřela

Hokejisté Hradce Králové stále drží v nové sezoně extraligovou neporazitelnost. Tým trenéra Vladimíra Růžičky zvládl i...

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

Hradec udolal Liberec, Pardubice doma padly, neuspěla ani Sparta

Hokejisté Hradce Králové potvrdili parádní formu v nové sezoně a ve šlágru okleštěného 4. kola extraligy udolali silný...

Bizarní gól z nájezdu: Mazanec puk vyrazil, ale nechal ho za sebe doskákat

Těžko Marku Mazancovi cokoliv vyčítat. Střelu libereckého hokejisty Dávida Grígera z nájezdu „chytil“. Vyrazil puk nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena naletěla hned dvěma falešným vojákům, přišla o půldruhého milionu

Jako velmi nepoučitelná se ukázala čtyřicetiletá žena z Královéhradecka. Naposílala statisíce korun muži, který se na...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Koalice uspěla, je za námi vidět práce, říká Martin Červíček

Když před čtyřmi lety Martin Červíček odcházel z čela krajské policie a stal se lídrem ODS v Královéhradeckém kraji,...

Do hajan! zavelí hradecké divadlo Drak v nové klauniádě pro děti

Už v éře Josefa a Jakuba Kroftů groteska hradeckému divadlu Drak slušela. Nyní se ke klauniádě proslulé loutkové...

Nastartované auto blokovalo silnici, řidič po probuzení nadýchal 4,5 promile

Když policisté kontrolovali auto blokující silnici na Náchodsku, nestačili se divit. Za volantem nastartovaného vozu...

O senátní křeslo se na Trutnovsku utkají starostové s boudařkou

Podnikatelka Klára Sovová v souboji o senátorské křeslo na Trutnovsku vyzve starosty Vrchlabí a Dvora Králové nad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...