„Považuji za samozřejmé, že v případě útoku Ruska na Polsko, Baltské státy nebo jakéhokoliv jiného člena, tak už z důvodu článku 5 a dalších spojeneckých svazků a i z důvodu pudu sebezáchovy, bychom byli povinni pomoci těmto zemím. A dokonce bychom to udělali rádi. Zároveň si musíme uvědomit, že u nás probíhá volební kampaň a některá vyjádření působí jako rozbuška. Andrej Babiš začal v debatě výrokem, že je otázka na vyslání vojsk do Polaka hypotetická. Ještě před rokem bych takto reagoval také. Buďme však objektivní, že to byla vláda Andreje Babiše, která nechala rozmístit vojska v baltských zemích,“ uvedl Zeman.
„Neberte neuvážená vyjádření za příliš bernou minci a uvědomte si, že jejich použití v rámci předvolební kampaně může být dvousečné,“ podotkl dále Zeman k výroku Andreje Babiše.
Prezident Duda doplnil, že pátý článek smlouvy je velmi praktický. „Ukázalo se to při teroristickém útoku na Spojené státy americké, kdy USA vyzvaly spojence k podpoře na základě právě tohoto článku a všichni ho dodrželi. Téma v předvolební debatě bylo pouze teoretické, ale ta samotná smlouva je závazná,“ prohlásil.
Není třeba podléhat hysterii, řekl Zeman
Zeman dodal, že Babišův výrok polsko-české vztahy nezatíží. „Předvolební atmosféra je džungle, není třeba podléhat hysterii,“ řekl.
Prezidenti jednali také o zahraniční politice s důrazem na Ukrajinu. „Jako prezident země, která sousedí s Ukrajinou, sleduji situaci zblízka a vidím situaci stejně jako prezident Zeman. V nejbližší době nevidím perspektivu, že by mohlo dojít k ukončení ruské agrese politickou cestou. Ledaže by k řešení přiměl silný mezinárodní partner, který by sehrál roli mediátora. Pro mě je pochopitelné, že Ukrajina nepřipouští žádnou jinou možnost, než že Ukrajinci získají kontrolu nad celým svým územím a že se ruská armáda stáhne ze všech okupovaných území,“ řekl prezident Duda.
Prezident Zeman zahájil návštěvu Náchoda už dopoledne, na prohlídku Masarykova náměstí a pěší zóny Kamenice vyrazil v elektrickém golfovém vozíku, který řídil starosta Jan Birke (ČSSD), na jehož pozvání se návštěva prezidenta koná.
Setkání prezidentů se koná na pozvání náchodského starosty Jana Birkeho (ČSSD). Součástí návštěvy bude osobní setkání prezidentů a následné jednání delegací na náchodské radnici. Prezidenty doprovázejí manželky.
Zeman a Birke se odpoledne zastavili také u bronzové sochy náchodského rodáka spisovatele Josefa Škvoreckého. Starosta prezidentovi poreferoval o nedávno dokončené čtvrtmiliardové rekonstrukci náchodského zámeckého kopce, na jehož úpatí Masarykovo náměstí leží.
Kolemjdoucí si Zemana s Birkem na vozíku natáčeli a fotografovali. Několik lidí si s prezidentem potřáslo rukou. „Přeji Vám hodně zdraví,“ řekla prezidentovi jedna žena.
Babiš mluví o překrucování výroků
Odpoledne Zeman v Náchodě jednal s polským protějškem, přišla řeč také na výrok prezidentského kandidáta Andreje Babiše z nedělní debaty České televize. Tam uvedl, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí na pomoc české vojáky.
Své prohlášení už Babiš vysvětloval polskému premiérovi Mateuzsi Morawieckému.
„Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší debaty,“ sdělil v pondělí šéf hnutí ANO redakci MF DNES. „Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce,“ dodal Babiš.
„Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce,“ zdůraznil bývalý premiér. Podle jeho názoru to z kontextu debaty bylo jasné.
„Toto jsem napsal i polskému premiérovi Morawieckému a požádal jsem prezidenta Zemana, aby totéž řekl prezidentovi Dudovi,“ uzavřel Babiš.
To je spojenectví? Babiš Poláky zaskočil. Skandální, píší na Ukrajině![]() |
Dalšími tématy dnešního jednání Zemana a Dudy byly česko-polská příhraniční spolupráce, rozvoj cestovního ruchu nebo dopravní propojení obou států.
Zeman a starosta Birke se v podvečer na Masarykově náměstí před radnicí setkají s lidmi. Oba prezidentské páry se pak ještě sejdou v polském příhraničním městě Kudowa-Zdrój, kde zakončí setkání společnou večeří.
Oba prezidenti se naposledy potkali loni na konci dubna na Pražském hradě. Zeman tehdy uvedl, že Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině.
Reagovaly i pobaltské státy
Po nedělní prezidentské debatě se na hlavu Babiše snesla vlna kritiky. Podle jeho protikandidáta Petra Pavla se jen prokázalo, jak se Babiš chová chaoticky a že by v čele země nadělal velké škody.
„Jsme v bezpečí díky členství v NATO, jehož páteří je princip kolektivní obrany. A pan Babiš ho včera v debatě popřel. Později si uvědomil, co provedl, a opravoval se. Kdyby to udělal jako prezident, byl by to skandál v celém NATO. Takový chaos si dovolit nemůžeme,“ napsal v reakci Pavel na Twitteru.
Vládní politici odsoudili nechuť vojensky pomoci, Babiš svůj výrok opravil![]() |
Není jasné, zda Babiš vedle Morawieckého poslal vysvětlení také nejvyšším představitelům pobaltských států. I jejich ministři zahraničí v pondělí na Babiše reagovali negativně. V pondělí řekli, že by jejich země bez váhání vyslaly vojska na pomoc Česku.
Babiše kritizovali také v Polsku, jeho slova hojně propírala tamní média. Europoslanec za vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost Ryszard Czarnecki o Babišovi na Twitteru napsal, že plácá páté přes deváté. „Ať si panáček přečte mezinárodní smlouvy, které Česko podepsalo,“ vzkázal mu.
Babišovy výroky neunikly ani Ukrajincům. Ukrajinský server Gazeta.ua označil Babišův výrok za skandální.
Vlně odsouzení čelí Babiš i na domácí scéně, zejména od politiků vládní koalice.